SES ÜRÜNLERİ

Hoparlörlerinizden En İyi Verimi Alın

Gittigidiyor’da, en iyi markaların sunduğu harika seçeneklerle ses spekturumunu genişleten, güçlü ve stil sahibi olanlardan, küçük ve mütevazi olanlarına kadar, çok çeşitli ev hoparlörü bulunuyor. Bunları nereye yerleştireceğinizi ve çevrelerinde nelerle etkileşim içinde olacaklarını dikkate almanız son derece önemli.

Film ve müzik deneyiminizi daha iyi hale getirmek için büyük umutlarla ve özel bütçeler ayırarak satın aldığınız hoparlörlerden gerçekten de tam bir verim alıyor musunuz? Bunu anlamak için bazı detaylara göz atmanızda fayda var. Örneği Titreşim; hem hoparlörlerin, hem de ayrı ayrı aldığınız parçaların ses kalitesini etkileyebilir. Bas seslerin disk mekanizmasını olumsuz etkilememesi için, hoparlörlerinizi CD çalarlardan yaklaşık bir metre uzakta tutun. Hoparlörlerin kendisi de, kramponlarla raflardan ve zeminden izole edilmelidir.

Kitap rafına yerleştirilen ve daha küçük hoparlörler bir standın üzerinde daha iyi ses vereceklerdir. Hatta stantların içi boş tüplerini kumla (torbalar içerisinde!) veya kurşun bilyesiyle doldurursanız daha da iyi olacaktır. Hoparlörün arkasında bir bas bağlantı noktası olsun ya da olmasın, onu en derin bas sesi için duvardan 25 cm. uzağa yerleştirin. Tabii ki, hoparlörleri duvara ya da tavana monte etmek istiyorsanız bu mümkün olmayacaktır. Ciddi bir ev sineması kurulumu için, özel hoparlörler almanın en iyi seçenek olmasının nedenlerinden birisi de budur.

Hoparlor 2

Kablolarınızı ve bağlantılarınızı da dikkate alın

Hi-fi dünyasında, hoparlör kablolarına ve ara bağlantılara, sisteminize harcadığınız paranın %10’unu harcamanız gerektiğini söylerler. Bu büyük bir rakam gibi görünebilir, ancak ses kalitesi üzerinde son derece büyük bir fark yaratır.

Bu değişikliği yaparken çok pahallı alternatifleri seçmeniz gerekmese de ürün kutusundan çıkan ücretsiz kabloları ve bağlantıları değiştirmeye kesinlikle değer. Bunun bir istisnası, bir DVD oynatıcıdan çıkan optik ara bağlantılar gibi tümüyle dijital olan ve diğerleriyle aralarında genellikle çok az fark bulunan kablolardır.

Güç kaynağınız bile hi-fi sisteminizin ses kalitesini etkileyebilir. “Temiz” bir güç uzatma kablosu, paraziti kesmede işe yarayabilir ve hassas elektronik aletlerinizi, yıldırımın veya kısa elektrik kesintilerinin neden olabileceği ani voltaj yükselmelerinden korur.

Başa dön tuşu