Hangi Odaya Hangi Gardırop Modeli?

Gardırop seçimi yapmadan bunları mutlaka göz önünde bulundurun.

Ev içinde düzen sağlayan mobilyalar aslında dekorasyonun gizli kahramanları. Gösterişli olmaya ihtiyaçları yoktur onların. Hayatımızı kolaylaştıran ve güzelleştiren fonksiyonlarıyla vazgeçilmezlerdir. Gardırop, bu mobilya listesinin ilk üçüne girer. Yatak odası ya da giyinme odası için ihtiyaçların miktarına göre boyutlarda ve modellerde oldukça güzel seçimler mevcut. Gardırop seçimi için neler yapmalı?

Farklı fonksiyonlar

Gardırop, ister yatak odası ister giyinme odası içinde bulunsun, mutlaka birkaç farklı fonksiyona sahip olmalıdır. Bunlar, çekmece, askı ve raf bölümleridir. Kıyafetlerin, türlerine göre farklı muhafaza edilme ihtiyaçları vardır. Gardırobun mutlaka uzun bir askılık bölümü olmalı. Katlanarak saklanacak giysiler için raflar, aksesuarlar için de çekmeceler olmalı.

Nereye koyulacak?

Kıyafetlerinizi nerede saklayacağınızı belirleyin. Eğer bir giyinme odanız olacaksa, odanızın ölçüleri ve şekline göre dolap seçmelisiniz. Tüm duvarları kaplayacak şekilde dolaplar ile daha fazla depolama alanına sahip olursunuz. Eğer yatak odanızda gardırop kullanacaksanız yatak ve şifonyer ile uyumlu bir parça olmasına dikkat edin. Mümkünse yatağın karşısına yerleştirmeyin.

Alan sorunları

Eğer yatak odanıza gardırop kullanacaksanız ve alanınız dar ise sürgü kapılı bir model almanız uygun olacaktır. Alan sorununuz yoksa kullanım anlamında daha uzun ömürlü olan açılır kapanır kapılı model tercih edebilirsiniz.

Ayna detayı

Sürgülü ya da açılır kapanır kapı, dolabın tümünde ya da kısmi bölümlerinde ayna olması avantaj olacaktır. Hem kapak üstünde hem de iç bölümlerinde olabilir. Hem alanı daha geniş göstermeniz için yardımcı olacaktır hem de giysilerinizi denerken size faydası olur.

Modüler model

Modüler bir model seçmek gelecekte değişecek ihtiyaçlarınız için oldukça ileri görüşlü bir seçim olacak. Zaman içinde ihtiyaçlarınız değişebilir ve bazı parçalar eklemek ya da çıkartmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca taşınma, ev değişikliği halleri için modüler bir gardırop tercih etmek mutlaka avantaj sağlar.

İyi bir aydınlatma

Yüksek ve geniş modellerde içinde aydınlatma bulunan modelleri tercih edin. Odadaki genel aydınlatmanın ulaşamayacağı bölgeler böylece kendi ışığına sahip olur ve dolabı kullandığınızda her bölümü rahatlıkla görebilirsiniz. Giyinme odası için de ayrıca oda içinde dolabı hedef alan aydınlatma tercih etmelisiniz.

Renkler ve form

Eğer alan küçükse, gardırop renginde açık tonlardan şaşmayın. Krem ve beyaz modeller ortamı hem olduğundan daha geniş gösterir hem de öne çıkmayarak kapladığı yeri çok fazla göstermez. Alanınız ne kadar darsa o kadar açık tonlarda ve minimal formlarda modeller tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı