Yaz Günlerinde Bahçe Bakımı İçin 7 Öneri

Yaz sıcaklarında çiçeklerinize en doğru bakımı yapmak ve kusursuz bir bahçeye sahip olmak için ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz

Sıcak yaz günlerinde bahçenin bakımını sağlamak kolay iş değil. Yüksek ısı ve neredeyse hiç gerçekleşmeyen yağmurlar sizi daha fazla ve özenli iş yapmaya itecektir. Eğer bahçenizin her zamanki gibi renkli ve diri kalmasını istiyorsanız yapmanız gereken şeyler çok belirli.

1. Toprağı diri tutmalı

Yaz günleri başlamadan mutlaka fazlalıkları temizleyip, ihtiyacı olan bitkilerin toprağını değiştirin. Topraklarını yaz içinde değiştirmemeniz daha iyi olacaktır.

2. Onları her türlü etkiden koruyun

Sadece bitkilerinizi değil kendinizi de böcek ve haşerelerden korumak istiyorsanız, yine bitkilerden yardım alacaksınız. Böcekleri uzak tutan bitkiler; Lavanta, Biberiye ve Fesleğen bu konuda en büyük yardımcılarınız olacak. Mümkünse bahçenizi çevreleyecek şekilde bu bitkileri ekerseniz, kendinize bir koruma alanı sağlarsınız.

3. Su, gerektiği kadar

Bitkilerin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bunları gerekirse kendinize hatırlatmak için küçük not kartlarıyla bitkilerinize iliştirin. Güneşin kuvvetli olduğu saatlerde değil, akşamüstü serin saatlerde sulama yapın.

4. Yaz çiçekleri

Yazın bahçenize renk katacak sıcak seven bitkiler ekin. Bunları ektiğiniz ilk zamanlar yarı gölge yarı güneş almalarına özen gösterin. İlk zamanlar hassas geçecektir.

5. Vitamin kullanın

Bitkilere verdiğiniz suya ihtiyaçlarına göre bitki vitamini ekleyin. Çok sık olmamasına ve sadece ihtiyaç durumunda kullanmaya dikkat edin.

6. Saksılar çok önemli

Kullandığınız saksının hayatı önemi olduğunu unutmayın. Örneğin terracota saksılar güneş aldıklarında çok hızlı ısınır ve uzun süre bu ısıyı tutar. Onları sert güneş ışığından uzak tutmalısınız.

7. Bir arada tutun

Bitkiler birlikte yaşamayı sever. Onları bir arada tutun, türleri karıştırın. Bu noktada gözlem kabiliyetinizi yüksek tutmalısınız. Hangi bitki birbiriyle daha uyumlu buna izleyerek siz karar vereceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı