Slovenya Oturum İznine Sahip Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeniz Gerekmektedir

Eğer Slovenya’da daimi oturum izni almak istiyorsanız öncelikle bazı şartları tamamlamanız gerekecektir. İlk olarak geçici ikamet izni ya da uzatma izni için başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. Bu yapmış olduğunuzu başvuruların sertifikasını kaybetmeyiniz. Geçici ikamet izni ya da almış olduğunuz ilk ikamet izni koşullarını yerine getirip aldıktan sonra daimi ikamet izni için başvuru yapabilirsiniz.

   Daimi ikamet izni başvurusunda bulunacak kişiler bizzat kendileri gidebilecekleri gibi yasal bir temsilciniz ya da vekiliniz tarafından da idari birimlerce gerçekleştirilebilir. Yapmış olduğunuz başvuru sürecinde Slovenya Cumhuriyetinde ikamet etmelisiniz. Daimi oturum izni aldıktan sonra vatandaşlık ile ilgili de gereken belgeleri hazırlayarak https://vatandaslik.com.tr/ başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer bu sürelerde Slovenya Cumhuriyetinde yaşamadıysanız ve size sunmuş oldukları geçici ikamet izni ve uzatma sertifikası almadıysanız 5 yıllık sürekli yasal ikamet şartı yerine getirilecektir. Devamsızlıklarınızın 6 aydan fazla olmadığı durumlarda geçici oturum izniniz varsa birleştiği takdirde 5 yıllık sürede 10 ayı aşmayacaktır.

   5 yıllık süresinin dolmasından önce de kişiler bazı durumları karşılıyorsa kalıcı oturum iznine sahip olabilirler. Eğer kökeniniz Sloven kökeni ise bu süreyi beklemenize gerek kalmayacaktır. Sloven Cumhuriyetindeki ikamet yeriniz Slovenya çıkarına bulunuyor ise başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca kişilerin Slovenya’da sürekli ikamet izni olmalarına karşın kişiler yurtdışında yaşıyorsa ve bu durum sonucunda süreleri dokmuş ise yeniden başvuru yapabilirler. Sürekli ikamet izni bulunmasına karşın kişiler uzun süreli olarak başka bir AB ülkesinde yaşamak zorunda kalabilir. Bu nedenler süreli dolacaktır ve bu kişiler tekrar başvuruda bulunarak 5 yıllık zamanı beklemeden oturum izni sahibi olabilirler.

   Vatandaşlık hakkına sahip olmak isteyen kişilerin ebeveynlerinden birisi Sloven vatandaşı olduğu takdirde kişilerde Sloven vatandaşlığına geçebilirler. Kişi bu vatandaşlığı almak için üzerine düşen şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Daha sonra Slovenya’da sürekli ikamet ederek bir süre zarfında vatandaşlık edinebilecektir. Kişi Sloven vatandaşı olmak için karar verdiyse yaşadığı çevreye uyum sağlayarak ülkenin yasal ve anayasal düzenlerini de kabul etmiş sayılmaktadır.

Kişilerin vatandaşlık hakları kabul edilirken bireyin çıkarlarına göre kamu çıkarları da göz önünde bulundurulur. Kişilerin kalıcı ya da geçici olarak ikamet ettikleri yerlerde bulunan idari birimler işlemlerin yürütülmesi ve karar alma yetkisine sahiptirler. Bazı koşulların yerine getirilip getirilmediği de sıklıkla kontrol edilmektedir. Kişilerin Slovenya’da bulundukları ikamet yerlerinin iptal edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca Slovenya Cumhuriyetinde kişilere karşı herhangi bir dava açılmamış olmalıdır ve ceza gerektiren bir durumdur kesin hüküm giymemiş olmalıdırlar. Ayrıca en az 18 yaşında olmaları gerekmektedir. Sürekli bir gelir kaynağı bulunmalıdır ve kendine yetebilecek maddi imkanlara sahip olmalıdır.

Slovenya ‘da nüfusun bir kısmı kasabalarda yaşamaktadır. Ülkenin en büyük şehri aynı zamanda başkenttir. Slovenya Cumhuriyetinin başkenti Ljubljana’dır. Gezme şansınız ya da internetten araştırma fırsatınız bulunduysa http://slovenya.gezilecek.org/yerler-89/ Slovenlerin yaşam kalitelerini daha iyiye götürmek için kentsel alanlardan uzak yerleri tercih ettiğini de göreceksiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı