Okula Dönüş: Çocuklar İçin Çalışma Odası Dekorasyonu

Çocuğunuzun çok daha verimli bir ders yılı geçirmesi için çalışma odası dekorasyonunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Konsantre olup çalışabilmesi için çocuk çalışma odasının dekorasyonu üzerine biraz uğraşmak gerekiyor. Hem ciddiyetiyle sıkmayacak, hem de çalışmaya konsantre olmaya fayda sağlayacak, fonksiyonel ve konforlu bir dekorasyon mümkün.

Ona kulak verin

Bir çocuğun severek ders çalışması için kendini iyi hissettiği objelerin ve renklerin arasında olması gerekiyor. İşe ufaklığa kulak vererek başlayın. Duvarlar ve dolaplar için onu sevdiği renk boyaları tercih edin. Sandalye ve masasını onunla birlikte seçin ki kendisine saygı duyulduğunu hissetsin ve kendi ortamında dilediği gibi çalışabilsin.

Kara tahtanın iki avantajı

Renk seçimlerini ona bıraksanız da, etkili ve doğru kararlar için siz de inisiyatif kullanın. Örneğin beyaz ve siyah konsantrasyonu sağlamak için önemli renkler. Bir duvarınızda genişçe bir kara tahta kullanırsanız hem ışık emilimini artırıp yansımaları yumuşatırsınız hem de ona çalışması için bir karalama tahtası hediye etmiş olursunuz.

Işık en önemli unsurlardan

Sağ elini kullanacak olan çocuklarda ışığın sol taraftan gelmesi çok önemli. Solak çocuklar için de tam tersi. Pencerenin konumunu bunu düşünerek kurgulayın çalışma bölümünü. Hem gün ışığı hem de çalışma masası aydınlatması için aynı şey geçerli.

[notification type=”notification_info” ]Bunu da okuyun: Çocuk Odalarında Yaratıcılığı Artıracak 5 Öneri
Çocuğunuzun odasında dikkat edeceğiniz birkaç ufak detay ile onun yaratıcılığına oldukça fazla katkıda bulunabilirsiniz. İşte çocuk odalarında yaratıcılığı artırmak için dikkat edebileceğiniz 5 şey!
[/notification]

Eşyaları yığmayın

Çalışma masasının üzerinde, üstünde ve karşısında kalabalık raf ve dolaplar tercih etmeyin. Çalıştığı alanın göz hizasında kalan bölümler mümkün mertebe daha sade ve az eşyalı olsun. Depolama alanı olarak daha alt bölümleri ve masanın uzaklarını tercih edin.

Küçük alanlar için mutlu çözümler

Alanınız küçükse tavan yüksekliğini değerlendirin. Çocuklar için kullanılan masa ve sandalyeler oranla daha ufak olduğundan, örneğin yatağını ranza gibi yükseğe taşıyıp altına bir çalışma masası yerleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı