Alışveriş Rehberi: Yataklar ve Bazalar

Doğru yatak ve baza seçin, hayat kalitenizi yükseltin.

Uyku, vücudumuzun dinlenirken kendini yenilediği, yeni güne hazırlandığı bir süreç. Hemen hemen tüm canlılar gibi insanoğlu da kendini güvende hissedeceği, ısısı ideal ve rahat bir yerde uykusunu geçirmeli. Bu sebeple yatak odasının mimari konumu başta olmak üzere, doğal ışık, odanın hacmi, mobilyaların konumu, renkler ve dokular, her şeyden ötesi uyku için zemin sağlayan yatak ve baza uygun koşullarda olmalı.

Önce bazayı seçelim

Yatak altı için ideal baza seçerken odanızın ölçüsünü göz önünde bulundurun. Yatak altı, eğer alanınız darsa, çok yer kaplamayacak boyut ve ebatta olmalı. Yatağınızın ölçüsü ile baza ölçüsü de birbirine uymalı.

Mekanizma önemli

Bazayı depolama alanı olarak da kullanacağınızdan yatak odasında alandan tasarruf edeceksiniz. Bazanın mekanizmasının iyi olduğundan emin olun. Yatak kısmının altında lata bulunması mekanizmayı daha sağlam kılar.

Detayları hesaplayın

Depolama alanı bulunan baza, üstten açılmalı ya da çekmeceli modelleri ile iki seçenek sunar. Yatak ne kadar geniş olursa bazası da o kadar büyük olacağından, üstten açılmalı modellerin ağır olacağını hesaba katın.

Güvenlik özelliği

Bazanın güvenlik stoperi parçası mutlaka bulunmalı. Aksi taktirde olası kazalara karşı sizi koruyacak bir mekanizma olmayacaktır. Bu parçanın varlığını mutlaka sorgulayın.

Yatak seçimi

Sıra yatak seçiminde. Yatak alırken mutlaka bazanızın ölçüsünü göz önünde bulundurun. Daha sonra da ihtiyaçlarınıza göre hangi yatağı seçeceğinize karar verin. Yaylı, visco ya da lateks yatak arasında oldukça hatırı sayılır farklar vardır. Visco yatak, vücudu sarar ve size bir içe gömülme hissi verir. İçinde de kimyasal malzemeler ve ek olarak sünger vardır. Lateks ise tamamen doğal bir malzemedir, yine vücudunuza göre şekil alır ama visco gibi sarmaz. Yaylı yatak ise çelik yay mekanizması ve süngerlerden oluşan ergonomik yataktır.

[notification type=”notification_info” ]Bunu da okuyun: Yatak Odanızı Dekore Ederken Sakınmanız Gereken 6 Hata
Günün yorgunluğunu atıp şarj olduğumuz, bilinç altımızda derin yolculuklara çıktığımız yatak odasının dekorasyonunda sakınmamız gerekenleri sıralayalım.[/notification]

Doğru kumaş

Uykuda vücut ısısı çok önemli. Aynı zamanda yatağın teninize etkisi de. Bu sebeple jakarlı kumaşlar yerine, pamuklu ya da örme kumaşları tercih edin yatağınızı seçerken.

Orta sertlik

Yatak çeşitleri arasında kafanız karışabilir. Öncelikli olarak düşünmeniz gereken; yatağın mutlaka sizin boyunuzdan minimum 15 cm uzun olması gerektiği. Bunun haricinde, ne çok sert ne de çok yumuşak bir yatak tercih etmeyin. Orta sertlik, eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa mutlaka uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı