Google TV’den küçük adımlar

Gün geçmiyor ki Google’ın yeni bir projesini daha duymayalım. Şirket bu defa da TV işine el attı. Google, Intel ve Sony’nin, web’i oturma odalarımıza taşımak üzere yeni nesil televizyonlar ve set üstü kutular geliştirmek için anlaştığı yönünde bilgiler kapalı kapılar ardında konuşuluyor. Ortaklar, Twitter sosyal ağı ve Picasa fotoğraf galerisi gibi web uygulamalarına TV kullanıcılarının kanal değiştirir gibi ulaşabileceği bir teknoloji üzerine çalışıyor.

Google, TV platformunu, akıllı telefonlar için geliştirdiği Android işletim sistemi üzerine kurmayı ve yine açık kaynak olarak geliştiricilere sunmayı planlıyor. Bu yazılımı taşıyan ürünler bu yaz ortaya çıkmaya başlayabilir. Muhtemel bir uzaktan kumandayı geliştirmek için ekibe Logitech de katılmış.

Sızan bilgilere göre proje birkaç aydır sürüyor ama ortakların hepsi konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor. Bununla birlikte, bütün ortakların Android’le alakalı iş başvuruları almaya başladığı ortaya çıktı. Google’ın Android işletim sistemine dayanan TV teknolojisinde Intel’in Atom işlemcileri kullanılacak. Google’ın şimdiden prototip bir set üstü kutu ürettiği konuşuluyor ama teknoloji, ileride direkt olarak televizyonlara ve farklı aygıtlara entegre edilebilir. Google TV yazılımına Google’ın Chrome web tarayıcısının da ekleneceği iddia ediliyor.

Başa dön tuşu