Yumuşak dokulu ilk robot üretildi

Değişik sertlikte silikonların birleşiminden oluşan yumuşak dokulu ilk robot ABD’nin köklü eğitim kurumlarından biri olan Harvard Üniversitesi’nde üretildi. Tasarımı nedeniyle dışarıdan enerji alımına ihtiyaç duymayan robot, bu nedenle bünyesinde hiçbir katı madde bulundurmuyor.

Küçük bir ahtapot boyutunda olan robot 7 santimetre uzunluğunda. Henüz geliştirilme aşamasında olan robota “Octobot” adı verildi. Bu isim İngilizce’de ahtapot anlamına gelen octopus kelimesiyle robot kelimesinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

Octobot2

BİLİM DÜNYASINDA HEYECAN YARATTI

Araştırma ekibindeki doktora öğrencilerinden Ryan Truby, “Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda geliştirilen robotlarda bağlantılara, harici kontrol mekanizmalarına ya da güç kaynaklarına ihtiyaç duyuluyordu. Biz ise katı parçaları bütünüyle kullanmayı bırakıp tamamıyla yumuşak dokuya sahip olan bir robot geliştirmeyi başardık” dedi.

Bu buluşun daha da geliştirilmeye ihtiyaç duyduğu belirtilirken, zor ameliyatlarda ya da kurtarma operasyonlarında kullanılabilme ihtimali bilim dünyasını heyecanlandırdı.

HARVARD EKİBİ EŞSİZ BİR ŞEY BAŞARDI

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’ndeki yumuşak dokulu robot üretme tesislerinin yöneticisi Profesör Jonathan Rossiter buluşun önemine atıfta bulunarak, “Harvard ekibi eşsiz bir şey başardı” ifadelerini kullandı. Prof. Rossiter şimdiye kadar yapılan bütün araştırmalarda yumuşak parçaların üretilebildiğini ancak Harvard ekibi dışında hiçkimsenin bunları tek bir yapı altında birleştiremediğini belirtti.

Haberin Kaynağı

Başa dön tuşu
Kapalı