7 Adımda Kış Hastalıklarından Korunun

Bu kış bebeğinizin sık sık hasta olmasını istemiyorsanız bu yazıda anlatacaklarımıza dikkat edin.

1. Penceleri açık tutun, evdeki havayı nemlendirin

Soğuk havada bu tavsiye size biraz garip gelebilir ama uzmanlar kış aylarında evinizi havalandırmanızın önemli olduğunu özellikle vurguluyorlar. Evdeki hava sirkülasyonu hapşırma, aksırma ile havaya karışan mikrop zerrelerinin dışarı çıkmasına yardımcı oluyor.

Bebekler için ideal ev ısısı 18℃’dir. Dolayısıyla evinizi çok sıcak tutmanıza gerek yok. Ev ısısı arttıkça bebeğinizin mukozası kurur. Bu mukoza bebeğinizi mikroplardan koruduğu için kuruması durumunda görevini yapamaz. Ev ısısını ayarladıktan sonra bir şişe soğuk suyu kaloriferin üzerine koyun, bu sayede evdeki kuru havayı da nemlendirmiş olursunuz. 

Bebek Odası

2. Aşılarını zamanında yaptırın

Bebeklerin, iki, üç, dört aylıkken ve 12-13 aylıkken aşılarının yaptırılması gerekir. Bu aşılar tamamlandığında bebeğinizin bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Bu nedenle aşılarını zamanında yaptırdığınıza emin olun. Bu aşılar çocuğunuzu tetanoz, difteri, zatüree, menenjit C vb. ciddi çocukluk hastalıklarından korur. Hangi ay hangi aşı yapılacak gibi detaylara dikkat edin, doktor randevunuzu bir günlüğe not edin. Doktora giderken bebeğinizin aşı karnesini de yanınıza almayı unutmayın. 

Bebek Aşıları

3. Güneşli günleri kaçırmayın

Kış aylarında güneşli olan nadir günleri iyi değerlendirin ve bebeğinizi alıp gezintiye çıkın. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi bebeğinizin mikroplarla savaşmasını sağlar. Sağlıklı olması için de bebeklerin D vitamini gibi bazı vitamin ve mineralleri alması gerekir. Güneşli bir hafta sonu onunla parkta en az 20 dakikalık bir gezinti bu vitamini almasını sağlayacaktır. 

Güneşli Günler

4. Ellerinizi sık sık yıkayın, yüzeyleri temizleyin

Elleri sık sık yıkamak ve yüzeyleri temizlemek mikropların yayılmasını önler. RSV adındaki virüs bronşite ve zatüreeye neden olur ve bu virüs teninizde 30 dakika yaşayabilir. Yerde, yüzeylerde, havluda veya mutfak tezgahı gibi yerlerde ise 5 saate yakın yaşayabilir. Bu yüzden yüzeyleri çamaşır suyu gibi mikropları yok eden temizleyicilerle temizleyin, ellerinizi yıkayın. Havlu kullanımını azaltın. 

El Yıkama Alışkanlığı

6. Emzik kullanımını azaltın

Yapılan araştırmalar emzik kullanan bebeklerin mikrop kapmaya daha meyilli olduğunu gösteriyor. Ayrıca doktorlar, çocuk yuvası gibi başka çocukların olduğu ortamlarda emzik kullanan çocukların risk altında olduğunu vurguluyorlar. Çünkü bakteriler önce emziğe sonra çocuğa geçiyor. Kulak burun boğaz uzmanları ise emme hareketinin çocuğun orta kulak basıncını olumsuz etkilediğini söylüyorlar. Bu yüzden emzik kullanımını azaltmanızı veya emziği sterilize etmenizi öneriyoruz. 

Emzik kullanımı

6. Burnunu karıştırmasına izin vermeyin

Mikroplar, insan vücuduna göz, ağız, burun gibi açık buldukları yerlerden girip bizi hasta ederler. Özellikle burunda bulunan mukoza doğrudan mikropları tutarak hasta olmamızı önler. Çocuğunuz burnunu karıştırdıktan sonra ellerini ağzına götürüyorsa mikropları doğrudan içeri alıyor demektir. Çocuğunuza burun karıştırmanın onun hasta edeceğini söyleyin. Bebeğinizin yanı sıra evde yeni yürümeye başlayan ablası/abisi varsa ona kardeşini kafasından öpmesini söyleyin. Eğer çocuğunuzun burnu akıyorsa bu sayede mikropların yayılmasını az da olsa engellemiş olursunuz. 

bebek saglıgı_2

7. Bebeğinizin beslenmesine dikkat edin.

Bebeğiniz katı gıdaya başladıysa, bağışıklık güçlendirici bir besin takviyesi yapın. Bol bol C vitamini kaynağı portakal, greyfurt gibi meyveleri ve sebzeleri miniklerin sofralarından eksik etmeyin.

İşte size sağlıklı bir öneri: Ev yapımı tarçınlı elma püresi

Elmada bulunan pekmez bebeğinizin midesini ve bağırsaklarını korur, sindirimini kolaylaştırır. Tarçın ise antibakteriyel özelliği ile bebeğinizin zorlu bakterilerle savaşmasını sağlar. Bu pürenin hem yapımı kolay hem de çok sağlıklı. Üstelik tatlı olduğu için bebeğiniz de severek yiyecek.

Bebek Gıdaları

Başa dön tuşu