DİĞER

macOS Monterey, daha fazlasını yapmanızı sağlayan güçlü özelliklerle sunuluyor

Monterey, arkadaşlar ve aileyle bağlantı kurmanın, aygıtlar arasında daha akıllı bir şekilde çalışmanın ve odaklanmanın yeni yollarını sunuyor

 

WWDC21’de duyurulan macOS Monterey, kullanıcılara şimdi her zamankinden fazlasını yapmalarını sağlayacak bir güç veriyor.
Apple bugün, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sistemi macOS’in en yeni sürümü olan macOS Monterey’i tanıttı. macOS Monterey kullanıcılara bağlantıya geçmenin, daha fazlasını yapmanın ve Apple aygıtları arasında daha sorunsuz bir şekilde çalışmanın yeni yollarını sunuyor. FaceTime uygulamasındaki yeni bir özellik olan SharePlay, kullanıcıların deneyimlerini paylaşmalarına imkan veriyor. Sizinle Paylaşılan özelliği ise Mesajlar aracılığıyla paylaşılan içerikleri doğrudan Fotoğraflar, Safari, Apple Podcasts, Apple News ve Apple TV uygulamalarından keşfetmeyi ve deneyimlemeyi kolaylaştırıyor. Safari’de yapılan önemli bir güncellemeyle sekme çubuğu çok daha kullanışlı hale geliyor. Sekme Grupları sekmeleri düzenlemeyi kolaylaştırıyor. Şimdi Mac’te de kullanılabilen Kestirmeler gündelik işleri otomatik hale getiriyor ve Odak özelliği kullanıcıların dikkatlerinin dağılmasını engelleyerek yaptıkları işe odaklanmalarını sağlıyor. Bunların yanı sıra yeni Süreklilik özellikleri olan Universal Control ve AirPlay to Mac, Apple aygıtları arasında sorunsuzca çalışmanın daha fazla yolunu sunuyor. macOS Monterey; iMac, MacBook Air, 13 inç MacBook Pro, Mac mini ve Apple’ın Intel tabanlı Mac’leri dahil olmak üzere şimdiye kadarki en geniş Mac ürün serisini destekleyecek.
“macOS Monterey, Mac kullanıcılarının daha da fazlasını yapmalarını, aile ve arkadaşlarıyla yepyeni ve muhteşem yollarla iletişime geçmelerini ve Mac ile iPad arasında her zamankinden de sorunsuz bir şekilde çalışmalarını kolaylaştıran özelliklerle dolu.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşterilerimizin Safari’nin yeni sekme tasarımıyla web’de gezinmekten, FaceTime’da SharePlay ile ortak deneyimler paylaşmaktan, Universal Control ve AirPlay to Mac özellikleri sayesinde Mac’lerini diğer Apple aygıtlarıyla yepyeni yollarla kullanmaktan çok keyif alacaklarını düşünüyoruz.”

 

macOS Monterey’deki güçlü yeni araçlar ile Mac kullanıcıları şimdi daha da verimli çalışabilecek.

Mac ile Daha Fazlasını Yapın

macOS Monterey’deki yeni araçlar kullanıcıların daha fazlasını yapmalarını, odaklanmalarını ve iş birliğini kolaylaştırmak için tasarlandı:
  • Dünyanın en hızlı tarayıcısı olan Safari, şimdi kullanıcıların gezindikleri sayfaların daha büyük kısmını görmelerine imkan veren yeni sekme tasarımıyla, gezinme deneyimini baştan aşağı yeniden tasarlıyor. Yeni sekme çubuğu web sayfasının rengini alıyor ve sekmeleri, araç çubuğunu ve arama alanını tek bir kompakt tasarımda bir araya getiriyor. Sekme Grupları sekmeleri kolayca kaydedip yönetmenin yeni bir yolunu sunuyor. Böylece seyahat planlamak, alışveriş yapmak veya kullanıcılar için her gün ziyaret ettikleri sekmeleri saklamak muhteşem bir deneyime dönüşüyor. Sekme Grupları ayrıca Mac, iPhone ve iPad’de eşzamanlanıyor. Böylece kullanıcılar projelerine istedikleri aygıttan devam edebiliyor ve sekmeleri aile ve arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar.
  • Kullanıcıların gündelik işlerini otomatik hale getirmelerine ve üretkenliği maksimuma çıkarmalarına yardımcı olmak için Kestirmeler şimdi Mac’te de kullanılabiliyor. Tıpkı iPhone ve iPad’de olduğu gibi, Mac’teki Kestirmeler de kullanıcıların en sık kullandıkları uygulamalarla görevleri hızlı bir şekilde yerine getirmelerine imkan veriyor. Yalnızca Mac için tasarlanmış hazır eylemlerden oluşan geniş galeri sayesinde kullanıcılar anında dosya paylaşabiliyor, animasyonlu GIF’ler tasarlayabiliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyorlar. Bir adım daha ilerde olmak isteyen uzman kullanıcılar Mac’teki Kestirmeler Editörü’nü kullanarak kestirmeleri iş akışlarına uyacak şekilde özelleştirebiliyorlar. Kestirmeler menü çubuğu, Finder ve Spotlight dahil macOS’in her konumunda kullanılabiliyor. Hatta Siri ile ellerinizi kullanmadan da bu özellikten yararlanabiliyorsunuz. Böylece kullanıcı hangi uygulamada olursa olsun kestirmeleri kolayca çalıştırabiliyor. Kullanıcılar mevcut Automator iş akışlarını çok kolay bir şekilde Kestirmeler’e aktarıp anında işe koyulabiliyor.
  • Notlar uygulamasındaki yeni özellikler kullanıcıların düzenlerini korumalarına, birlikte çalışmalarına ve bulundukları her yerde not oluşturmalarına imkan veriyor. Hızlı Notlar, kullanıcıların sistem genelindeki herhangi bir uygulamada veya web sitesinde not yazmaları için yeni bir yol sunuyor. Bu sayede ilham nerede gelirse gelsin düşünceleri ve fikirleri kaydetmek kolaylaşıyor. Kullanıcılar bağlam yaratmak için Safari’deki bir web sitesi veya Harita’daki bir adres de dahil olmak üzere uygulamalardan Hızlı Notlar’a bağlantı ekleyebiliyorlar. Kullanıcılar arkadaşları veya iş arkadaşlarıyla Notlar uygulamasında projeler üzerine çalışırken bahsetmeler ekleyebiliyor, yeni Etkinlik Görünümü’nde herkesin yaptığı düzenlemeleri görebiliyor, yeni Tag Browser’da ve etiket tabanlı Akıllı Klasörler’de hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmek için Notlarını etiketlerle kategorize edebiliyorlar.
  • Odak özelliğiyle Mac kullanıcıları o anda yaptıkları aktiviteyle ilgisi olmayan bildirimleri otomatik olarak filtreleyerek anda kalabiliyorlar. Kullanıcılar odaklandıkları sırada diğer kullanıcılara durumlarını bildirerek müsait olmadıklarını belirtebiliyorlar. Kullanıcılar Odak özelliğini belirli bir aygıtta etkinleştirdiklerinde bu özellik otomatik olarak diğer aygıtlarında da etkin hale geliyor ve ister sunum hazırlıyor ister okul için yaptıkları bir projeyi tamamlıyor olsunlar, Odak özelliği o anda yaptıkları aktiviteye göre özelleştirilebiliyor.

macOS Monterey’deki Diğer Yeni Özellikler

  • Harita uygulamasındaki yeni interaktif küre ve muhteşem, büyüleyici ve detaylı şehir deneyimi ile kullanıcılar Dünya’nın doğal güzelliklerini Mac’in büyük ve etkileyici ekranında deneyimleme ve keşfetme şansına sahipler.
  • Live Text, aygıt içi yapay öğrenme teknolojilerinden yararlanarak telefon numaraları, web siteleri, adresler ve takip numaraları da dahil olmak üzere fotoğraflardaki metinleri algılayabiliyor. Böylece kullanıcılar bu içerikleri kopyalayıp yapıştırabiliyor, arama yapabiliyor, web sitelerini açabiliyor ve kolayca daha fazla bilgi edinebiliyorlar. Visual Lookup ayrıca kullanıcıların fotoğraflardaki hayvanlar, sanat eserleri, simgesel binalar, bitkiler ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinmelerini kolaylaştırmak için yapay öğrenme teknolojisinden yararlanıyor. Tüm bu özellikler Fotoğraflar, Mesajlar ve Safari dahil macOS’teki uygulamalarda çalışıyor.
  • iCloud+, kullanıcıların iCloud’da sevdikleri tüm özellikleri E-postamı Gizle özelliği, genişletilmiş HomeKit Güvenli Video desteği, yeni bir inovatif internet gizlilik servisi ve iCloud Private Relay (Gizli Aktarma) gibi yeni premium özelliklerle hiçbir ek ücret olmadan bir araya getiriyor.1
  • AirPods Pro ve AirPods Max, M1 çipe sahip Mac’lerde uzamsal ses desteğiyle sinematik bir deneyim sunuyor.
  • Mail Privacy Protection gibi gizlilik özellikleri sayesinde kullanıcılar, mail’lerinin Mail uygulamasındaki etkinlikleriyle ilgili bilgi toplanmasına izin verip vermeyeceklerine kendileri karar verebiliyor. Üstelik Mac kayıt göstergesi şimdi hangi uygulamaların Mac’in mikrofonuna eriştiğini gösteriyor.
  • Yeni erişebilirlik özellikleri herkesin doğrudan İşaretleme özelliğinden alternatif görüntü açıklamaları eklemelerine olanak tanıyor. Geliştirilen Tam Klavye Erişimi özelliği ve yeni imleç özelleştirme seçenekleri ise Mac’te gezinirken esnekliği artırıyor.
Dünyayı Mac’in Retina ekranındaki Harita uygulaması aracılığıyla keşfetmek şimdi her zamankinden de muhteşem ve büyüleyici bir deneyim.
Bulunabilirlik
macOS Monterey’in geliştirici beta sürümü bugünden itibaren developer.apple.com adresinde Apple Developer Program üyelerine sunulacak. Halka açık beta sürümü ise gelecek ay beta.apple.com adresinde Mac kullanıcılarına sunulacak. macOS Monterey bu sonbaharda ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak. Uyumlu Mac modelleri de dahil, daha fazla bilgi edinmek için lütfen  apple.com/macos/monterey-preview sayfasını ziyaret edin. Özellikler değiştirilebilir. Bazı özellikler her bölgede veya her dilde kullanılamayabilir.
Başa dön tuşu