Fotokopi Makinesi Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Ofislerin en önemli yardımcılarından biri olan fotokopi makineleri, yapılan işe göre çok önemli ve farklı ihtiyaçları karşılamak zorunda olabiliyor. Yoğun kullanımlar için alıyorsanız, dikkat edeceğiniz bazı özellikler size uzun dönemdeki maliyetler konusunda avantaj sağlayacaktır.

Fotokopi-Makineleri-3Asırlık bir geçmişe sahip olan fotokopi teknolojisinden günümüzde, başta orta ve büyük ölçekli firmalar olmak üzere eğitim ve devlet kurumları yaygın şekilde yararlanıyor. Ticari anlamda ilk fotokopi makinesi, 1960 senesinde Xerox Corporation tarafından üretildi. Firma günümüzde de baskı ve kopyalama alanında etkin şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Fotokopinin bu kadar yaygın olmasının başlıca nedeni olarak, insan gücünün büyük oranda azalıyor olmasını gösterebiliriz. Çoğaltılması gereken metin veya görsel içerikli bir dokümanı, yalnızca birkaç dakika içerisinde kopyalayabiliyorsunuz. Fotokopinin çalışma mantığı, parlak bir ışık tarafından taranan dokümanın üzerinde, ışık karşısında direnç değiştiren selenyumun oluşturduğu elektrostatik görüntünün, tonerler yardımı ile boyanması olarak açıklanabilir. Günümüzde artık siyah/beyaz yanında renkli fotokopilerinde oluşturulması mümkün hale geldi. Kurumsal alana yönelik olarak hazırlanan fotokopi makinelerinin teknik içerikleri oldukça gelişmiş durumdalar. Fakat hemen hemen tüm işletmeler bu cihazları, sadece kopyalama işlemleri için kullandıklarından, çoğu fotokopi makinesinin bir takım yetenekleri açığa çıkmadan, öylece bekliyorlar. Bu da direkt olarak, kişi veya kurumların nasıl bir fotokopi makinesine ihtiyaçları olduklarına dair fikirleri oluşturuyor.

Sayısız Özelliği İyi Değerlendirin

Bir donanım veya çevre bileşeni satın alırken, en iyisi veya en pahalısı olsun düşüncesi ile hareket etmek, hiçbir zaman yararlanmayacağınız özelliklerden oluşan bir fotokopi makinesine iki katı fazla para ödeyerek sahip olmanız anlamına gelmektedir. Her teknoloji ürünün de olduğu gibi, fotokopi makinelerinin de fark oluşturan özellikleri bulunuyor. Örneğin; satın almayı düşündüğünüz fotokopi makinesi, dakikada kaç adet kopya oluşturabilmeli? Bu sorunun cevabı 15 sayfadan 50 sayfaya kadar değişkenlik gösterebilir. Bir işletmeci olarak düşünmeniz gereken, 60 saniye içerisinde 50 kopya oluşturabilen bir makineye ihtiyacınızın olup olmadığıdır. Lise ve üniversite öğrencilerinin, okul dönemleri içerisinde, orijinal kitapları fotokopi yolu ile çoğalttıklarını duymuşsunuzdur. Fakat sürekliliği devam eden bir aktivite olmadığından, bu hızdaki bir makineye ihtiyacınızın olmadığını söyleyebiliriz.

YAZININ DEVAMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı