Evlerde Bahar Bakımı Vakti

Doğa kendini yenilerken evlerde de yenilenme zamanı. Evde bahar bakımı vakti…

Doğa uyanışa geçip kendini yenilemeye başlarken, yaşam alanlarımızın da yenilenme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Kışın sert koşullarını atlatan yapılar ve evlerin bahar için yenilenmeye, biraz makyaja ve sağlamlaştırılmaya ihtiyacı var. Neler yapabiliriz hepsini sırayla inceleyelim. Evde bahar bakımı için adım adım püf noktaları.

İşe dışarıdan başlayın

Soğuk günlerin evlerde en çok zarar verdiği bölgeler; dış duvarlar, balkon, teras, bahçe ve çatı alanları. Öncelikle yaraları sarmalı. Hem gelecekteki kışa hazırlık hem de estetik bir düzenleme için tamiratları yapın. Çatlakları ve delikleri kapatın. Boyaları tazeleyin. Su alan bölgeler varsa izolasyon ile kapatın. Çatının açılan bölümlerini kapatın. Ve eğer gerekliyse ısı için de mantolama ya da farklı bir izolasyon yöntemi seçin.

Bahçe, balkon, teras bakımı

Bahçe, teras ve balkonlardaki mobilyaların kontrollerini yapın. Yırtılmış branda ve tente gibi parçaları tamir edin ya da yenisi ile değiştirin. Ahşap masa ve sandalyelerinizin yağ ya da cilalarını yapın. Çitlerin tamirini yapın. Saksılarınızın hasar görüp görmediğini kontrol edin. Bitkilerinizi gereksiz otlardan temizleyip tazeleyin ve gerekliyse saksılarını değiştirin. Kış boyunca yağmur ve rüzgâr sebebiyle toprağı eksilenler varsa toprak ile tamamlayın. Varsa havuzunuzun bakımını ve ilaçlanmasını tamamlayın.

Teknik temizlik

Evdeki klima ve havalandırmaların, davlumbaz sistemlerinin filtrelerini değiştirin ve temizliklerini yapın. Kaloriferlerinizin sularını boşaltın ve içlerinin temizliğini yapın. Bunun için profesyonel yardım almanız gerekebilir. Kalorifer peteklerini çıkarıp temizliğini tek başına yapmanız zor olabilir.

Kapı ve pencereler

Pencerelerin ve panjurların bakımını atlamayın. Isı geçirgenliği kış boyunca zorlanmış ve azalmış pimapen pencerelerin elden geçirilmesi gerekecektir. Panjurlarda da hasar kontrolü yapıp temizliklerini tamamlayın. Pencerelerin ısı bantlarını yenileyin ve varsa sineklikleri de yenileriyle değiştirin. Kapıların boya ve tamiratlarını tamamlayın.

Yeni renkler

Bahar başlangıcı duvar boyasını tazelemenin tam zamanı. Kış boyu radyatörlerden ve farklı ısıtıcılardan gelen ısı ve zaman ile birlikte boyanın yenilenme ihtiyacı doğmuş olabilir. Özellikle de rutubet sorunu yaşayan bir ev ise, boya ile birlikte sıva ve izolasyon yeniliğine de ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca yepyeni bir renk ve hatta farklı birkaç renk seçip bu bahara farklı bir dekor stili ile başlamak da isteyebilirsiniz.

[notification type=”notification_info” ]Bunu da okuyun: Balkon Zamanı: Saksı Çiçekleri İle Dekorasyon Tüyoları
Balkonunuzu çiçeklerle donatmanın tam zamanı. Her işte olduğu gibi bu iş için de önemli birkaç nokta, doğru bir kurgu için yöntemler mevcut. Balkonunuzda size özel bir cennet tasarlamaya ne dersiniz? İşte saksı çiçekleri ile dekorasyon tüyoları![/notification]

Mutfak ve banyo

Mutfak ve banyo, ev içinde en sık ve yoğun kullanılan, kış boyunca en büyük yükü kaldıran bölümler. Bu sebeple evin diğer bölümlerine oranla daha fazla yıpranmış olma ihtimalleri yüksek. Eğer zamanı geldiyse banyo ve mutfakta, komple bir yenilik yapmak en doğrusu olacaktır. Seramik ve derzler eskimiş, tesisatların yenilenme zamanı gelmiş olabilir. Mutfakta daha fazla depolama alanı gerekebilir. Ya da dolaplarınız artık fonksiyon olarak oldukça yıpranmış olabilir. Yepyeni mutfak dolabı, tezgâh ve lavabo, banyo için seramik, lavabo ve klozet seçimleri yapabilirsiniz.

Belki de sadece biraz makyaj

Eğer komple ve köklü bir değişikliğin zamanı gelmediyse pratik çözümlerle de yepyeni yüzeylere kavuşabilirsiniz. Mutfak tezgâhını yapışkanlı folyo ile kaplayarak yepyeni bir tezgâha kavuşabilirsiniz. Aynı şey mutfak dolap kapakları için de geçerli. Hem banyo hem de mutfak için derz temizleyici ya da derz boyama kalemi kullanarak derz yenileme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı