Daha Sakin, Temiz ve Mutlu Bir Ev İçin 9 Tüyo

Evinizi huzurlu, daha sakin, temiz ve mutlu bir alana dönüştürmeye ne dersiniz?

Yeni bir yılın başlangıcında hayatlarımızı, yaşam alanlarımızı yenilemek, tazelenmek için bazı adımlar atmalıyız. Evimiz ruh halimizi yansıtan ve yine aynı şekilde ruhumuza da yansıyan, yaşayan bir organizma. Evi daha temiz, daha sakin ve huzurlu, mutlu bir hale getirmek için yapacaklarımızı sıralayalım ve hemen harekete geçelim.

1. İlk madde temizlik

Evimizi mümkün olduğunca temiz tutmak bu iş için ilk gereklilik. Etrafta gözümüzle görmediğimiz pek çok toz ve mikrop dolaşırken ne yaparsak yapalım istediğimiz güzellikte bir sonuç almamız mümkün değil. Bu sebeple alerjen etkenleri de azaltan özel filtreli (hepa filtre önerilebilir) bir elektrikli süpürge, siz evde olmasanız da sizin adınıza etrafı temizleyen bir robot süpürge, mikrofiber bez ve toz fırçası kullanın. Bezleri ve süngerleri çok sık değiştirin.

2. Kimyasalları azaltın, mümkünse tamamen kesin

Günümüzde etkili bir temizlik için mutlaka kimyasal içerikli deterjanlara ihtiyaç yok. Biraz araştırma yapın ve ihtiyaçlarınıza uygun organik temizleyicilere yönelin. Bu hem evinizin hem de dolayısıyla sizin sağlığınız için oldukça önemli.

3. Havayı temiz tutun

Evinizi sık sık havalandırın. Doğal yollarla tazelenmek adına buna mutlaka ihtiyaç var. Yataklarınızı ve koltuklarınızı sürekli olarak havalandırın. Ev içinde hava temizleme cihazı, kış aylarında havayı kuruluktan kurtarmak için radyatörlerde su kapları kullanın.

4. Mumlar ve rahatlatıcı etkisi

Evde mum yakmayı adet edinin. Mum hem kötü kokuları emerek ortamdaki enerjiyi temizler hem de loş bir ışık kaynağı olarak ruhumuzda sakinleştirci bir etki yaratır. Kokulu ya da kokusuz, zevkinize göre mumlar alıp evinizin her köşesine yerleştirin.

5. Doğa evin içinde de yaşamalı

Bitkilerin bazılarının birebir hava temizleme özelliği vardır. Fakat sadece bu fonksiyonla değerlendirmeyin onları. Bitkinin insanların üstünde rahatlatıcı ve mutlu eden bir etkisi de vardır. Etrafınızda mümkün olabildiğince bitki bulundurun. Fırsat buldukça evinize taze çiçekler getirin.

6. Yatak odası izole olmalı

Elektronik cihazları mümkün mertebe yatak odanızdan uzak tutun. Onları akşamları salonda ya da mutfakta bir şarj panelinde birlikte bırakabilirsiniz.

7. Az çoktur

Evdeki eşya kalabalığını azaltın. Çok kalabalık raflarınızı kapaklı olarak tercih edin. Gözünüzün önünde az ve estetik değeri yüksek eşya olsun.

8. SPA etkisi

Banyonuzda yumuşak havlular, yumuşak bir ışık ve sevdiğiniz sabunları bulundurun. Mümkünse banyonuzda bir SPA alanı yaratın.

9. Mutlu bir ev için kendinize zaman ayırın

Kendinize özel terapiler hazırlayın ve meditasyon yapın. Özel yağlar ve bitkiler kullanarak, sevdiğiniz rahatlatıcı müzikler eşliğinde yalnız kalın ve düşüncelerinizden arınıp rahatlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı