Evi Geniş Göstermenin Yolları

Evinizin tamamı ya da bazı bölümleri küçük veya dar olabilir. Ev dekorasyonunuzda yapacağınız düzenlemelerle ve bazı ipuçlarıyla evinizi olduğundan daha geniş ve ferah göstermek elinizde. Renk seçiminden mobilya yerleştirmeye kadar işte evinizi geniş gösterecek ipuçları:

Renk Seçimi

Dar odaların daha geniş gözükmesini sağlamak, duvarları ışığı yansıtan renklerle boyamakla mümkün. Krem, bej, şampanya, kum rengi, beyaz, pastel tonlardaki mavi ve yeşil, küçük odaların duvarları için uygun renkler olacaktır. Bu renklerden sıkıldıysanız sadece bir duvarınızı farklı renkte boyayarak hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Boya konusunda küçük bir ayrıntı ile büyük bir sonuç elde edebilirsiniz. Tavanlarla duvarları aynı renge boyarsanız tavanınız olduğundan daha yüksekte görünür. Bu da odanızın daha büyük ve ferah olduğu algısı yaratır.

Süpürgelik ve radyatör gibi duvarın üzerinde yer alan bölümleri duvarla aynı renge boyarsanız, mekânda genişlik algısı yaratırsınız. Kartonpiyer ve alçı süslemeleri, duvar renginin bir ton açığıyla boyamak ise duvarları geriye itilmiş gibi göstereceğinden odanın olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olur.

Duvar Kâğıdı İçin

Duvarlarınızı boyamak yerine duvar kâğıtları ile kaplamak istiyorsanız seçeceğiniz duvar kâğıtlarının iri desenli ve çok renkli olmamasına dikkat edin. Mesela dikine çizgili duvar kâğıtları odaları daha geniş gösterir.

Halı Seçimi

Halınızı mobilyalardan büyük seçerseniz mekânı daraltmış olursunuz. Koyu renkli büyük mobilyalarla küçük halı kombinasyonu, küçük evler için ideal sayılabilir.

Aydınlatmaya Dikkat!

Eviniz ne kadar çok ışık alırsa o kadar ferah görünür. Bu yüzden imkânınız varsa içeriye daha çok ışık girmesi için pencereleri genişletin. Ayrıca evde aplik, lambader, spot gibi birden fazla aydınlatma ögesi kullanabilirsiniz.

Mobilya ve Aksesuar Seçimi

Desenli koltuk yerine düz koltuk seçebilirsiniz. Salonunuz ya da oturma odanız küçükse koltuk takımı yerine L koltuk tercih edebilir, ortaya koyacağınız sehpanın ya da masanın altına birkaç puf yerleştirebilirsiniz.

Yüksek mobilyaların tavanı alçak gösterdiğini dikkate alarak mobilyalarınızı seçin.

Televizyonunuzu, duvara sabit bir gömme dolabın içine yerleştirerek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Tavan hizasındaki perdeler yüksek tavan algısı yaratır. Perde seçiminizin de yine karışık renkli ve desenli olmamasına dikkat etmeyi unutmayın.

Ev dekorasyonunuzda renkleri ve desenleri kullanmak istiyorsanız bunları büyük yüzeylerde değil, küçük alanlarda ve aksesuarlarda kullanmalısınız. Örneğin kırmızı bir vazo odanızı küçültmez ama kırmızıya boyalı duvarlar küçük odaları daha da küçük gösterir.

Aynı şekilde düz renkli koltuğunuzun üzerine farklı renklerde küçük kırlentler koyarak dekorasyonunuzu canlandırabilirsiniz.

Cam sehpalar, aynalar, katlamalı masalar, bazalı kanepe gibi mobilyalar da küçük evler için idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı