Yatak Odalarına Pratik Dokunuşlar

Yatak odamız bize en çok ait olan ve güne başladığımız ilk yerdir. Haliyle ne kadar ferah ve kullanışlı olursa o kadar iyi. İşte dekorasyonu yenilerken dikkate almanız gereken pratik öneriler.

Yatak Odası Dekorasyonu_3

1. Odanız 30 metrekarenin altındaysa ve uygun bir plandaysa, yapacağınız öncelikli hamle gardırobunuzu kapının hemen yanındaki duvara yerleştirmek olmalı. Eğer yatağı da tam karşısına koyabilirseniz harika! Böylelikle hem odada bir simetri sağlamış olursunuz hem de odaya girince sizi daha ferah bir manzara karşılar.

2. Mümkünse gardırobunuzu kendiniz tasarlayın. Bu, özellikle küçük odalarda yer kazanma açısından etkili bir yöntem. Bol çekmeceli bir dolabınız varsa şifonyere gerek kalmayabilir.

3. Odanız büyükse mutlaka bir berjer koyun. Yeriniz dar mı? O halde minik de olsa bir puf ya da yatağın ucuna oturulabilir bir sandık koyun. İşte size, üzerine geçici olarak kıyafetlerinizi koyacağınız ve içine çanta yerleştireceğiniz pratik bir yer!

Yatak Odası Dekorasyonu_2

4. Gösterişli tuvalet masalarını hemen her kadın sever. Ama böyle bir imkanınız yoksa, şifonyerin üstüne ayna koymak veya duvara raf ve ayna monte etmek suretiyle büyük bir alan kazanabilirsiniz. Özellikle cam bir raf kullanır, odadaki en dar alana yerleştirirseniz ferahlığı artırmış olursunuz. Aynı şekilde gece lambanızı da duvara monte edebilirsiniz.

5. Odaya derinlik katmanın en basit yolu, dolap kapaklarında ya da duvarlarda ayna kullanmaktır. Ayrıca koyu renklerde perde kanatları kullanırsanız ya da en azından bir duvarı farklı renge boyarsanız, derinlik algısı güçlenir. Şık bir duvar kağıdı kullanmak da bir diğer alternatif.

6. Yatak odanızı aynı zamanda kitap okuma alanı olarak da kullanıyor olabilirsiniz. Öyleyse, kitaplık özelliği de olan bir yatak başı, komidin ya da şifonyer tercih edebilirsiniz. İmkanınız varsa duvarlarınıza gömme raf veya gömme dolap yerleştirmek de bir seçenek.

Başa dön tuşu