DİĞERDOSYA

2016’nın Bir Numaralı Trendi: Giyilebilir Teknoloji

Teknoloji dünyasını modaya bir adım daha yaklaştıran tüm o parlak buluşların ardında bilim insanlarının stil kaygılarımızı giderme arzusu olabilir mi? Sanmıyoruz ancak her halükarda sonuç herkes için tatmin edici oldu. Olmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Yaratıcılık, sınırları zorlamak, şaşırtmak… Tüm bunlar moda ile teknolojinin paylaştığı ortak özellikler. Haliyle, ikisinin zaman zaman bir araya gelmesi olağandışı bir durum değil. Asıl ilginç olan samimiyeti iyice ilerletmeleri. Birbirini takip eden işbirlikleri bunun en büyük kanıtı. Google Glass ile Diane von Furstenberg ve Warby Parker ortaklıkları, Opening Ceremony ve Intel Corporation işbirliğinden doğan MICA (My Intelligent Communication Accessory), Apple Watch Hermès saat, hemen arkasından gelen Tag Heuer Connected Android Wear saat…

MICA-Smart-Bracelet-intel-opening-ceremony

Kısacası teknolojiyi elimizde taşımaya alışmıştık, şimdi sıra üzerimizde taşımaya geldi. Şüphesiz, seçimlerimiz stilimizi ve kimliğimizi yansıtıyor. Dolayısıyla, moda aksesuarı niyetine kullanacaksak, giyilebilir akıllı cihazların aynı zamanda şık olması gerekiyordu. Ve bu bakımdan ilk örnekler hiç de fena değil.

“İyi de tam olarak ne işe yarıyorlar?” sorusunun cevabına gelince; örneğin akıllı telefonlardan sonraki en büyük teknolojik yenilik olarak kabul edilen akıllı saatlerin işleyişi, cihazın sensörler ile topladığı verileri Bluetooth bağlantısı üzerinden telefonunuza aktarması esasına dayanıyor. Bu bilgiler, adım sayar, kilo ölçer, sosyal medya takibi, mesaj alıp gönderme, uzaktan konuşma, ajanda kontrolü, müzik yayını, fotoğraf çekimi gibi pek çok seçeneği kapsıyor. Kolye, bilezik, yüzük gibi ‘akıllılar’ ise programlandıkları özelliklerle işlevsel olmalarının yanı sıra incelikli tasarımlarıyla etkileyici birer aksesuar rolü üstleniyorlar.

ringly

Son söz: Moda ve teknoloji… Yaşasın dünyaların kardeşliği!

Akıllı Takip

GittiGidiyor, iOS ve Android işletim sistemleri ile çalışan akıllı saatler için geliştirdiği GittiGidiyor I-Watch uygulaması. GittiGidiyor’un uygulamasını kullanmak isteyen akıllı saat sahiplerinin; iOS için Apple Store’dan, Android için ise Google Play üzerinden uygulamayı indirerek akıllı telefonları ile senkronize etmeleri yeterli oluyor. E-ticaret sektöründeki en kapsamlı akıllı saat uygulamalarından biri olan uygulama ile kullanıcılar bilgisayarları ve akıllı telefonlarından sonra artık saatleriyle alışveriş tutkusunu gittiği her yere taşıyor. Kullanım kolaylığı ile de öne çıkan uygulamada kullanıcılar arama sekmesini kullanarak listelenen ürünleri tek bir tık ile inceleyerek fotoğraflarına ve ürün açıklamalarına kolayca erişebiliyor.

Fotoğraflar: Apple Watch Hermès, Opening Ceremony ve Intel Corporation işbirliğinden doğan MICA, Ringly akıllı yüzük

Kaynak: Gittigidiyor Blog

Bir Yorum

Başa dön tuşu