Dünyanın 197. ülkesi yörüngede kuruluyor

DUVAR – SpaceX’le başlayan uzayda yaşama hayallerine bir yenisi daha eklendi: Asgardia! Paris’te düzenlenen bir konferansta açıklanan uzay ülkesi Asgardia dünya tarihinde bir ilk. Dünya yörüngesine kurulacak olan bağımsız ülke Asgardia’ya vatandaşlık için başvurabiliyorsunuz.

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzündeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam” teklifi sunacak. Asgardia’nın ilk aşaması önümüzdeki 18 ay içerisinde fırlatılacak olan bir uyduyla başlayacak.

Yaklaşık 100 bin insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bu uzay istasyonunda kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını sağlayacak uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı yeryüzünü korumaya da çalışacak.

SPUTNİK’İN YIL DÖNÜMÜNDE…

Uydu, insan yapımı ilk uydu olan Sputnik’in 60. yıl dönümünde uzaya fırlatılacak arkasından da yörüngesine insanların yaşaması için bir uzay istasyonu yerleştirilecek. Ancak etkinlikte duyurulan ‘uzay ülkesi’ maddi problemler nedeniyle uzun biraz zaman alacak.

Asgardia’nın vatandaşlık başvuruları da şimdiden başlamış durumda. The Guardian’a konuşan proje lideri Dr. Igor Ashurbeyli, Asgard’lı olmak isteyen kişilerin yüzeydeki ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda olmayacaklarını belirtiyor.

Asgardia’nın ‘teknik olarak’ Dünya’da bulunacağını belirten Ashurbeyli, “Fiziksel anlamda Asgardia vatandaşları Dünya’da bulunacaklar ancak sadece Dünya’nın başka bir ülkesinde yaşıyor olacaklar. Başvuru sayısı 100 bini geçtiği takdirde Birleşmiş Milletler’e devlet statüsü için de başvurabileceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Planların bu anlamda kendilerini epey zorlayacağını kabul eden araştırmacı Ram Jakhu, yine de iyimser bir tavır sergileyerek, “Daha önce uzayda bir ülke kurmaya çalışan olmadı. Yani bu ilk olacak. Küçük bir yapı olarak başlayıp zamanla orada yaşayan, çalışan bir topluluk olmaya, bir millet olmaya başlayacağız” ifadelerini kullanıyor.

Asgardia’nın yasalardaki yerini United Nations Office for Outer Space Affairs’a (UNOOSA) soran Business Insider da henüz net bir cevap alamamış; ancak Asgardia’nın uzayda yalnızca bir istasyon olmayı bırakıp bir ülke olması için uzay yasalarını değiştirmesi gerekebilir. (Kaynak:Hürriyet)

Başa dön tuşu
Kapalı