Solakların Hayatını Kolaylaştıran 7 Eşya

Genellikle sağ elini kullanan insanların fazlalığı düşünülerek tasarlanan pek çok günlük eşyanın, solaklar için büyük bir zorluk yarattığını biliyor muydunuz? Mesela okul sıraları, bu zorluklarla ilk kez karşılaşılan yerlerdendir. Aslında solakların masada oturdukları yerden kullandıkları kaleme kadar farklı ürünlere ve bazen de ayrıcalıklara sahip olmaları gerekir. Yetişkinlikte bile bu durum çoğu zaman sıkıntı yaratsa da solaklar için tasarlanan birkaç eşya ile hayat çok daha kolay hale gelebilir.

1. Kalemler

2. kalem
Solakların sağ elleri ile yazamadıklarını hepimiz biliyoruz. Peki, ya sol elle yazanlara özel kalemler olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl ki sağ elini kullananlar için tasarlanan kalemler ergonomik bir tutuş sağlıyorsa aynı şey solaklar için de geçerli. Üstelik kurşun kalem için böyle bir seçenek olduğu gibi kesik uçlu dolma kalemlerde de solaklar için tasarlanan modeller bulunuyor.

2. Makas

1. makas
Şimdiye kadar üzerinde düşünmediğiniz bir konu olabilir ama makasların parmak geçirilen bir deliğinin daha ufak, diğerini de daha geniş olduğunu bilirsiniz. Bu, sağ eli daha kuvvetli olan kişilerin rahatça kullanabilmesi için yapılmış bir tasarımdır ve genelde kumaş makasları için düşünülmüştür. Parmak aralıkları eşit olan kağıt makaslarında ise bıçaklardan biri diğerine göre daha keskindir. Bu da sağ elle tutuşta kesim kolaylığı sağlar. Ancak solaklar için tasarlanan bıçaklarda işler tam tersi yönde değişir. Hem kumaş hem de kağıt makasları için solaklara ait ürünler tercih edilebilir.

3. Gitar

3. gitar
Gitarlar genelde sağ elini kullanan kişiler için üretilmiş olsa da solaklar için gitar bulmak mümkün. Hatta dünyaca tanınan ünlü müzisyenler arasında pek çok solak sanatçı olduğunu da söyleyebiliriz. Bob Dylan, Phil Collins, Jimi Hendrix, David Bowie, Paul McCartney, Ringo Starr, Kurt Cobain gibi efsaneler zamanının ünlü solak gitaristleri arasında.

4. Mouse

4. gitar
İş hayatında en sık kullandığımız şeylerden biri de bilgisayar mouse’u. Bu yüzden solakları düşünen bir mouse olmasaydı, hayli eksikliğini duyardık. Hatta pek çok üretici, tek ürünle her kullanıcının ihtiyacını karşılayabilmek adına çift el kullanımlı mouse tasarımlara yöneliyor.

5. Fotoğraf Makinesi

5. fotoğraf makinesi
Fotoğraf makinelerinde deklanşörün yönü her zaman sağ tarafta mıdır? Peki, bu solaklar için de uygun mudur? Günümüzde deklanşörü sol tarafta olan fotoğraf makineleri ve kameralar üretiliyor. Bunun için Nikon ve Canon gibi markalara yönelebilirsiniz.

6. Mutfak Malzemeleri

6. mutfak malzemeleri
Mutfakta sıklıkla kullanılan bazı malzemelerin de solaklara özel olarak tasarlanması büyük kolaylık sağlıyor. Mesela klasik tasarımlı cezvelerde musluk kısmının sol tarafta bulunması, sağ elini kullananlar için kolaylıkken sol elini kullananlar için işleri zorlaştırır. Neyse ki tasarımcılar sebze soyucu, cezve gibi mutfak malzemelerinde solakları da düşünmeye başladı.

7. Yazı Tablalı Form Sandalye

7. yazı tablalı sandalye
Okullarda ve dershanelerde solakların yaşadığı en büyük problemlerden biri, yazı tablalı sandalyelerde, tablanın sağ tarafta yer almasıdır. Not alırken ya da sınav olurken tablanın yani yazı alanının sağ tarafta olması nedeniyle solaklar hem zaman kaybeder hem de konsantrasyonları dağılır. Tablanın sol tarafta yer aldığı modeller ise zaman ve enerji bakımından avantaj sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı