DİĞERDOSYA

VPN cihazlardan nasıl kaldırılır?

Twitter’a yönelik yasağın sona ermesiyle bu mecralara girmek için kullanılan VPN programlarının da nasıl kaldırılacağı sorusu akıllara geldi.

iphone_vpn

Twitter ‘ın kapatılmasının ardından internet kullanıcıları istedikleri sitelere herhangi bir kısıtlama olmadan erişebilmek için yoğun olarak tünel siteleri, DNS sunucusu değişimi ve VPN programı kullanmak gibi yollara başvurma yoluna gitti.

Anayasa Mahkemesi’nin dün aldığı “Erişimin engellenmesi ifade özgürlüğünün ihlali” kararının ardından, Türkiye ‘de 20 Mart gününden beri engellenmekte olan Twitter’a yönelik yasak kalktı. Bu tarz alternatif yöntemleri kullananlar ise yasağın kalkmasının hemen ardından VPN uygulamalarını kapatmanın yollarını arıyor.

VPN, cihazlardan nasıl kaldırılır?

VPN’leri kaldırmak için, telefonunuza veya bilgisayarınıza kurduğunuz VPN uygulamalarınızı OFF konumuna getirip pasifize edebileceğiniz gibi tamamen cihazınızdan da kaldırabilirsiniz. Hedef siteye erişim sorunu yaşamadığınız sürece bu uygulamaları tercih etmeyin; sonuçta hem internetinizin hızı daha düşük olacaktır hem de telefonların şarj ömrü de daha hızlı azalacaktır.

iPhone ve İpad’lerde VPN nasıl kaldırılır?

Şirketlerde kullanılan VPN’ler; özel bilgileri, özel olmayan bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde iletmenize olanak sağlar. Örneğin, işle ilgili e-postalarınıza erişmek için VPN’i ayarlamanız gerekebilir. Ağınızda VPN’i ayarlamak için gerekli ayarları ağ yöneticinize sorun. Bir veya daha fazla VPN ayarı tanımlandıktan sonra şunları yapabilirsiniz:

VPN’i açma veya kapatma: Ayarlar > VPN bölümüne gidin.

VPN’ler arasında geçiş yapma: Ayarlar > Genel > VPN bölümüne gidin ve daha sonra bir konfigürasyon seçin.

VPN Uygulamasını kaldırmak için Ayarlar-Genel-Profiller SİL yazan yere tıklayınca VPN kaldırılır. Kaynak: Hürriyet

Bir Yorum

  1. Meraba g3 de profil kaldir gibi secenekler yokyardimci olurmusunuz

Başa dön tuşu