Süs Havuzu Yapmak İsteyenlere 5 Öneri

Bahçenize oldukça kolay yöntemlerle bir süs havuzu yapabileceğinizi biliyor musunuz? İhtiyacınız olan tüm tavsiyelerle kendinize ait bir huzur bahçesi tasarlayabilirsiniz.

İster araba lastiği ile havuz tasarlayın, ister duvara su motoru yerleştirerek mini bir su yatağı hazırlayın. İster taş lavabolarla sanatsal bir görünüm yaratın, ister süs havuzu küvetine dilediğiniz dekoratif dokunuşları yapın. Bahçenizde bu harika atmosferi yaratmak için tüyolarımıza göz atın. İşte GittiGidiyor Blog’dan süs havuzu yapmak isteyenlere 5 öneri!

1. Su hayat demek

Su, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri. Onun yanında, yakınında olmak ruhu dinlendirir, tüm stresi alır. Hazır bir süs havuzu platformu edinerek bahçenizde harika bir ortam yaratabilirsiniz. Etrafını bitkiler ve taşlarla süslemek tamamen sizin zevkinize kalmış.

2. Hazır küvet alın

Fotoğraflar: Goodshomedesign.com

Suyu durgun bir şekilde kullanmak istiyorsanız işiniz oldukça kolay. Bahçede suyu barındıracak büyüklükte bir çukur kazabilir, plastik bir muşamba ve araba lastiği ile süs havuzu temelini atabilirsiniz. Daha sonra etrafını taşlarla çevreleyin. İçini su ile doldurduktan sonra dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Havuzun duruşuna göre yakına kısa, daha uzağa uzun olan bitkileri yerleştirin. Su ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurun. Aynı uygulamayı hazır bir süs havuzu küveti satın alarak da yapabilirsiniz. İster küveti toprağa gömün isterseniz zemine yerleştirip kenarlarından yükselterek süsleyin. Etrafında küçük çakıl taşları, büyük taşlar ve bitkilerle kompozisyonlar yapabilirsiniz. Dekoratif taş ve figürler eklemeyi de unutmayın.

[notification type=”notification_info” ]Bunu da okuyun: Balkon ve Bahçeleriniz için Aydınlatma Fikirleri
Yaz akşamlarında bahçe ve balkon keyiflerinize bambaşka bir hava katacak aydınlatma fikirlerini keşfetmeye ne dersiniz?[/notification]

3. Bahçe duvarından akan sular

Fotoğraflar: Casaeconstrucao.org

Duvara bir su motoru yerleştirip etrafından aşağıya doğru akacağı bir mini su yatağı hazırlayın. Büyük taşları üst üste yerleştirip eğimi sağlayabilirsiniz. Burada püf nokta; suyu belli bir sınır içinde tutup aşağıya kadar akıtabilmekte. Ya da duvarınıza tesisat çekip musluk yerleştirip altına uzun bir küvet yerleştirebilirsiniz. Küvet altında tekrar toprak içinden duvara bağlanan bir boru ve motorla devirdaim sağlayabilirsiniz.

4. Heykelsi bir havuz

Fotoğraflar: Dekortasarim.org

Büyük bir çanak ya da taş lavabo yardımıyla bahçenize sanatsal bir süs havuzu yerleştirebilirsiniz. Üstüne çanak, vazo, testi gibi parçaları tek tek yapıştırarak ya da çimento yardımıyla yerleştirip, yukardan aşağıya bir akış sağlayabilirsiniz.

5. Durgun ve huzurlu

Fotoğraflar: Hobidefterimden.blogspot.com.tr

Sadece bahçede değil, teras ve balkonda kullanılabilecek taşınabilir, şık bir süs havuzu önerimiz daha var. Büyük bir saksı, çanak ya da özel bir tas içine su bitkileri için toprak yerleştirin ve yavaş yavaş suyu ekleyin. Su üzerinde süzülecek nilüfer yaprakları ve su mumları da ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu