Kışın Kamp Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Kışın kamp yapma keyfini sonuna kadar yaşamak isteyenlerin kışın kamp yapmak için gerekli malzemeler konusunda titiz davranması gerekliliğini de beraberinde getirir.

Sıcak ve ılık mevsimlere nazaran çok daha fazla önlem alınması gerekliliğini de beraberinde getiren kışın kamp yapmak konusu yabana atılmayacak önemli detayları bilmeyi gerektiriyor. Soğuk hava koşulları ve mevsim değişimleri sebebiyle meydana gelebilecek sorunlarla başa çıkabilmek için kış kampı nasıl yapılır ve kışın kamp yapmak için gerekli malzemeler nelerdir konusunda bilgi sahibi olmak oldukça kritiktir.

Kışın yapılacak kampta kullanılacak malzemeler ve ekipmanlar seçilirken izlenmesi gereken öncelikli yol kamp yapılacak yerin ikliminin değerlendirilmesi, kamp yapılacak tarihlerde o bölgede havanın nasıl olacağının kontrol edilmesi gerekmektedir. Soğuktan titreyerek geçirilmiş bir gece, sürekli ıslak kalan kamp ekipmanı ve rüzgara maruz kalmak gibi durumlar kamp keyfini olumsuz etkileyecek detaylar arasındadır. 

Kamp yapılacak yeri seçerken daha önce kamp yapmış insanlarla iletişime geçerek karar vermek ve kışın nerede kamp yapılır konusunda bilgi almak faydalı olacaktır. Kamp yapılacak yerin yağmur sonrasında sel gibi durumlara maruz kalma ihtimali değerlendirmesi gereken detaylardan biridir. Kışın kamp yapmak söz konusu olduğunda gözden kaçırılmaması gereken bir başka detay da kar sebebi ile meydana gelebilecek donmalar ve çığ düşmeleridir. Bu gibi durumlara önlem almanın yolu da yine kış kampı için gerekli malzemeler daha doğrusu kış kampçılığını güvenli ve keyifli hale getirecek doğru ekipmanın alınmasından geçiyor.

Yaz mevsiminde ve bahar aylarında yapılan kamplara nazaran daha farklı detayları göz önünde bulundurmayı gerektiren kış kampında gerekli malzemeler titizlikle seçilmeli ve kış kampı malzemelerini kullanmak konusunda da bilgi edinilmelidir. Daha önce kış kampı yapmış kişilerden kış kampı tavsiyeleri alırken ekipmanın doğru kullanılması konusunda da bilgi almak gereklidir. Örneğin çadırı kurarken nelere dikkat edilmesi ve nasıl konumlandırılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak, uyku tulumu seçerken hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek, mat seçimini neye göre yapmanın daha sağlıklı olduğunu bilmek gibi detaylar soğukta kamp yapmak konusunu eziyet olmaktan çıkartıp büyük bir keyfe dönüştürecektir.

Kışın kamp yapmak için nasıl çadır seçilmeli?

Kışın kamp yapılacak yer seçimi ve hava koşullarına göre alınacak önlemler hayati önem taşımaktadır. İklime uygun çadır seçimi de bunların başında geliyor. Çadırın kurulacağı yerin şartları çadır seçimini doğrudan etkileyeceğinden maruz kalınacak yağış, rüzgar ve hatta vahşi hayvanlar gibi detayları değerlendirmekte fayda var. Nehir ve dere yataklarına çadır kurmamak, rüzgardan en az etkileneceği yeri seçmek ve çadırı güneye bakan tarafa kurmak alınacak önlemlerden bazıları. Ancak kışlık çadır nasıl olur konusu hafife alınmayacak kadar ciddi bir konudur.

Dışarıdaki hava ile içerideki havanın sıcaklık farkı sebebiyle oluşacak nemi minimuma indirmek için çift katmanlı çadır tercih etmek ve çadırı düzenli olarak havalandırmak gerekmektedir. Kışın yapılan kamp için çadır seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında şüphesiz ki su almaması daha doğrusu suya dayanıklı çadır olması gelmektedir. Çadır kumaşının özellikleri değerlendirilirken alt tabanın 5000 mm, dış tentenin ise 3000 mm olmasına dikkat edilmesi yeterlidir ancak karlı havalarda yapılacak kamplarda bu kalınlık 8000 mm civarında olmalıdır. Kışın kamp yapacakların çadır konusunda akılda tutması gereken detaylar arasında 4 mevsim çadırı olması, nem transferi sağlayan katmanlı çadır türlerinden olması, zemininin ve dış tentenin su geçirmez özellikte olması yer alıyor.

Kışın kamp yapmak için nasıl uyku tulumu seçilmeli?

Kış mevsiminde kamp yapmak isteyenlerin hesaplaması gerekenlerin başında gündüz ve gece arasındaki hava ısısındaki değişimdir. Soğuk havaya maruz kalınmış bir gecenin sabaha karşı don riski ile hayatı ciddi derecede tehdit edebildiğini unutmamak ve kış kampı malzeme listesi seçerken uyku tulumu konusunda bilinçli seçimler yapmanın kaçınılmaz olduğunu unutmamak gerekir. Kış kamplarının olmazsa olmazlarından biri de kaz ya da ördek tüyü dolgulu uyku tulumlarıdır. Kaz ve ördek tüyünden yapılmış uyku tulumları mevcut ısıyı korumanın dışında kendi ısısı ile ekstra sıcaklık sağladığından tam koruma sağlama konusunda oldukça iyidir.

Gece yarısı tuvalet ihtiyacına gidip geldiğinizde standart bir uyku tulumu bedeninizin ısısına dönüşürken kaliteli bir uyku tulumu iç ısının bedeniniz tarafından da algılanmasına olanak sağlayacaktır. Kışın kamp yapmak için gerekli malzemeler seçilirken söz konusu uyku tulumu olduğunda sıklıkla kışın kaç tog uyku tulumu kullanmanın ideal olduğu konusu konuşulmaktadır.

Kalınlık birimi 0,5 olan bir uyku tulumunun ince bir pijama kalınlığı ile eşit olduğu düşünülürse kış mevsiminde kamp yapıldığında minimum 1 yani ortalama 19-24 derece sıcaklık sağlama özelliği olan, daha soğuk havalar için ise 2,5 ton yani 15 -21 derece sıcaklık sağlayan tercih edilmelidir. Kamp için uyku tulumu seçerken kadın ve erkek için farklı tulumların üretildiğini ve mumya tipi yani bir kılıf şeklinde üretilmiş olup içine girildiğinde fermuar ile tamamen kapatılabilen türlerin tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Kışın kamp yapmak için nasıl kıyafetler seçilmeli?

Kışın kamp yapmak isteyenlerin düşebileceği en büyük yanılgılardan biri evde bulunan kalın kıyafetlerin kamp sırasında yeterli olacağı düşüncesidir. Kış kampında ne giyilir konusu en az çadır seçimi kadar önemli bir detaydır. Termal kıyafetleri tercih etmek, kat kat giyinmeyi ihmal etmemek ve su geçirmeyen ürünleri tercih etmek kış kampının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Kış kampı için kıyafet alışverişi yaparken ısı kaybını minimuma indirecek yalıtımlı yani termal giysiler seçmek ve katman katman giyinmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Katmanlama dışarıdan içeri doğru dış koruma, rüzgar izolasyonu, polar giysi, yünlü giysi ve pamuklu giysi olarak sıralanabilir. Bu yöntem vücutta ısı kaybını engelleyeceği gibi terlemeyi de önleyecektir. Kış kampı için edinilmesi gereken giysilerin başında termal içlikler ve çoraplar gelir. Külotlu çorap veya tayt şeklinde bedeni saran içliklerin pamuklu ancak kalın bir malzemeden yapılmış olması terlemeyi de önleyecektir. Yağmur ve rüzgar gibi sert hava koşullarına uygun bir outdoor kamp botu seçmek yalnızca ısıya karşı dayanıklılığı sağlamakla kalmayacak sakatlanmaları da önleyecektir.

Kışın kamp yapmak için hangi ekipmanlara ihtiyaç var?

Çadır, uyku tulumu ve doğru giysi seçimi ile kış kampçılığı için ilk adımları atmayı başarabiliriz ancak kamp sırasında ihtiyacımız olacak malzemelerin bununla sınırlı olmadığını bilmek gerekiyor. Kamp süresince yanımızda olmasının hem güvenlik hem de temel ihtiyaçların karşılanması açısından çok önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Bunların başında da pişirme ve ısınma ekipmanları geliyor. Kış kampı süresince yanınızda götüreceğiniz konserve besinlerden faydalansanız bile kahve içmek için bile olsa sıcak suya ihtiyacınız olacağından pratik bir kamp ocağı, su ısıtabilmek için yanmaz çelik kap ve kibrit veya çakmak gerekli olacaktır.

Kış mevsiminde kampta nasıl ısınılır konusu korunaklı bir çadır ve uyku tulumu ile sınırlı değildir. Kampların olmazsa olmazlarından biri de kamp ateşleri. Kamp ateşi başında keyif yapmak isteyenlerin kışın kamp yapmak için gerekli malzemeler listesine rüzgara dayanıklı kibrit, kamp bıçak seti, kamp ocağı, cep ısıtıcısı, ateş üstü kamp ızgarası, outdoor kamp tenceresi, alüminyum kamp yemek seti gibi ekipmanları da eklemesi gerekir.

Teknolojik Kamp Malzemeleri yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz!

Başa dön tuşu