DİĞER

Nanoteknolojinin geleceği parlak

ImageDeloitte Global Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon İnovasyon Direktörü Edward K. Moran'ın üyesi bulunduğu Amerikan Ulusal Nanoteknoloji İnisiyatifi'ni Değerlendirme Komitesi tarafından yayımlanan makalede, nanoteknoloji alanındaki araştırmaların durumu ve geleceğe dair öngörüler yer aldı. 3 yılda bir hazırlanan raporda nanoteknoloji çalışmalarının henüz başlangıç aşamasında sayılabileceği ancak önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin ekonomiye ve insan yaşamına damgasını daha fazla vuracağı belirtildi. Raporda yer verilen bir çalışmada, 2014 yılına kadar nanoteknoloji ürünlerinin küresel yıllık cirosunun 2,6 trilyon doları bulacağı öngörülüyor.

Deloitte Global Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon İnovasyon Direktörü Edward K. Moran'ın da üyesi olduğu Amerikan Ulusal Nanoteknoloji İnisiyatifi'ni Değerlendirme Komitesi tarafından kaleme alınan, "Ölçek Meselesi: Ulusal Nanoteknoloji Girişimi 3 Yıllık Değerlendirmesi" başlıklı makalede, bu teknolojinin bugününe ve geleceğine yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Raporda yer verilen bir çalışmada 2014 yılı itibarı ile günlük yaşamın bir çok alanına girmiş olacağı ve bu ürünlerin dünya çapında 2,6 trilyon dolarlık bir ciro yapacağı tahmin edildi.

Raporda nanoteknolojinin toplumsal ve etik sorumluluklar çerçevesinde geliştirilebilmesi için çevre, sağlık ve güvenlik üzerindeki etkilerinin daha geniş araştırılması gerektiği kaydedildi. Ancak bilim adamları, mühendisler, sosyal bilimciler, toksikolojistler, politikacılar ve sivil toplum kuruluşlarının  geniş katılımıyla nanoteknolojinin etik ve sosyal etkileri hakkında sonuçlara varılabileceği ifade edildi. Ayrıca bu yeni bilim dalının potansiyelinin tam olarak değerlendirilebilmesi açısından kamu ve özel sektör desteği ile gerçekçi yatırım getirisi beklentilerinin önemi vurgulandı. 

Raporun hazırlanmasına katkıda bulunan Edward K. Moran, 23 Ekim 2007'de yapılacak "Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye – 2007" Ödül Töreni'ne katılacak. Moran, Türkiye'nin en hızlı gelişen 50 teknoloji şirketinin açıklanacağı gecede, "Teknoloji ve Geleceğe Dair Trendler" başlıklı bir konuşma yapacak.

2014'te 2,6 trilyon dolar ciro 

Makalede, nanoteknolojinin ekonomi üzerindeki olası etkilerinin değerlendirildiği bölümde Lux Research kuruluşu tarafından bu konuda yapılan bir çalışmaya yer verildi. Buna göre 2004 yılında nanoteknolojinin varolan materyal ve iş süreçlerinde kullanılması sonucunda 158 milyar dolar gelir elde edildi. Ancak bu gelirin sadece %12'si hızla gelişen yenilikçi nanoteknoloji ürünlerinden sağlandı. Çalışmaya göre 2014 yılında nanoteknoloji bütün bilgisayarlarda, elektronik aygıtlarda, ilaçların %23'ünde, otomobillerin %21'inde nanoteknoloji kullanılacak. Bu ürünlerin toplam cirosu ise 2,6 trilyon doları bulacak.

Nanoteknoloji konusunda en çok patent alan ülke ABD

Amerikan Ulusal Nanoteknoloji İnisiyatifi Komitesi'nin hazırladığı rapora göre, ABD nanoteknoloji gelişiminde halen lider konumda, ancak giderek daha fazla uluslararası rekabetle karşı karşıya kalıyor. Japonya ve AB'nin nanoteknoloji ve nano bilim alanında yaptığı yıllık kamu harcamalarının yaklaşık miktarı, ABD'ninkine yakın olarak, 1 Milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Ülkeler bazında yapılan karşılaştırmalar ve alınan patentlerin dökümü, uluslararası platformda nanoteknolojide giderek artan miktarda entelektüel etkinliği ortaya koyuyor. 1976 – 2003 yılları arasında nanoteknoloji ile ilgili 5228 patentin %67'sinin Amerikan kurumları tarafından alınması, bu ülkenin önde olduğunu gösteriyor. ABD'nin bu dönemdeki 3500 civarındaki patentini, 926 patent ile Japonya, 684 patent ile Almanya, 244 patent ile Kanada ve 183 patent ile Almanya takip ediyor.

Türkiye'de Nanoteknoloji

Türkiye'de de yeni bilim dalı, Ulusal Nano Teknoloji Merkezi ve TÜBİTAK önderliğinde araştırılıyor. Avrupa Birliği Yedinci Çerçeve Programı kapsamında çalışmaları sürdürülen nanoteknoloji, özel sektörün de dikkatini çeken bir alan haline gelmeye başlıyor. Nanoteknolji Ar-Ge faaliyetlerinde giderek daha önemli bütçeler almaya ve şimdiden bazı ürünlerin kalitesini yükseltmede kullanılmaya başlandı.

Nanoteknoloji hakkında

Son 20 yıldır üzerinde çeşitli araştırmalar devam eden "nanoteknoloji", metrenin milyarda birini ifade eden nano (10-9) ve teknoloji kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Sadece birkaç atom boyunda yapılan tüm araştırma, geliştirme ve işleme ve ölçümler bu sebeple ortak olarak nanoteknoloji başlığı altında toplanıyor. Nanoteknoloji, son derece küçük bir ölçekte araştırmalarda bulunduğu için, hem günlük hayatta, hem de bilimsel ilerleme de bugüne kadar bildiğimiz teknolojinin çok ötesinde olanaklar vaat ediyor.

Başa dön tuşu