Microsoft'tan bilişim araştırmalarına destek

ImageMicrosoft, bilişim ve bilişimle kesişen bilimsel araştırmalarda seçilen projelerde doktora yapan öğrencilere yılda 33.000 Euro (yaklaşık 59.400 YTL) burs veriyor. Üç yıla kadar uzatılabilen bursun verileceği çalışmalar, akademik danışmanların önerdikleri projeler arasından Microsoft AR-GE Bölümü (Microsoft Research) tarafından belirleniyor.

Microsoft'un dünya çapında sadece Avrupa'ya ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu Ortadoğu – Afrika bölgesinden birkaç ülkeye sunduğu 2008 yılı Doktora Araştırma Bursu için başvuru koşulları açıklandı. 8 farklı akademik alandaki projelere verilecek olan burs ile araştırmacılara üç yıl süreyle, yılda 33 bin Euroya (yaklaşık 59.400 YTL) kadar destek sağlanacak.

Doktora Bursu Geniş Olanaklar Sağlıyor:

Microsoft Doktora Araştırma Bursu, sadece bilişim ve bilişim ile diğer bilimlerin kesiştiği alanlarda yapılan araştırmaları kapsıyor. Seçilen araştırma projelerine, en fazla üç yıla kadar yararlanılabilen ve her yıl en fazla 33.000 Euro'ya kadar çıkabilen doktora bursu verilecek. Araştırmacının birlikte çalıştığı üniversitenin kriterlerini karşılamaya devam etmesi durumunda, burs her yıl otomatik olarak üniversiteye ödenecek. Buna ek olarak her araştırmacıya seçilmiş programların yükleneceği bir dizüstü bilgisayar da verilecek.

Araştırmacılar, doktoralarını tamamlarken, İngiltere'nin Cambridge kentindeki Microsoft Araştırma Merkezi'nde (Microsoft Research Cambridge) yaz okuluna giderek, bir dizi akademik sunuma katılabilecek ve özel bir konferansta çalışmalarını Microsoft araştırmacıları ve Cambridge akademisyenlerine sunma fırsatı bulacaklar. Microsoft Araştırma Merkezi'nin seçtiği bazı araştırmacılara Microsoft laboratuarlarında stajyerlik verilebilecek. Seçilen araştırmacılar, bir Microsoft ekibine dahil olarak ayrı bir proje üzerinde çalışacaklar ve burslarına ek olarak stajları için de ödeme alacaklar.

Microsoft Doktora Araştırma Bursu (Microsoft Research PhD Scholarship) programı bilişimin ve bilişimle diğer bilimlerin kesiştiği alanlarda doktora yapan üst düzey yetenekli öğrenciler ile onların bağlı oldukları kurumlara yönelik olarak geliştirildi. Bursa hak kazanacak doktora öğrencilerine yılda en fazla 33.000 Euro destek sağlanacak ve bu desteğin süresi 3 yıla kadar çıkabilecek. Burs için başvurular 26 Eylül 2007 tarihine kadar, sadece danışmanlar tarafından çevrimiçi (on line) olarak aşağıdaki bağlantıdan yapılabiliyor:

http://microsoft.redwhale.com/

Başvuru için İnternet üzerinden bir elektronik form İngilizce olarak dolduruluyor.

Microsoft ARGE Bölümü'ne yapılan başvurular içinden burs verilecekleri belirlemek için yapılan seçimde, projenin akademik değerinin yanı sıra, öneride bulunan akademisyenin araştırma sicili ve araştırmanın gerçekleştirileceği eğitim kurumunun sunduğu akademik ortam da değerlendirmeye alınıyor.

Microsoft Doktora Bursunun Verildiği Araştırma Alanları:

Microsoft Research PhD Scholarship 2008 programından yararlanabilecek araştırma alanları şu şekilde sıralanıyor:

  • Computational Biology (Bilişimsel Biyoloji)
  • Computational Ecology and Environment Science (Bilişimsel Ekoloji ve Çevre Bilimleri)
  • Computer – Mediated Living – including Integrated Systems, Sensors and Devices, and Socio Digital Systems (Bilgisayar Aracılığıyla Yaşam – Entegre Sistemler, Algılayıcılar ve Araçlar, Sosyo – Dijital sistemler dahil olmak üzere)
  • Constraint Reasoning (Kısıta Bağlı Akıl Yürütme)
  • Machine Learning and Perception – including Applied Games, Computer Vision, Information Retrieval, Machine Learning (Makine öğrenmesi ve Algı – Uygulama Oyunları, Bilgisayar görüşü, Bilgi Alımı ve Makine Öğrenmesi dahil olmak üzere)
  • Natural Computation (Doğal Bilişim)
  • Programming Principles and Tools – including security (Programlama İlkeleri ve Araçlar – güvenlik dahil olmak üzere)
  • Systems and Networking – including Distributed Systems, Networking and Operating Systems (Sistemler ve Ağ Oluşturma – Dağıtımlı sistemler, Ağ oluşturma ve İşletim Sistemleri dahil olmak üzere)

Seçim kriterleri:

Genellikle her üniversite bölümünden veya ulusal araştırma merkezlerinin laboratuarlarından bir adayın değerlendirilme şansının olduğu seçim, eleme yöntemi ile yapılacak. Çok sayıda adayın başvuruda bulunmasının beklendiği doktora bursu için önerilen projeler, üniversitelerden ve Microsoft ARGE Bölümü'nden araştırmacılar tarafından titizlikle değerlendirilecek ve başarılı dosyalar bursa hak kazanacak.

Microsoft'un bilişim alanında verdiği doktora bursu programı ile ilgili detaylı bilgilere

aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

http://research.microsoft.com/aboutmsr/jobs/fellowships/apply_europe.aspx

Burs verilecek doktora projelerinin seçimi 2 Aralık 2007 Cuma gününe kadar tamamlanacak. Projeleri kabul edilen akademik danışmanlar, bu bilgiyi aldıktan sonra bir yıl içinde, araştırmayı yürütmek üzere en uygun gördükleri öğrenciyi Microsoft Araştırma Bölümü'ne önerecekler. Öğrencilerin, önerildikleri tarihte, devam ettikleri doktora programında bir yıldan uzun bir süre geçirmemiş olmaları gerekiyor.

Microsoft önerilen öğrencinin bir özgeçmişi ve tercihan danışmanı olmayan ama çalışmalarını tanıyan akademisyenlerden İngilizce yazılmış çok iyi iki referans mektubu isteyecek. Ardından eğer uygun görülürse öğrenci ile bir telefon görüşmesi yapılacak.

Başa dön tuşu