Bahçe ve Balkonlar için 5 Çiçek Önerisi

Toprağın, havanın ve suyun ısındığı; doğanın uzun süren uykusundan uyandığı bahar aylarında, kış boyu gri tonlarına hapsolan ruhlarımız kadar evlerinizin de biraz renklenmeye ihtiyacı var. Aynı zamanda çiçek ekimi için en uygun zaman olan bahar ayları, bu keyif veren hobiye başlangıç yapmak için bir fırsat olabilir, ne dersiniz? İşte biraz güneş ışığı, biraz su ve çokça sevgiyle ev ya da bahçenizde yetiştirebileceğiniz 5 çiçek önerisi:

Sardunya

Balkonda çiçekleri sevenlerdenseniz saksılarınızı sardunyalar için hazırlayın! En zahmetsiz yetişen balkon ve ev bitkilerinden biri olan sardunyalarınıza haftada bir defa çiçek gübresi vermeniz rengarenk çiçeklerin coşması için yeterli olacaktır. Nem ve ışık konusunda orta değerleri seven sardunyalarınızı soğuktan korumalısınız.

Sardunya

Menekşe

Rengarenk menekşeler, kadifemsi görünümleriyle evleri anında güzelleştirirler! 400’ün üzerinde alt türü olan bu güzel çiçek direkt güneş ışığına maruz kalmaması gerektiğinden iç mekanlarda yetiştirmek için ideal bir bitkidir. Yüksek nem oranı isteyen bu nazlı çiçeğin yapraklarına asla su değdirmemelisiniz. 15 derecenin altındaki ısılardan ve ani sıcaklık değişimlerinden olumsuz etkilenen bir çiçek olan menekşenin toprağını daima ılık tutmaya çalışın.

Menekşe

Açelya

Bahçeye ekilecek çiçekler sınıfında sayabileceğimiz açelya, geniş ve çok sıcak olmayan ılık toprağı seven ve çok sayıda çiçek açan bir bitkidir. Rengarenk çiçeklerine bayılacağınız açelyalarınızı günde 1 defa sulamalısınız. Doğrudan güneş ışığı ve soğuk havaya maruz kalınca yapraklarını döken bir bitki olan açelyanın ekilmesi ve çiçek açması son derece zahmetsizdir.

Açelya

Camgüzeli

İsmi gibi pencere önlerini pek seven bu çiçek güneş ışığına aşık bir bitkidir. Toprağının ayda bir havalandırılması gereken camgüzeli çiçeği, suyu sever ve her gün sulanmalıdır. Camgüzeli çiçeğinizin yapraklarını spreyle nemlendirmek de bitkinin güzelliğini arttıracaktır.

Camgüzeli

Ortanca

İç mekanlardan ziyade balkon ya da bahçe gibi açık alanları seven ortanca, top top çiçekleri ile size mest edebilir. Çiçek bakımı konusunda engin bilgiler gerektirmeyen ortanca, tomurcuklanma başladığında çiçekli bitki gübresi ile takviye edilerek, geniş bir saksıya dikilmelidir. Suyu çok seven ortancanızın toprağını daima nemli tutarak çiçeğinizin daima canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ortanca

[wonderplugin_carousel id=”17″]

Başa dön tuşu