DİJİTAL YAŞAMDOSYATEKNOLOG'DAN

Yeni trend: Video analiz teknolojisi

Fransa’nın harika Akdeniz şehirlerinden Nice’te bulunan bir araştırma merkezinde, geleceğin yaşam tarzını değiştiren teknolojiler geliştiriliyor. Geçtiğimiz ay, Accenture’ın Sophia Antipolis Innovation Center adlı merkezini ziyaret ettim. Beni en çok etkileyen proje, video analizi üzerine olandı.

Erdal Kaplanseren Twitter: @Kaplanseren

Çipli pasaportla otomatik geçişten sosyal medya analizlerine ve akıllı reklam uygulamalarına kadar pek çok ilgi çekici fikrin ilk uygulamalarını görme şansı elde ettim. Accenture yetkililerinin yaptıkları sunumlarda en çok ilgimi çeken konu, video analiz teknolojisinin operasyonel, pazarlama ve güvenlik alanlarında kullanımıyla ilgili oldu.

Terörizmle ilgili korkular ve artan suç oranlarından ötürü iyiden iyiye ön plana çıkmayı başaran video görüntüleme sistemleri son yıllarda ciddi çıkış gösterdi. RNCOS araştırma grubunun tahminlerine göre küresel CCTV pazarı 2012’den beri %20,5 büyüdü ve 2014 sonunda hacmi 23,5 milyar dolara ulaşacak.

Video-Analytics1

Şehirlerde kurulmuş video görüntüleme sistemlerinin büyük kısmı sadece adli araştırmalar için delil toplamak üzere kullanılıyor. Video analitik sistemlerinin kullanımıyla birlikte bu verinin büyük kısmı verimli biçimde analiz edilebilecek. Daha da ötesi, aynı teknolojiler güvenlik çalışmaları dışında, heyecan verici yeni işlemler ve tüm endüstrilerde yer alan farklı organizasyonlara yönelik pazarlama olanakları için de kullanılabilecek.

Video-Analytics2Şu anda, basit hareket tespitinden sayma, takip, anormallik tespiti ve karmaşık davranış analizi gibi daha gelişmiş yeterliliklere sahip birden fazla farklı video analitik teknolojisi bulunuyor. Birleşik Krallık ve Hollanda’nın gümrük büroları Accenture tarafından sunulan, bakım gerektirmeyen pasaport kontrol çözümlerini (otomatik yüz tarama ve tanımlama sistemi destekli) kullanarak her sene milyonlarca yolcuyu işleme tabi tutuyorlar.

Video-Analytics3Kendi başına kullanılabilen kapılar ve yüz tanımlama teknolojileriyle e-Pasaportlar okunabiliyor, dokümanlar onaylanabiliyor ve yüz tarama ve eşleştirme gerçekleştiren yolcular ortalama sekiz saniyede sınırdan geçebiliyor. Bunlar, video analitiğiyle gelen faydaların daha iyi tanınan kullanım örneklerinden biri ve elde edilen başarı sayesinde tüm endüstrilerden öncü organizasyonlar bu teknolojiler üzerine yatırım yapıyor.

erdal2

Başa dön tuşu