Intel Okul Bilgisayarı ilk defa Bahçeşehir Koleji'nde

ImageIntel'in ilk ve ortaöğretim okulları öğrencileri için özel olarak tasarladığı Mobil Okul Bilgisayarı (Classmate PC), ilk kez 2007-2008 eğitim – öğretim yılında Bahçeşehir Koleji 1. sınıf öğrencileri tarafından hem okulda hem evde kullanılmaya başlanacak. Öğrenciler, evlerine de götürebilecekleri Okul Bilgisayarı ile mobil yaşama erken yaşta adım atmış olacaklar.

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel tarafından öğrenciler için özel tasarlanan ve teknolojiyi eğitimin hizmetine sunan dayanıklı Mobil Okul Bilgisayarı (Classmate PC), yeni eğitim – öğretim döneminde ilk kez Bahçeşehir Koleji 1. sınıf öğrencileri tarafından kullanılmaya başlanacak.

2007 – 2008 öğrenim yılı için kayıt yaptıran tüm 1. sınıf öğrencilerin yararlanacağı yeni uygulamada, öğrenciler okuldaki derslerini Intel Mobil Okul Bilgisayarı ile işlemenin yanı sıra taşınabilir bilgisayarlarını evlerine de götürerek ders çalışmaya devam edebilecekler. Konuyla ilgili açıklama yapan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel "Bahçeşehir Koleji olarak son altı yıldır öğrencilerimize HyperClass ve SmartClass laboratuarlarımızda bilgisayar destekli eğitim veriyoruz. Ancak tüm sınıfların her dersi bu laboratuarlarda yapması zaman ve yer açısından mümkün olmuyordu. Buna en güzel çözüm her sınıfın bir HyperClass olmasıydı. Bu konuda çalışılırken bunun bir adım daha ötesi gerçekleşerek bu bilgisayarların sabit olmaması ve dolayısıyla öğrencinin evine de bu eğitim malzemesini götürebilmesi sağlandı.

Boyutlarıyla tamamen çocuklara özel olan Intel Mobil Okul Bilgisayarı ile öğrencilerin bilgi paylaşımına imkan veren, e-öğrenme yolu ile eğitimi destekleyici, öğretmenlerin dersleri destekleyecek materyal kullanımlarına uyumlu, ailelerin çocuklarının okuldaki gelişimlerini izlemesine imkan tanıyan ve görüşlerini öğretmenleriyle paylaşmalarını sağlayan kullanım modeli, okulumuzun kişiye özgü öğretim modeli ile mükemmel bir uyum içerisinde olacak. Öğrencilerin daha aktif, öğretmenin ise öğrenmeyi kolaylaştıran rolünde olduğu bu uygulamada, hem öğretmenler hem öğrenciler hem de veliler daha iyi bir eğitim anlayışı ile tanışacaklar." şeklinde konuştu.

Bahçeşehir Koleji'nin Intel Mobil Okul Bilgisayarı ile desteklediği eğitim sistemini teknolojiye entegre olmuş ve başarılı bir eğitim sistemi olarak değerlendiren Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem konuyla ilgili olarak, "Intel olarak, teknolojiyi herkes tarafından erişilebilir kılmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle teknolojinin eğitime entegre edilmesi ve öğrencilerin eğitiminde birebir kullanılması konusuna büyük önem veriyor, bu yönde sürdürülen çalışmalara destek sağlıyoruz. Daha önce Ankara Evliya Çelebi İlköğretim Okulu ile pilot çalışması yapılan, hafif ve darbeye dayanıklı olma özelliğiyle öğrencilerin rahatlıkla kullanabileceği Mobil Okul Bilgisayarı, dahili kablosuz erişim imkanı, el yazısını bilgisayara aktaran donanım teknolojisi ve çalınmaya karşı geliştirilmiş güvenlik özellikleriyle öğrencilerin teknolojinin birçok kolaylığından yararlanmasına olanak sağlıyor. Birebir eğitimi gerçekleştirme konusunda önemli bir adım olan bu projenin, Bahçeşehir Koleji'ni diğer eğitim kurumlarından ayıracak gözle görülür bir başarıya dönüşeceğine inanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Bahçeşehir Koleji öğretmenleri de Intel Okul Bilgisayarı'nı eğitim sisteminde nasıl kullanacaklarına dair sınıfta öğrencilerle birlikte örnek bir uygulama yaptılar. Öğretmenler, mobil okul bilgisayarı ile

 • Teknolojik bir eğitim
 • Aktif bir eğitim
 • Görsel-işitsel bir eğitim
 • Eğlenceli öğrenme
 • Keşfe dayalı, sorgulayıcı öğrenme
 • Bilgiye kolay erişim
 • Bilgiyi paylaşma
 • Geri bildirim ve kendini düzeltme
 • Daha fazla uygulama
 • Kalıcı öğrenme
 • Zaman kaybının azalması
 • Öğretmenin öğrenciye daha fazla zaman ayırabilmesi
 • Ezberciliğin yok olması
 • Evde tekrar şansı
 • Aile ile paylaşım
 • Anında sınav ve kontrol, gibi olanaklar sağlandığını belirttiler.
Başa dön tuşu