Türk Telekom, Türkiye'nin iletişim altyapısını yeniliyor

ImageTürk Telekom, iletişim altyapısının yenilenmesi, tüm bölgelerde kırsal şebekelerin dönüşümü ve sistem bakımının yapılmasına yönelik projeler ile dört senede 3,4 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Türkiye'nin telekomünikasyon devi Türk Telekom, yatırımlarına hızla devam ederken yurt çapındaki tüm erişim şebekelerini yeniliyor. Bu doğrultuda altyapı dönüşüm projelerini hayata geçiren Türk Telekom, Türkiye'nin her köşesinden 21. yüzyılın iletişim hizmetlerinin alınabilmesine olanak tanıyacak. Türk Telekom bu projeler ile Türkiye'nin her bölgesinde aynı teknolojik altyapının bulunmasını ve PSTN, xDSL, ISDN, Data gibi hizmetlerin heryerde verilebilmesini hedefliyor. Ayrıca altyapı şebekesinin yenilenmesi ile birlikte ülke çapında internet ve bilgisayar kullanımının artması da öngörülüyor.

Türk Telekom, dönüşüm projelerine ilişkin yatırımları Ankara'da düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, İcra ve Yönetim Kurulu Üyesi Emin Başer, Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer ve Telekomünkasyon Şebekeleri Direktörü Memet Atalay gerçekleştirilen projeler ve önümüzdeki dönemde yapılacak yatırımlar konusunda bilgi verdi.

3 yılda 3.4 milyar dolar yatırım, 101.000 kişiye istihdam

En yeni iletişim hizmetlerini zamanında ve en kaliteli şekilde sunmayı ve yenilikçi servis paketleri oluşturmayı hedefleyen Türk Telekom, bu vizyonla teknolojik altyapısını değiştirerek çoklu servis erişim şebekesi kullanmak için altyapı yenileme çalışmalarını hızlandırdı. Şirket bu doğrultuda 4 yılda 3.4 milyar dolar değerinde yatırım yapmayı planlıyor.  Yatırımlarda yıllık ortalamalarda yüzde 155 artış sağlanacak.

Türk Telekom söz konusu projelerde şirket içinde ve dışında bireysel olarak 101.000, aileleriyle birlikte yaklaşık yarım milyon kişiye iş olanağı yaratıyor ve istihdam sağlıyor.

Erişim Şebekesi Fiber Optik Projesi:

Erişim Şebekesi Fiber Optik Projesi yıpranmış ve eskimiş olan şebekenin yenilenmesi, ilave şebeke yapılması, mevcut erişim şebekesinin iyileştirmesi, altyapı sorunu olan sahalarda fiber optik  ve geniş bantlı olarak sunulması, yeni yerleşim bölgelerinde altyapının (TOKİ, OSB vb.) yerleşim öncesi yapılmasıni içeriyor.

Yatırım büyüklüğü 1 milyar doları bulan ve 81 ili kapsayan ihale 25 ayrı iş grubundan 17 firmaya bölündü. Farklı illerde 12 bin kişiye iş imkanı sağlayacak projenin tamamlanma süresi olarak 3+2 yıl gösteriliyor. Temmuz ayı itibariyle bu projeleri hayata geçirecek şirketlerle tüm sözleşmeler imzalandı.

Bu projeyle birlikte arıza için bekleme süreleri azaltılırken evlere kadar gidecek fiber optik kablolamalar sayesinde kullanıcılar IPTV ve daha yüksek hızda internet gibi hizmetlerden faydalanabilecek.

Kırsal Dönüşüm Projesi:

Bu proje ile birlikte kırsal alanda bulunan 4.3 milyon kullanıcı için kırsal alan ile kentsel alan ayrımı ortadan kalkacak. Türkiye'nin en ücra köşeleri telefondan genişbant Internet'e kadar her türlü yeni nesil iletişim altyapısına kavuşmuş olacak.

Mevcut durumda sadece ses hizmeti sağlayan kırsal alanlarda bulunan santraller, ses, VoIP (Internet Protokolü üzerinden ses), kiralık hat erişimi, genişbant Internet (DSL) ve IPTV (Internet Protokolü üzerinden TV ve Video komünikasyon servisleri) gibi hizmetlerin sunulacağı çoklu servis erişim noktaları haline dönüştürülecek.

Bu dönüşüm sayesinde tüm Türkiye'deki Türk Telekom müşterileri CLIP/CLIR (aranan numaranın görünmesi), ayrıntılı faturalama, sabit hattan SMS gönderimi, ücretsiz ve kredili arama (freephone ve prepaid) gibi katma değerli hizmetlerden faydalanabilecek.

Toplam maliyeti yaklaşık 240 milyon YTL olan kırsal dönüşüm projesinin 2008 yılında tamamlanması öngörülüyor.

DÖNÜŞÜM PROJESİ NELER SAĞLAYACAK?

 • 4 senede 3.4 milyar dolarlık yatırım ve yüzde 155 yatırım artışı
 • Yaklaşık yarım milyon kişiyi etkileyecek yeni iş imkanları
 • 5 milyonun üzerinde fiber optik bazlı yeni hat tesis edilecek
 • Kırsalda 10.200 merkezde 4.3 milyon kişinin hatları yenilenecek
 • Toplamda 9.3 milyon müşterinin hattı yenilenecek ve yeni hat ilave edilecek
 • 37 bin kilometre ilave fiber optik kablo döşenecek
 • Bu uygulamalarla Türk Telekom dünyanın en gelişmiş altyapısına sahip işletmecilerinden biri olacak
 • Türkiye'de hem şehirlerde hem de kırsal alanda gelişmiş genişbant ve darbant ses, veri ve görüntü servislerinin bir arada sunulması
 • Ülke genelinde şehir ve kırsal alanda aynı servisler verilerek bölgesel gelir farklılığından kaynaklanan "dijital uçurum" ortadan kaldırılacak
 • E-devlet, e-sağlık, e-eğitim, e-ticaret gibi kamu hizmetlerinin etkin bir şekilde verilmesi sağlanacak
 • KOBİ'lere anahtar teslim çözümler sunulacak
Başa dön tuşu