Kışlık Kıyafetleri Saklama İpuçları

Kışlık kıyafetleri saklama derken, yazın gelmesiyle kazaklarımızı montlarımızı aylar boyunca gözden ve gönülden uzaklara kaldırmaktan değil; onları dolabımızda ne şekillerde saklamalıyız bundan bahsedeceğiz. Çünkü her mevsim, yemek içmekten günlük hayat aktivitelerine kadar kendi kurallarını da beraberinde getirir. Kış mevsiminin bize getirmiş olduğu şeylerden biri de kışlık kıyafetlerimizdir. Öyleyse onları nasıl saklamalı, onlara nasıl iyi bakmalıyız:

Kıyafetlerinizi Güvelere Yedirmeyin

Derli toplu evlerde gardırop kapakları her zaman kapalı, kıyafetler sıra sıra katlanmış bir şekilde raflarda dizilidir. Fakat en azından haftada bir dolap kapaklarının açılıp kıyafetlerin havalandırılması gerekir. Çünkü güve denen kıyafet yemeyi çok seven canlılar havasız yerlerde yaşamaya ve kıyafetlerinizi kemirmeye bayılırlar. Güvenin gelmesini önlemek için kıyafetlerinizin arasına naftalin koyabileceğiniz gibi, bu kokuyu sevmeyenler lavantayı da tercih edebilirler. Hatta nane ve kekik yapraklarını bir beze sarıp raflarınıza yerleştirebilirsiniz.

Katlanılacaklar ve Asılacakların Yeri Ayrı

Her kıyafet askıya asılmaz. Kazaklar ve hırkalar, yani örgüler ve trikolar asıldıklarında dokumaları gevşer ve bozulur. Künefe peynirinin süneni makbuldür, kazağın değil. Kaban, mont, gömlek bunlar askıya; kazaklar, hırkalar, örgü şallar raflara lütfen.

Karton Kutular Doğru Tercih Değil

Eşya depolama çözümleri adına türlü türlü kutular üretilmeye başlandı. Bu kutular arasında karton olanlar kesinlikle doğru tercih değil, çünkü karton kutular börtü böcek çekerler. Neden dolabın içine karton kutu koyalım ki diye düşünmeyin, zira tip tip insan var.

Kıyafetlerinizi derli toplu olarak saklamanın en pratik ve sağlıklı yolu bez dolap içi düzenleyicilerini kullanmaktır. Asılabilir dolap içi düzenleyicileri, farklı büyüklüklere sahip bölmeleriyle aynı türdeki kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı düzenli bir şekilde yerleştirmenizi ve aradıklarınızı kolayca bulmanızı sağlar.

Hepsinin Yeri Yurdu Belli Olsun

Kışın yaşanan en büyük sorunlardan biri çorapların kaybolmasıdır. Birçok insan kış mevsiminde zamanının büyük bir kısmını yatak altlarında çorabının tekini arayarak geçirir. Çoraplar ve iç çamaşırlar için yine dolap içi düzenleyici gibi çamaşır düzenleyicilerden alabilirsiniz. Çoraplarınızı iç içe geçirip makineye öyle atın, birlikte yıkansınlar ve birlikte raflarına veya bölmelerine yerleşsinler. Ayakkabı saklama hurçları da çok kullanışlı, aklınızda bulunsun. Uzun boylu çizmeler ayakkabılığınızı işgal edecek nasıl olsa, ayakkabı ve botları hurcun içine koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı