İnsan kanından lazer yapıldı

Amerika’nın önemli eğitim kurumlarından biri olan Michigan Üniversitesi’nden bilimciler, insan kanını temel madde olarak kullandıkları bir tıbbi gözlem lazeri meydana getirdiler. Kan transfüzyonu dolu bir boşluğa lazer tutan bilim insanları, kendi ihtiyaçları doğrultusunda lazer ışığını kontrol edebildiklerini keşfettiler.

Hücre aktivasyonlarında çeşitli değişiklikler meydana getirmek adına lazer ışığının miktarını ayarlayabilen bilim insanları, çözümün medikal alanda tercih edilebileceğini belirtiyorlar. Bilim insanları, ayrıca bir cerrahi operasyon sırasında arka plandaki mevcut sesleri kaldırmak adına filtre görevi görebilecek şekilde çözümden faydalanabileceklerini dile getiriyorlar.

kan lazer 2

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Engadget‘ta yer alan habere göre bilim insanları mevcut tekniklerin üstüne katmak adına kızılötesi ve lazer ışığı yöntemlerini kombine etme yoluna gittiler. Biyolojik lazer denemeleri kapsamında yapılan deneylerin başlangıcı ise 2011 yılına dayanıyor.

kan lazer2

Harvard Üniversitesi, 2011 yılında proteinler ve böbrek dokusunu lazer ile kontrol etmeye yönelik çalışmalarda bulunmuştu. Michigan Üniversitesi ise aynı yıl içerisinde lazer kontrolü ile klorofil ve jelatin kombinasyonundan oluşan bir tekniğin işlev görmesini sağlamıştı.

Tıp dünyasından uzmanlar, yeni çözümün hücrelerin ve vücut dokularının daha iyi bir şekilde takip edilebileceğini belirtiyorlar. Uzmanlar ayrıca kanser hastalıklarında tümör teşhisi konusunda çözümden faydalanabileceklerini kaydediyor.

Başa dön tuşu
Kapalı