EPSON sahtecilere savaş açtı

Imageİnkjet, lazer ve dot-matrix olmak üzere 3 ayrı teknolojide yazıcı üretimi yapan Epson, orijinal tüketim malzemelerini taklit ederek sahte mürekkep kartuşu, şerit ve toner üreten, ve tüketiciyi aldatarak haksız kazanç sağlamayı amaçlayan "sahteci" firmalara karşı baskın operasyonlarına başladı.

Epson Avrupa Organizasyonu yetkilileri, Türkiye'deki yazıcı pazarının büyümesi ile sahte tüketim malzemeleri satan firmaların artışına dikkat çekiyorlar. Epson, "sahte" tüketim malzemesi üreten, ithal eden ve satan firmalar hakkındaki araştırmalarını ve kanun nezdinde hak arayışlarını Türkiye pazarında artırarak sürdürüyor.

İstanbul'da sahte kartuş operasyonları

Epson Avrupa Organizasyonu'nun görevlendirdiği dedektif ve avukatın Türk Polisi ile yaptığı işbirliği ile Mart ayı içinde İstanbul'da yaptığı iki ayrı operasyon başarı ile tamamlandı.

İstanbul'daki operasyonda sahte mürekkep kartuşları dağıtımı yapan bir firmanın deposunda 10.000 adet sahte Epson inkjet kartuşu, orijinal taklit edilerek hazırlanmış kartuş paketleri ve çok sayıda sahte hologram ele geçirildi. İstanbul yakınlarındaki ikinci bir operasyonda ise 6.000 adet orijinal taklidi şerit paketleme malzemesi, paket üzerinde kullanılmak üzere sahte güvenlik etiketleri ve 1.000 adetten fazla sahte Epson şeridi ele geçirildi.

Bu operasyonlar sonucu sahte tüketim malzemeleri ticareti yapan firmalardan bir kişi tutuklandı. Bağlantılı diğer sorumlular ve firmalar hakkında gerekli kanuni işlemler başlatıldı.

Epson Avrupa yetkilileri Türkiye pazarında sahte tüketim malzemesi üreten ya da ithal edenlere yönelik takip ve operasyonlarının devam ettiğini, 2007 yılı içinde tüketiciyi aldatmaya çalışan sahteci firmalara karşı mücadelelerinin Epson'a ve Türkiye pazarına önemli katkılar sağlayacağına inandıklarını ve son kullanıcıyı sahte kartuş konusunda bilinçlendirecek çalışmalara ağırlık vereceklerini belirttiler.

Sahte tüketim malzemesi; orijinalin görüntü ve içeriğini taklit ederek, orijinal süsü verilmiş malzemelerdir. İçeriği ve üretim koşulları belirsiz olan bu sahte ürünler Epson Logosu, hologramı taklit edilerek piyasada satılmaya çalışılmaktadır. Sahte satan firmaların amacı, kalitesiz olduğu için ucuza mal edilen sahte tüketim malzemelerinden haksız kazanç sağlamaktır.

Epson Avrupa yetkilileri tüketicinin Epson'un referans verdiği firmalardan ya da güvenilir olduğuna emin oldukları firmalardan tüketim malzemesi satın almalarını salık veriyorlar. Sahte tüketim malzemelerinin baskı kapasitesi orijinal tüketim malzemesine göre hayli düşüktür. Dolayısı ile ödenen paranın karşılığını vermemektedir ve baskı kalitesi orijinal tüketim malzemesine göre farkedilir oranda düşüktür. Üstelik, sahte tüketim malzemeleri kalitesiz üretim ve içerikleri nedeni ile yazıcıda büyük oranda arızaya neden olmaktadır.

Başa dön tuşu