Evcil Hayvanlı Evleri Temiz Tutmanın 7 Yolu

İşte karşınızda evcil hayvan sahiplerine özel, nokta atışı temizlik önerileri!

 Minik dostlarımızla birlikte yaşamak keyifli olduğu kadar karmaşık ve yorucu da aynı zamanda. Hem onların hem de kendi sağlığımız ve evdeki yaşam kalitemiz adına yapmamız gereken şeyler var. Üstelik de düzenli olarak. Evlerimizi temiz tutarak, evcil hayvanlarla olan yaşamımızı daha mutlu hale getirebiliriz. Nasıl mı?

1. Önce bakım

Kedi ve köpek evde sürekli hareket halinde olan ve doğaları gereği tüy döken canlılar. Evde bir şeyleri tırmalayan tırnakları ve yaramaz patileri de cabası. Bu sebeple eviniz konusunda titiz olacaksanız işe öncelikle küçük dostunuzun bakımından başlayın. Tüylerini tarayın, eğer yıkanabiliyorsa yıkayın, patilerini silin, tırnaklarını kesin. Özellikle her gün sokağa çıkan bir hayvanın üstünde ve patilerinde dışarıdan toz ve kir taşıyacağını unutmayın. Bakım ve temizliklerini atlamayın. Özel tırnak makası, tüy tarağı, şampuan ve bakım malzemeleriniz eksik olmasın.

2. Malzemeleri ona göre seçin

Hayvan tüylerinin yapışmayacağı ve gözükmeyeceği renklerde kumaşlar tercih edin. Koltuk, kanepe, perde ve halı aklınıza gelebilecek tüm ev tekstilleri için geçerli bu. Evin her yerinde en az sizin kadar, hatta bazı bölümlerinden sizden de fazla vakit geçiren tüylü dostlarımız için doğru yaşamsal tercihler yapmalıyız. Tüyleri temizlemek için giysilerinizde de kullandığınız yapışkanlı rulo kullanın.

3. Temizlik önlemleri

Köpekler için evin girişine mutlaka bir temizlik istasyonu kurun. Dışardan geldiğinde onu bir yatağa yerleştirin, üstünü ve patilerini temizleyin ve o şekilde eve alın. Kendilerini temizleme konusunda oldukça başarılı olan ve genelde evde vakit geçiren kediler için de tuvalet kumunu saçmaması için kum kabının altına minik bir halı alın. Kumunu düzenli olarak değiştirin.

[notification type=”notification_info” ]Bunu da okuyun: Kediler İçin Yatak Önerileri
Sevimli dostlarınızın ev keyiflerinin önemli bir parçası olan kedi yatağı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?[/notification]

4. Düzenli uğraşılar

Tüylü çocukların kullandıkları yastık, yatak, örtü, oyuncak gibi parçaları düzenli olarak yıkayın ve havalandırın. Koku giderici yardımcılar kullanın. Evde ev kokuları ve tütsü kullanın. Mum yakmak da kokuyu yok edici özelliğe sahiptir fakat mumları yaramazlık malzemesi haline gelmeyecek yerlerde kullanın.

5. Kazaların arkasını hemen temizleyin

Evde tatlı yaramazlıklar sebebiyle oluşacak kazaların arkasını hiç ertelemeden temizleyin. Kırılmış, dökülmüş ortada bıraktığınız her şey durdukları her saniye yaramazlıkların sorumluları tarafından her an daha fazla dağıtılabilirler. Bu sebeple hiç vakit kaybetmeden olay yerini temizleyin.

6. Temizlik elemanları

Evde kullandığınız temizlik araçları oldukça önemli. Özellikle tüylü hayvanların yaşadığı bir evde güçlü ve örneğin hepa filtreli bir elektrikli süpürge kullanmanız işinizi kolaylaştırır ve temizliğinizi güçlendirir. Elinizin altında bir mini el süpürgesi olması da hayat kurtarıcı olacaktır.

7. Rutinler

Evinizi mutlaka düzenli bir şekilde havalandırın. Havanın soğuk olduğu kış günlerinde bile mutlaka 10-15 dakika camları açarak evde hava sirkülasyonunu sağlayın. Eşyalarınızı silkeleyin ve yerlerini değiştirerek temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı