Dekorasyon Dergilerindeki Gibi Sofra Kurmanın 10 Yolu

Dekorasyon dergilerinde gördüğünüz sofralar hayal değil. İzlemeniz gereken birkaç basit yöntemle siz de misafirlerinizi kendinize hayran bırakabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken yaşam alanınıza göre ihtiyaçlarınızı belirlemek, stilinize uygun seçimler yapmak. Gelecek sorulara ve iltifatlara hazır olun!

1- Doğru yemek masası ve düzen

Eğer işe en baştan, evinizi düzenleyerek başlıyorsanız, öncelikle yaşam alanınıza ve kullanımınıza uygun seçimler yapmalısınız. Evinizde vereceğiniz davetlerde genellikle kaç kişi ağırladığınız bu noktada seçiminizi ilk etkileyen kriter olmalı. Uzun bir birlikteliğe adım atacağınız doğru masa ile buluştuktan sonra ilk işiniz sofra kurgunuzda kaç kişi olduğunu belirlemek olmalı. Herkesin birbirini rahatsız etmeden keyifle yemek yiyebilmesi için 45 ile 60 cm arası mesafeye ihtiyacı olacak. Servislerinizi bu mesafeleri göz önünde bulundurarak yerleştirmelisiniz.

2- Şık masa örtüsü ve servisler

Beyaz masa örtüsü üzerinde çok daha fazla renk, desene izin verecek risksiz bir seçim olabilir. Yemek takımlarınız renkli ise güzel bir kontrast da yakalamış olursunuz. Çeşitlilikten korkmayın. Düz renkte masa örtüsü üzerinde renkli ve desenli servisler kullanabilirsiniz. Masanızda ağırladığınız misafir çeşitliliği sofranıza da yansımalı.

3- Dokunun gücü

Masanızın doku ve rengine güveniyorsanız, sadece ortada uzun, şık bir servis kullanıp tabakların altını boş bırakabilirsiniz. Ahşap masa, lake renkli masa ve cam masa bu tip bir kurguda en yüksek başarıyı yakalayabilir.

4- Bir tema belirleyin

Hiçbir şey tesadüf değildir. Kafanızda belirlediğiniz yemekler ve konsept mutlaka sofranıza yansımalı. Örneğin doğadan ilham alan bir sofra hazırlıyorsanız, keten örtü, ahşap yemek servisleri, bolca taze çiçek, hayvan figür ve desenleri, gerçek yapraklar, vazo ve saksı kullanabilirsiniz.

5- Masanızı üç boyutlu olarak kurgulayın

Yemek masanızı sadece tepeden değil karşıdan da görüleceğini düşünerek düzenleyin. Servisler ve tabaklar üst üste olmalı, bitki, çiçek ve şamdanlar da masaya boyut kazandıran elemanlar olmalı. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler; yüksekliklerin dengeli bir şekilde birbirinden farklı olması ve karşılıklı oturanların birbirini görüşünü engelleyecek yükseklikte olmaması.

[notification type=”notification_info” ]Bunu da okuyun: Farklı Parçalarla Uyumlu Bir Sofra Yaratmanın 5 Yolu
Birbiriyle uyumsuz gibi görünen parçaların bir araya geldiğinde bu uyumsuzluktan nasıl beslendiğine şahit olmuşsunuzdur. Şimdi bunu sofralarda yaratma zamanı![/notification]

6- Ortama uyumlu bir konsept

Eğer sofranızı bir fotoğraf karesinde gibi görmeyi başarırsanız, stilinizi odanın duvar rengi ya da deseninden ilham alarak da kurgulayabilirsiniz. Hayal gücünüzü sınırlamayın.

7- Odak noktası

Eğer yuvarlak ya da kare bir masada yemek düzeni hazırlıyorsanız ortada büyük bir çiçek aranjmanı ve etrafında mumlar tercih etmelisiniz. Masanız büyük ve dikdörtgen ise, ortadaki aksesuarlar yatay bir şekilde masaya dağıtmalısınız.

8- Sürpriz elemanlar

Normalde evinizin başka bölümlerinde yer alan aksesuarlarınızı masada da değerlendirebilirsiniz. Tamamen masanızın konseptine bağlı.

9- Monokrom bir şölen

Tek bir renk etrafında stilize edebilirsiniz sofranızı. Bu basit gibi gelse de kulağa, oldukça etkileyici bir efekt kazandırır sofranıza. Aksesuarlarda daha özgür ve cesur davranabilirsiniz böylece. Çatal bıçak takımları için ise sadelikten şaşmayın.

10- Mevsimsel stil

İçinde olduğunuz mevsimin zenginliklerini değerlendirmeyi unutmayın. Mevsim meyve ve sebzeleriyle masanızın ortasında bir kompozisyon kurabilirsiniz. Bu masanızın stilini belirleyen başlangıç noktası da olabilir. Taze mevsim çiçekleri, stil tanımaksızın masanızın baş misafiri olmalı. Büyüklü küçüklü vazo ve saksı seçenekleri size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı