Eskrim Sporunun Faydaları

Orta çağlardan beri dünyanın hemen her yerindeki insanlar tarafından sevilen zarif ve modern bir spor olan eskrim sporunun faydaları yazımızı okuduğunuzda siz de denemek isteyeceksiniz.

İki rakip arasında hem fiziksel hem de taktiksel bir meydan okuma olarak tanımlanabilen eskrim sporu 18. Yüzyıldan bu yana oynanan bir spor dalı. Efe, flöre ve kılıç adı verilen silahların kullanıldığı, uzun bir şerit üzerinde ileri geri hareketlerle yapılan bu spor en hızlı olimpik sporlar arasında yer alıyor. Eskrim nedir sorusunun en basit cevabı rakiplerin birbirine karşı yaptığı atak şeklinde denebilir. Geçmişten günümüze gelen eskrim nerenin sporu sorusunun cevabı iseİtalya’dır.

Eskrim nasıl oynanır?

İki kişi ile oynanan eskrim nasıl oynanır konusuna kurallarından bahsederek başlayalım. 110 cm uzunlukta ve 500 gr ağırlıktaki eskrim kılıcının ucunda ufak bir düğme bulunmaktadır. Kılıcın rakibin sim yelesine dokunması kuralların başında yer almaktadır. Her iki oyuncunun birbirlerinin sim yeleklerine dokunması durumunda atak yapan oyuncu puan almaktadır.

Eskrim sporunun faydaları neler?

Bir çok spor dalında olduğu gibi eskrim sporu da bedenin farklı bölgelerini çalıştırmaktadır. Ancak eskrim sporu nedir dendiğinde yalnızca bedensel değil zihinsel gelişimin de ön planda olduğunu bilmek gerekiyor. Yaşam boyunca ihtiyacımız olacak çeşitli yetenekleri kazanma yolunda önemli bir kılavuz olan eskrim nasıl bir spor ve nasıl faydaları var inceleyelim.

Eskrim sporu güç ve dayanıklılık sağlar

Eskrim sporu, rakiple mesafeyi korumak için hız ve esneklik gerektiren yoğun ayak hareketlerini içeren bir spordur. Eskrim maçları birçok saldırı ve karşı saldırı içerdiğinden, bir eskrimci, bir puan almadan önce yorulmaktan kaçınmak için en yüksek kas dayanıklılığına ihtiyaç duymaktadır. Bu da koordinasyon gerektirir. Doğru beslenme, düzenli uyku ve iyi beslenme bir eskrim sporcusunun yaşamının temellerini oluşturmalıdır.

Eskrim sporu çeviklik ve atiklik sağlar

Refleksleri doğru kullanmanın maksimum önem taşıdığı eskrim sporu hakkında bilgi sahibi olurken beden zihin koordinasyonundan bahsetmemek olmaz. Hızlı düşünme, düşündüğünü hızlıca harekete geçirme, atiklik, reflekslerin doğru yerde doğru açıda ve doğru kuvvette kullanılması konusunda kendini geliştirmek isteyenler mutlaka eskrim sporunu denemelidirler. Yaşam içinde doğru tepkiler verebilmek konusunda refleks kazanılmasını da öğreten eskrim sorunun faydaları arasında baş sıralarda bu gelmektedir.

Eskrim sporu beden esnekliğini sağlar

İyi bir fiziğe sahip olmak yanızca ideal bir kilo ile mümkün değil. Bedenin esnek olması özellikle yaşlılık döneminde kritik bir role sahip. Eskrim sporu faydaları arasında baş sıralarda yer alanlardan biri de bu esnekliktir. Eskrim sporu sırasında ayakların sabit ancak özellikle üst bedenin farklı açılarda hareket etmesi ile bedendeki esneklik, kaslardaki sağlamlık ve doğru nefes alabilme gibi yeteneklerin kazanılması da mümkündür.

Eskrim sporu stresi azaltır

Yoğun iş veya okul yaşantısının sebep olduğu stres ile başa çıkabilmenin en iyi yolu spor veya sanat ile uğraşmatır. Eskrim sporu bu konuda da oldukça etkili. Zihin eskrim sporunun detaylarına odaklıyken farklı yollara gitmediğinden ve konsantrasyonun maksimum derecede olması gerektiğinden güncel ve dünyevi konuların akıldan gittiği, yalnızca yapılan spora odaklanıldığı dakikaları eskrim sporu ile yakalamak oldukça kolaydır. Bedenin yüksek oranda endorfin salgılaması ile bedende ve zihinde rahatlama meydana geldiğinden eskrim sporunun faydaları arasında strese karşı iyi bir silah olduğu gerçeğini saymamak haksızlık olur.

Eskrim sporunun sağlığa faydaları

Eskrim sporu kandaki oksijen miktarını artırarak ve olumlu bir esenlik duygusuna yol açan endorfinleri serbest bırakarak kalp sağlığını ve zihinsel sağlığı da destekler. Kanda salınan ekstra oksijen dolaşımı hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun karbondioksit ve laktik asit gibi kirleticileri uzaklaştırma yeteneğini geliştirmesine destek verir. Eskrim maçları sırasında solunum hızı arttıkça ve derinleştikçe kandaki oksijen seviyesi yükselir. Kalp atış hızı arttığında, küçük kan damarları veya kılcal damarlar genişler. Bir tür hücum ve savunma sporu olan eskrim dengenin gelişmesinde de büyük etki yaratmaktadır.

Eskrim sporu yapmak için nelere ihtiyaç var?

Eskrim sporu kılıç, flöre ve epe adı verilen üç farklı silah ve özel giysiler giyilerek yapılan bir spordur. Bu sporla ilgili en çok merak edilenlerden biri eskrim nerede oynanır konusu bir diğeri ise

eskrim sporu kıyafetleri nasıl olmalıdır konusudur. Eskrim sporu özel bir salonda yapılması gereken, tıpkı boks salonlarını andıran bir yapıya sahiptir. Eskrim sporu yapılırken dikkatle seçilmesi gerekenlerin başında ise kullanılan ekipmanlar ve kıyafetler geliyor. Bedenin her yerini koruyacak kıyafet seçimi eskrim hareketleri yaparken güvenli ve konforlu olmayı da beraberinde getirir. Temel eskrim ekipmanlarını koruyucu maske, koruyucu yelek, özel eskrim ceketi, darbelere karşı dayanıklı bir eskrim pantolonu, çorap ve eskrim ayakkabısı olarak saymak mümkün. Yaralanmaların olmaması ve sağlıklı bir spor deneyimi yaşamak için eskrim sporuna başlamadan önce tüm ekipmanların alınması oldukça önemlidir.

Başa dön tuşu