Alışveriş Rehberi: Halı ve Kilimler

Halı ve kilim alırken neleri düşünmek gerek? Boyutlardan dokulara, zeminlerden odalara; aradığınız tüm yanıtlar burada!

Halı ve kilimlerin evimizde dekoratif anlamda oynadıkları rol çok önemli. Görüntüleriyle alana boyut katıp ortamı sıcaklaştırmakla kalmıyor aynı zamanda sağlığımız için de pek çok anlamda önemli rol oynuyorlar. Serin sonbahar ve soğuk kış günleri yaklaşıyorken, evlerimizi hem dekoratif hem de termal anlamda daha sıcaklaştırmak için sezonun öne çıkan halı ve kilimleri arasından seçim yapalım.

Hangi boyutlar?

Halı ya da kilim, seçiminiz ne olursa olsun ilk kıstas ölçüler olmalı. Kullanılacağı alana büyük ya da küçük gelecek bir halı ve kilim en büyük yanlış olacaktır. Salon için bir seçim yapacaksanız, oturma düzeninizi belirleyin bu alanı alttını tamamen kaplayacak ya da ortasında yer alacak bir seçim yapmanız gerekir. Yemek masasının altında kullanılacak bir halı ya da kilimin de ölçülerinin sandalyelerin bittiği alanı geçmesi gerekli. Yatak odasında eğer yatak altı için bir seçim yapacaksanız yatak etrafından minimum 50 cm kadar dışarı taşacak şekilde olmasına özen gösterin.

Hangi doku nerede?

Uzun tüylü halı tercih ediyorsanız bunları üzerine onu ezecek bir mobilya ya da aksesuar koymadan değerlendirmeniz daha doğru olur. Dokuyu ezmeden, üzerine çok büyük parçalar koymamak için eşyaların ortasında değerlendirebilirsiniz halı ya da kilimi. Dokulu ve kalın halılar ısı izolasyonu açısından avantaj sağlar. Eğer kış günlerinde zor ısınan bir eviniz varsa bu halıları tercih edin. Ne kadar büyük kullanırsanız o kadar izolasyona katkıda bulunursunuz.

Ses iletkenliğinde avantaj

Halı ve kilimler ev içinde aynı zamanda ses izolasyonuna da katkıda bulunurlar. Halı ya da kilim kullanılmayan çıplak alanlarda ses iletkenliği ve yoğunluğu daha fazla olacaktır. Ses iletkenliğinden açınmak istiyorsanız mümkün mertebe her bölümde birer adet kullanın.

Hangi kalite?

El yapımı halı ya da makine halısı tercih etmek, ekonomik sebeplerle doğru orantılıdır. El yapımı halılar makine halılarına oranla daha yüksek fiyatlıdır. El yapımı halılar daha uzun zamanda daha sık bir dokuma yöntemiyle yapılır. El dokuma halılar da kendi içlerinde kullanılan yünün kalitesine göre ayrılırlar. Bir el yapımı halıyı, halının arkasını çevirip baktığınızda, önceki desenin arka tarafa denk gelen düğümlerinden anlayabilirsiniz. Makine halısında böyle bir görüntü yoktur.

Nereye hangi halı?

Evin hangi bölümü için halı ve kilim aldığınız önemli. Çok üzerinde yürünecek sirkülasyonu fazla bölümler için fiyat-performans ilişkisini göz önünde bulundurup, zor aşınacak ve daha uzun süre kullanılacak iyi kalite halı tercih etmeniz doğru olur.

Çocuklu evler için

Çocuklu evlere, kolay temizlenebilir ya da leke tutmayan halı tercih etmek en doğrusu. Çocukların sürekli olarak dağıtacağı ve kirleteceği düşünülürse, açık renklerden de uzak durulması gerektiğini hatırlatalım.

Zemin-halı ilişkisi

Zemin malzemesi karmaşık ve iddialı ise çok desenli ve renkli br halı ya da kilim tercih etmeyin. Zemin ne kadar zorsa o kadar düz ve sakin bir tercih yapın. Eğer zemin klasik anlamda bir sakinlik sunuyorsa, desen ve renk seçimlerinde özgür olabilirsiniz. Halı ve kiliminizin kaymaz özelliği olmasına dikkat edin. Eğer yoksa altında kullanmak için halı kaydırmaz kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu