En hızlı Norton'lar pazara sunuluyor
Symantec, hız ve performans açısından şimdiye kadar eşi görülmemiş yüksek standartlara sahip iki yeni çözümü Norton AntiVirus 2009 ve Norton Internet Security 2009’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde kullanıcıların erişimine hazır olduğunu duyurdu. Tarama motorlarından kullanıcı arayüzüne kadar çözümün hemen her noktasına nüfuz eden 300’den daha fazla yeni özellikle güçlendirilen Norton 2009 ürünleri performansa sıfır etki (zero-impact performance) hedefiyle tasarlandı.

Norton 2009’ların Dikkat Çeken Özellikleri:

Kaynak Kullanımında Son Nokta :

Hız açısından yeniden yapılandırılan Norton 2009 ürünleri performans artımı konusunda yüzlerce yeni gelişimi içeriyor ve kullanıcılara yeni teknolojiler sunuyor:

 • Norton Insight Teknoloji, ortak dosyaların taranması ihtiyacını ortadan kaldırarak, düzenli olarak taranması gereken dosya sayısını oldukça azaltıyor.
 • Her 5 dakikadan 15 dakikaya gerçekleşen vuruş (pulse) güncellemeleri, AV-Test’in son raporuna göre rakip çözümlere göre çok daha hızlı bir şekilde en son koruma güncellemelerini gönderiyor. [1]

Bağımsız bir üçüncü parti test laboratuarı olan PassMark Software, Symantec ve bilinen diğer güvenlik yazılımı ürünlerinin önemli metrikler üzerindeki performans etkileri üzerine karşılaştırmalı bir değerlendirme yapmak üzere görevlendirildi.[2] Değerlendirme sonucu oluşturulan raporun ana bulguları aşağıdaki maddeleri kapsıyor.

 • En hızlı kurulum – Norton Internet Security 2009, sadece 52 saniyede kuruluyor.
 • En az hafıza kullanımı – Norton Internet Security 2009 7MB’dan daha az bir hafıza kullanıyor.
 • En hızlı tarama – Norton Internet Security 2009 tarama işlemini sadece 33 saniyede gerçekleştiriyor.

Kapsamlı Koruma:

Norton 2009 ürünleri, tehditleri kullanıcıları etkilemeden önce durdurmak üzere uyum içinde çalışan teknolojilerden oluşan çok katmanlı bir sistem olan, Norton Protection System’i (Norton Koruma Sistemi) içeriyor. Norton Protection System aşağıdaki özellikleri içeriyor:

 • Firefox ve IE için, kullanıcıyı web tabanlı saldırılardan uzak tutan web tarayıcı koruması
 • Multimedya (çoklu ortam) saldırılarını önlemek için geliştirilmiş Saldırı Önleme Sistemi Motoru (IPS – Intrusion Prevention System)
 • Bilinmeyen tehditlerine karşı gerçek zaman koruması (real-time protection) sağlayan gelişmiş SONAR teknolojisi
 • Bilgisayarda yer alan ciddi boyuttaki virüs bulaşmalarına karşı sistem kurtarma

Bağımsız bir güvenlik yazılımları inceleme firması olan  AV-Test yakın zaman önce 2009 güvenlik çözümlerinin malware korumalarına ilişkin yaptığı analizin bulguları açıkladı. AV-Test yaptığı araştırmada 33 tane çok iyi bilenen güvenlik çözümü ve virüs tarayıcısı ile birlikte Norton Internet Security 2009’un beta versiyonunu inceledi. Analizin sonuçlarına göre Norton Internet Security 2009 beta sürümü, aşağıdaki bulgulara dayanarak listenin içinde en üst sırada yer alıyor:

 

 • malware lerin %98’i tespit edildi
 • spyware lerin %95’i tespit edildi.
 • Hiçbir hatalı uyarıya rastlanmadı.

Kullanılırlığa İlişkin Yeni Özellikler:

Norton 2009 ürünleri, günlük problemlere hızlı çözüm getiren özellikleri sayesinde kullanıcılara ürün kullanımı dahilinde büyük kolaylıklar sunuyor:

 

 • Oyun, film veya sunumlar gibi kullanıcının meşgul olduğu aktiviteleri kesintiye uğratmamak veya yavaşlatmamak amacıyla uyarıları erteleyen ve güncellemeleri otomatik olarak yapan sessiz mod opsiyonu
 • PC meşgul olduğunda tarama, güncelleme ve diğer aktiviteleri bizzat düzenleyen akıllı programlayıcı ve oldukça yoğun kullanıcı aktiveleri sırasında arka planda çalışma özelliği
 • İleri düzeyde olan kullanıcıların tek bir tıklama ile özel ayarları kendilerine göre yeniden düzenlemeleri ve ileri düzeyde olmayan kullanıcıların ise yine tek bir tıklama ile önemli özeliklere kolayca ulaşabilmelerini sağlayan yeni kullanıcı arayüzü
 • Basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü sayesinde verilen herhangi bir zaman için CPU kullanımını detaylandıran gelişmiş performans sayacı

Ücretsiz Teknik Destek:

 • Symantec, web, e-posta, sohbet ve telefon gibi tüm iletişim kanallarının kullanılması aracılığı ile kullanıcılara dünya çapında[3] ücretsiz destek sağlıyor.
 • Buna ek olarak Symantec, halen betası kullanıma açık olan ve haftada ortalama 1000 yeni mesaj alan Norton Kullanıcı Forumunu da barındırıyor.

Fiyatlandırma ve Erişim:

Symantec’in online mağazası www.symantecstore.com adresinden temin edilebilen Norton Antivirüs 2009 ve Norton Internet Security 2009 ürünlerinin Türkçe versiyonları ise Kasım ayı itibariyle Bimeks, Teknosa, Gold, Metro ve Vatan Bilgisayar, Mediamarkt, Electroworld gibi satış noktalarının yanı sıra, yetkili diğer bayiler ve bilişim marketleri aracılığıyla Türkiye pazarına sunulacaktır.

Ürün, kullanımı ve Symantec’in koruma güncellemelerinden faydalanmaya imkan veren bir yıllık hizmet üyeliği dahilinde Norton Antivirüs 2009’un  perakende fiyatı $37 + KDV iken, Norton Internet Security 2009’un perakende fiyatı $49 + KDV’ dir

Yeni ürün güncellemeleri ile ilgili olarak www.norton.com/update adresini ziyaret edebilirsiniz.


[1] AV-Test Laboratuarları (www.av-test.org)

[2] PassMark Software testi, Windows Vista işletim sistemi ve Intel Core 2 Duo 6300 & 1GB RAM özellikli bilgisayarda yapıldı. Raporun tamamı için: PassMark Software

[3] Teknik desteğe ilişkin ek bilgi için lütfen, www.symantec.com/globalsupport adresini ziyaret ediniz.

Başa dön tuşu