Teknoloji

Samsung Galaxy Z Flip3 Özellikleri

Katlanabilir telefon konseptinin en yılmaz savunucusu olan Samsung, kullanıcıların bu konuda daha talepkar olacağına inanıyor. İlk jenerasyon katlanabilir modellerdeki eksikleri gidererek, daha gelişmiş modeller üreten şirket, Samsung Galaxy Z Flip3 modeliyle spotları üzerine çekiyor. Piyasadaki amiral gemisi modellerle rekabet eden bu ilgi çelici telefonu öne çıkan yönleriyle inceledik.

Son birkaç yıldır piyasada varlık gösterse de henüz kullanıcıdan beklenen ilgiyi görmemiş olan katlanabilir telefonlar, yeni modellerle çok daha esnek ve yetenekli. Samsung’un Z Flip modellerine göre daha küçük ama yetenek konusunda başarılı Galaxy Z Flip3, 6,9 milimetre kalınlıkla avantaj elde ediyor. Telefon kapatıldığında kalınlığı 17,1 milimetre oluyor ki bu da hiç fena sayılmaz.

Tasarım

İlk bakışta insanlar, katlanabilir telefonları, “iki yarım telefonun üst üste konmuş hali gibi” şeklinde yorumlasa da, esasında o kadar basit sayılmaz. Son jenerasyon katlanabilir telefon olarak piyasaya çıkan Galaxy Z Flip3, önceki modelden çok farklı görünmese de küçük detaylar büyük farklar sağlayabiliyor. Kapağını açınca 6,7 in büyüklüğündeki ekran bizi karşılıyor. Bu haliyle son derece ince bir telefon elde etmek mümkün hale geliyor. Küçük dokunuşlar sayesinde çok daha estetik bir görünüm kazandırılmış.

Telefonun kapalı halinin görünümü de oldukça hoş. Galaxy Z Flip3’ün kapak kaplamasındaki iki renkli görünüm de bu güzelliği taşlandırıyor. Telefondaki çift kameranın bulunduğu şerit, siyah camdan yapılmış. Kapalı konumda bu şerit ekran görevini üstleniyor.

Gorilla Glass Victus’la tam koruma

Katlanabilir telefonlarda ekran kadar arka bölümün malzemesi de önem taşıyor. Samsung bu sebeple kapak bölümünü Gorilla Glass Victus ile kaplamış. Sağlamlık ve estetiği buluşturan bu dokunuş, kullanıcının gözünde telefonu çok daha üst bir standada taşımış oluyor.

Samsung Galaxy Z Flip3’ün sağ bölümünde yükseltilmiş parmak izi sensörlü kilit düğmesi yer alıyor. Üzerinde ise ses seviyesi düğmeleri bulunuyor. Telefonunuzu açmadan mesajları kontrol etmek, fotoğraf çekmek ve müzik çalmak mümkün oluyor.

Suya karşı dayanıklı

Şimdiye kadar piyasaya çıkmış katlanabilir telefonlarda bulunmayan suya dayanıklılık, ilk defa Samsung Galaxy Z Flip3’le sunuldu. IPX8 derecesinde sertifikaya sahip olan telefon, 1,5 metre derinliğindeki suda yaklaşık 30 dakika kalsa bile bozulmuyor. Cihazda toza karşı dayanıklılık sertifikası olmadığı için sadece IPX8 olarak adlandırılmış durumda

Ekran özellikleri

Katlanabilir telefonların sunduğu önemli avantajlardan biri, ekranı bölerek iki farklı işi aynı anda yapabilmeyi mümkün hale getirmesi. Bir yandan video izlemeye devam ederken, diğer ekranda yazışmalarınızı sürdürmeniz mümkün.

Galaxy Z Flip3’ün açık halinde 6,7 inç büyüklüğünde ve1080 piksel çözünürlükte OLED ekranla karşılaşıyoruz. Önceki modellere göre çok daha parlak ve yüksek yenileme hızına sahip. Dokunmalara karşı tepkisi de çok daha hızlı. Kontrast konusundaki başarısı sayesinde çok aydınlık ortamlarda ekranda bire şey izlemek zorlaşmıyor.

Ekranın çok daha dayanıklı olması için Samsung Galaxy Z Flip3’te çok daha güçlü malzemeden yapılmış bir ekran koruyucu kullanılmış. Samsung’un açıklamasına göre bu ekran koruyucusu çıkartılabiliyor fakat ekran sağlamlığı açısından çıkartılmaması öneriliyor.

Kamera özellikleri

Katlanabilir telefonların en kullanışlı özelliklerinden biri, kapağı kapalıyken bile orta kamerayla selfie çekim yapabilmek. Tutuş kolaylığı sayesinde selfie çekmeyi eziyet olmaktan çıkarıyor. Telefonun 12 megapiksel geniş ve ultra geniş arka kameraları ile 10 megapiksel selfie kamerası ve lens özellikleri dikkat çekiyor.

Çekim performansı konusunda amiral gemisi modeller kadar iddialı olmasa da, sahip olduğu kamera özellikleri, kullanıcılara gönül rahatlığıyla paylaşabilecekleri kalitede görüntüler kaydetme imkanı sunuyor.

Performans

Samsung’un amiral gemisi modellerinden Galaxy S21 ile aynı işlemciye sahip olan Galaxy Z Flip3, Qualcomm Snapdragon 888 işlemcisi ve 8 GB RAM kapasitesiyle performansta başarılı.

Stereo hoparlör sistemiyle gelen Galaxy Z Flip3, yüksek sesle müzik dinleme ve video izleme imkanını getiriyor ki önceki modelde mono hoparlör bu anlamda biraz dertliydi.

Kablosuz şarj desteğine sahip olan telefonun sürekli kullanımda tam şarjla 5 saatlik bir pil süresi bulunuyor. Ortalama bir kullanıcı için günlük yeterli bir süre diyebiliriz.

Son dönem üretilen üst seviye modellerde olduğu gibi, Galaxy Z Flip3’te de kulaklık girişi bulunmuyor. Yani kablosuz kulaklık kullanmanız gerekiyor.

Başa dön tuşu