HP'nin yeni depolama ürünleri tasarruf sağlıyor

ImageHP'nin yeni "yeşil" veri depolama teknolojisi, veri merkezlerindeki güç ve soğutma maliyetini yüzde 50 azaltıyor. Bağımsız araştırma kuruluşu StorageIO Group, veri merkezlerindeki donanım ürünlerinin tükettiği toplam enerjinin yüzde 37-40'ının veri depolama tarafından kullanıldığını belirtiyor. Oysa HP'nin yeni veri depolama ürünleri sayesinde, depolama için ayda 3.000 dolar elektrik faturası ödeyen bir kullanıcı, enerji ve soğutma maliyetlerini yılda 18.000 dolar azaltabiliyor.

Bu teknoloji kapsamındaki yenilikler şöyle sıralanıyor:

  • HP StorageWorks Kurumsal Sanal Disk Dizisi (EVA) grubuna yönelik esnek depolama ve performans gelişmeleri 
  • LTO'ya (Linear Tape Open) 4 standardına dayalı teyp sürücüleri
  • KOBİ'lere yönelik yeni DAT 160 teyp sürücüleri 
  • HP BladeSystem c-Class için özel olarak geliştirilen ilk HP StorageWorks teyp ürünü

HP Türkiye Veri Depolama Ürün Müdürü Necip Özyücel, yeni ürünler hakkında şunları ifade ediyor: "Enerji ve soğutma, firmalarda kurmayı hedeflediğimiz Çevik Altyapının iki önemli unsurudur. Çevreye dost depolama ürünlerimiz ile müşterilerimizin veri merkezlerindeki maliyet ve riskleri azaltarak ‘İş'e Yarayan' sonuçlar elde etmelerini sağlıyoruz."

EVA'daki yenilikler
HP StorageWorks EVA4100, 6100 ve 8100 orta seviye disk dizileri,
önceki versiyonlara göre enerji verimliliğinde yüzde 45, performansta ise yüzde 24 artış sağlıyor. Bu ürünler, HP Dinamik Akıllı Soğutma enerji yönetimi sistemi ile birlikte kullanılabiliyor.
Dinamik Güç Yönetimi (DCM), Vsnap ve FATA disk sürücüleri gibi gelişmiş donanım ve yazılım teknolojilerinden de faydalanan yeni EVA versiyonları, her ölçekten firmanın sabit disk kullanımını optimum düzeye çekmesine, karbon salımını azaltmasına, BT kaynaklarını ve veri depolama görevlerini etkin bir şekilde yönetmesine olanak veriyor. DCM yazılımı ayrıca, EVA disk dizilerinin kullanım kapasitesini iki kat artırırken, ek sabit disk alım süresini de uzatıyor.

Serin teypler!
Teyp teknolojisi, uzun süreli veri saklama işlemlerinde en fazla enerji verimliliği sağlayan yöntem olmayı sürdürüyor. Enerji tüketimi ya da soğutma gerektirmeyen bu teknolojiyle veriler 30 yıla kadar saklanabiliyor. Yeni nesil HP Ultrium ve DAT teypleri de, terabit başına en uygun maliyetleri sunuyor ve dünyanın en zorlu koşullarında bile verileri saklayabiliyorlar. Nisan 2006'da Tom ve Ben Clowes adlı İngiliz kardeşler tarafından Everest'in zirvesine çıkarılan HP StorageWorks Ultrium 448 ve DAT 160 teyp sürücüleri ve HP veri kartuşlarından alınan başarılı sonuçlar da bu özelliği kanıtlıyor.

Yeni HP StorageWorks LTO-4 Ultrium1840 teyp sürücüsü, orta ve büyük ölçekli kurumlara, önceki versiyonlara göre GB (gigabayt) başına yüzde 50 daha az enerji harcayan, HP'nin en hızlı ve en güvenli teyp sürücüsü destek çözümünü sunuyor. LTO-4 teknolojisi ve Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) veri şifrelemesi, kullanıcı verilerini izinsiz erişime karşı koruyor. LTO-4 Ultrium 1840 teyp sürücüleri HP StorageWorks MSL, EML ve ESL E-Serisi Teyp Kütüphaneleri ile entegre edilebiliyor.

YeniHP Ultrium 448c Tape Blade ise, HP BladeSystem c-Class sunucular ve blade'lere yönelik veri koruması sağlıyor. Veri Depolama Ağı'na (SAN) bağlı olmayan küçük ve orta ölçekli kullanıcılar için ideal bir çözüm olan Ultrium 448c, enerji tüketiminde yüzde 22 tasarruf sağlıyor. İlk doğrudan ekleme (direct-attach) bazlı veri koruma çözümü olan ürün, sabit diskin arızalanması durumunda işletim sisteminin, uygulamaların ve verilerin hızla kurtarılmasını sağlayan HP Tek Tuşla İş Sürekliliği (OBDR) özelliğini içeriyor.

HP StorageWorks DAT 160 teyp sürücüsü, küçük ve orta ölçekli kullanıcılara fiyat ve performans dengesi sunuyor. HP ProLiant 100 ve 300 serisi sunucular ile kullanılabilen, piyasadaki en hızlı DAT teyp sürücüsü olan DAT 160, uzun süreli veri saklama gereksinimlerini düşük bir maliyetle karşılıyor. OBDR özelliği bulunan ürün, mevcut DAT sürücülerinin iki katı kapasite ve performans özellikleri sunuyor
Çevreye dost HP StorageWorks ürünleri hakkında daha fazla bilgiye www.hp.com/go/GreenStorage adresinden ulaşılabiliyor.

Başa dön tuşu