Fotoğraf teknolojisine ince ayar: Sony a7 II

Sony, a7 değiştirilebilir objektifli modeller serisinin en son üyesi ve dünyanın full frame görüntü sensörü için tasarlanmış optik 5 eksenli görüntü sabitlemeye sahip ilk fotoğraf makinesi a7 II’yi (ILCE-7M2) piyasaya sürdü.

Kompakt boyutları ve hafif gövdesi ile olağanüstü görüntü kalitesi sunan A7II 24,3 efektif megapiksellik 35 mm full frame Exmor CMOS sensör, fotoğraf makinesindeki sarsıntıları telafi edebilmek için beş eksende hareket ederken, fotoğraflarda 4,5 adıma kadar daha yüksek düzeltme deklanşör hızına eşdeğer optik görüntü sabitleme sağlıyor. Daha önce tripod gerektiren durumlarda, artık elde kullanımda bile keskin netlikte fotoğraf ve videolar çekmek mümkün oluyor. Bu gibi durumlarda, kullanıcılar görüntü sabitlemenin rahatlığı ile full frame sensörden harika şekilde üretilmiş görüntülerin tadını çıkartabiliyorlar. Kamera içi görüntü sabitleme aynı zamanda opsiyonel bir objektif adaptörü üzerine, A-mount objektifler kullananlara da keskin görüntüler sunuyor.

Sony A7II life style 2

Başlıca özellikleri

» Çekim yapılırken meydana gelebilen açısal titreme (sendeleme ve yalpalama), fotoğrafta büyütme arttıkça daha da çok fark edilen kayma titremesi (X ve Y eksenleri üzerinde) ve gece çekimleri veya video kaydı sırasında etkileyen dönme titremesi (devrilme) gibi titremeler de dahil olmak üzere, fotoğraf ve videolarda beş eksendeki çeşitli fotoğraf makinesi titremelerini tespit edip 5 yönlü sensör hareketi ile düzeltiyor.
Fotoğraflarda 4,5 adıma kadar daha yüksek düzeltme deklanşör hızına eşdeğer sabitleme sunuluyor.

» Daha düşük deklanşör hızlarında, elde loş ışıkta çekim mümkün hale gelerek bir tripoda ihtiyaç olmaksızın daha yüksek yaratıcılık ve mobiliteye izin veriyor. Dolayısıyla, fotoğraf makinesi gövde içi görüntü sabitlemesi Optik SteadyShot (OSS) bulunmayan E-mount objektifler ile dahi etkili oluyor. A-mount objektifler için de (LA-EA4 gibi bir opsiyonel yuva adaptörü kullanılarak) fotoğraf makinesindeki titreme fotoğraf makinesinin gövdesi içinde beş eksen boyunca telafi ediliyor. Kullanıcılar bu şekilde a7 II ile çeşitli a objektiflerin harika imge oluşturma gücünden en iyi şekilde yararlanabiliyorlar.

» Düzeltilen görüntünün fotoğraf makinesinin LCD ekranı veya OLED vizöründe gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi, telefoto veya makro objektif kullanırken dahi hassas şekilde kadrajlama ve netlemeye imkân veriyor.

» 117 noktalı netleme düzleminde aşama algılamalı AF sensörü ve 25 noktalı kontrast algılamalı otomatik odaklama -AF noktaları ekranın geniş bir alanı üzerine yerleştirilerek aşama algılamalı AF’nin mükemmel takip yeteneklerinden faydalanarak böylece başka türlü odaktan kaçabilecek hareketli öznelerin net şekilde yakalanabilmesine imkân veriyor.

» Öznenin konumunu tespit etmek için daha gelişmiş bir algoritma kullanılması objektif hareketinin de en iyi düzeyde olmasını sağlıyor. Pek çok durumda, önceki modellerdekine göre %30 daha hızlı olan otomatik netleme, yüksek duyarlılık4 sunuyor.

» Hareketli nesnelerin hareketlerinin öngörülmesi için daha da iyileştirilen orijinal Sony algoritması, öznelerin takip edilmesi ve bir sonraki hareketin tahmin edilmesinde 1,5 katlık bir performans artışı sağlıyor. Ayrıca, AF ve otomatik pozlama (AE) da öznenin ani bir hareketi veya ifadesinin de kaçırılmaması için yüksek hızlı aralıksız çekim (saniyede 5 kareye kadar) sırasında özneyi takip etmeye devam ediyor. Son olarak, ciddi şekilde iyileştirilen takip yeteneği ve özne yakalama da, özneye büyüklüğüne göre netlemeyi optimize eden bir özellik olan “kilitlenen AF” ile görüntü analiz teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde mümkün hale geliyor.

» A7II, yaklaşık 24,3 efektif megapiksel full frame Exmor CMOS görüntü sensörü içeriyor. Yüksek çözünürlük ve daha büyük pikseller, objektifin optik performansının tam potansiyelini ortaya çıkartmak için hassasiyeti geliştirirken görüntüdeki paraziti de azaltıyor. Görüntüler harika bir şekilde oluşturulurken sadece full frame sensörler ile elde edilebilen bokeh etkileri de mümkün hale geliyor.

» Gelişmiş bir BIONZ X görüntü işleme motoru bulunan a7 II görüntüleri birçok şekilde iyileştiriyor. “Detay yeniden üretme teknolojisi” görüntünün en ince detaylarında dahi doğal görünümlü dokuları yeniden üretiyor. “Kırılım azaltma teknolojisi” diyafram açıklığı kısıldığında meydana gelen detay kaybının önüne geçiyor ve “alana özel parazit azaltma” geceleri ve kapalı mekânlar gibi loş ışık koşulları altında olağanüstü detayı ve dokuyu korurken paraziti ciddi şekilde azaltıyor.

» Fotoğraf makinesi, AVCHD Ver. 2.0 Full HD (1920×1080) 60p (50p)/60i (50i)/24p formatının yanı sıra, profesyonel XAVC formatından türetilen XAVC-S tüketici formatında da kayıt yapıyor. Böylece 50 Mbps yüksek bit hızında olağanüstü Full HD video kalitesi sunuyor. Uzun GOP sıkıştırma kullanılarak video için MPEG-4 AVC/H.264 codec’i kullanılırken, video codec’i ile birlikte kareler arasındaki farklılıkları hedefliyor. Ses kaydı için ise lineer PCM kullanılırken dosyalar da MP4 formatında kaydediliyor.

» Görüntü profilleri kamera içinde pratik ton ayarlamasına imkân veriyor. a7 II aynı zamanda geniş bir dinamik aralığını koruyan S-Log2 gamma fonksiyonunu ve geniş S-Gamut modunu da destekliyor. Diğer özellikler arasında Zaman Kodu/Kullanıcı Biti (düzenlemede kullanılmak için), Kayıt Kontrolü (uyumlu harici kayıt cihazları ile senkronize kayıt için), imleç gösterge/ayarları ve çift video kaydı da bulunuyor.

Teknolog Puanı

Teknoloji
Tasarım
Performans
Kullanım Kulaylığı
Fiyat

HARİKA!

Sony'nin tüm yeni fotoğraf makinesi teknolojilerini içinde barındıran bu model, amatör ve yarı profesyoneller için biçilmiş kaftan.

User Rating: 0.13 ( 114 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu