Facebook, VR kamerası Surround 360’ı tanıttı

Facebook Oculus Rift’i satın aldı peki sanal gerçeklik içerikleri nasıl üretecek diye düşünüyorduk ki sorularımızın yanıtı dün gerçekleşen F8 Geliştirici Konferansı’ında verildi. Facebook kendi sanal gerçeklik kamerasını geliştirdi. Surround 360 sanal gerçekli kamerasıyla çekilen videolar yakında Facebook haber kaynağımıza düşmeye başlayacak.

Facebook surround 360 detay

Tam 17 lensle 4MP çözünürlüklü 360 derece görüntü alabilen Surround 360 ufo görünümlü sıradışı bir ürün. 14 kamerası dairesel olarak, bir kamera üstte iki kameraysa altta konumlandırılmış. Açık kaynak yazılımıyla geliştirilebilecek Surround 360, 4K, 6K ve 8K çözünürlüklü 3D görüntü çekebiliyor ve USB aracılığıyla bir sabit sürücüye saniyede veri başına 30 gigabit hızla veri aktarabiliyor. Tarayıcı tabanlı yazılım kullanılarak da uzaktan kontrol edilebiliyor.

facebook surround 360 üst

Alüminyum kaplaması sayesinde çöl gibi zorlu koşullarda dahi dayanıklılığı yüksek ve herhangi bir ısınma sorunu yaratmıyor. Kolay ve hızlıca monte ve demonte edilebilir şekilde tasarlanmış. Döner tabanı sayesinde manevralar yapabiliyor ve uçak hızında hareket edebiliyor. Üstelik neredeyse hiç post prodüksiyon gerektiriyor.

facebook surround 360 2

Özetle Surround 360, sanal gerçeklik içeriği üretimi sürecini son derece basitleştiren ve kaliteli sonuç veren bir ürün olarak son derece iddialı. Fiyatının 30 bin dolar olması öngörülüyor. Piyasaya çıkış tarihiyse henüz açıklanmadı.

 

Başa dön tuşu