Bilgi.com Teknoloji Başarı Ödülü'ne uzandı

Imageİnternetteki Türkçe bilgiye ulaşarak indeksleme, Türkçe indeksini sürekli yenileyerek güncel internet bilgisi sunma ve en kaliteli Türkçe arama sonuçlarını kullanıcılarına ulaştırma misyonunu üstlenen arama motoru Bilgi.com, her yıl dağıtılan "Teknoloji Ödülleri'nde finale kalmaya hak kazandı. Ödülün sahibi, 11 Aralık 2007 tarihinde düzenlenecek 7. Teknoloji Kongresi'nin sonunda törenle açıklanacak.

Nokta İnternet Teknolojileri'nin başarılı sitesi Bilgi.com, Türkçe'nin dil özelliklerini destekleyecek şekilde geliştirilerek, Türkiye ve Türkçe konuşulan diğer ülkelerde yerel anlamda sağlanan ilk Türkçe arama motoru olarak hizmet veriyor.

TÜBİTAK, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve TÜSİAD, ülkemizde yenilikçi ürün geliştirme çabalarını desteklemek ve kamuoyunun bu konudaki duyarlılığını artırmak amacıyla, 1998 yılından bu yana Teknoloji Ödülleri ve Kongresi'ni düzenliyor. Bu yıl yedincisi gerçekleştirilecek olan organizasyonda, "Teknoloji Büyük Ödülü" ve "Teknoloji Başarı Ödülü" dallarında ödüller sahiplerini bulacak. Organizasyon kapsamında her yıl ayrıca dikkat çeken bir firmaya da Jüri Özel Ödülü veriliyor. Bilgi.com, bu yılki kongrede "Teknoloji Başarı Ödülü"ne aday olmaya layık görüldü.

Bilgi.com'un yurtdışı kaynaklı diğer arama motorlarından en büyük farkı, ilgi alanını sadece Türkçe içerik ile sınırlı tutuyor olması ve arama stilinde Türkçe dil özelliklerine uygun morfolojik ayrıştırmaya giderek daha kaliteli sonuçlar vermeyi de hedeflemesidir. Bilgi.com, arama tercihlerinin kolaylıkla saklanabilir olması, kümelendirme, renklendirme, sayfa başına gelen sonuç sayısını belirleme gibi özellikleri kişiselleştirerek aramaların çok daha rahat yapılabilmesini sağlıyor. Ayrıca, internetteki Türkçe içeriğin yanı sıra, kaliteli İngilizce içerikte de arama yapmayı hedefliyor.

İlk prototipleri 2006 yılının Mart ayında oluşturulan Bilgi.com, zaman içinde belirli alanlarda uzmanlaşmış yapılara bölünerek, giderek artan veri içeriğinde, kullanıcıyı hedefe ulaştırma yollarını kısaltmak amacıyla yeni servis hizmetleri geliştirdi. Bu doğrultuda; blog arama, video arama, wiki arama ve akademik arama, haber arama ve dizin servisleri hizmete girdi.

Bilgi.com, internet üzerinden arama servisi vermesinin yanı sıra, kendi bilgisini kullanıcılarına hızlı ve kaliteli bir şekilde sunmayı hedefleyen özel ve devlet kurumları ve üniversiteler gibi kapsamlı içeriğe sahip organizasyonların arama çözümlerini oluşturmak için de kullanılacak bir araç niteliği taşıyor. Bu şekliyle Bilgi.com, tamamen esnek bir intranet ve portal arama çözümü sağlıyor. Elinizdeki bilgiyi ayıklamanız, sınıflandırmanız ya da dönüştürmeniz gerekmiyor; Bilgi.com bu bilginin üstüne konumlanarak, içeriğine ulaşmak için çözüm sağlıyor.

Geliştirme sürecindeki hedefi, sürekli arama kalitesini artırmak ve yeni servisleri oluşturmak olan Bilgi.com, bu nedenle, geliştirme sürecini her zaman sürdürmeyi amaçlıyor.

Başa dön tuşu