İnternet girişimcilerine faydalı tavsiyeler-3: Haydi Amerika’yı yeniden keşfedelim!

Başarılı olmak için, fikrinizin gerçekten iyi olması gerekiyor. Facebook’u yeşil arkaplanla hazırlayıp milyoner olamazsınız. Ama yine de başarı kazanmış web projelerini yaşadığınız şehre veya ülkeye uyarlayarak güzel bir frekans tutturabilirsiniz. İlle de fikrinizin ilk olması gerekmez. İlk uygulandığında başarı kazanamamış veya uygulandığı yerde belli bir sınırda kalmış projeleri didikleyin; “doğru yerde ve doğru zamanda” diye başlayan cümleleri aklınıza getirin.

Para toplamaya başlamadan önce yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız hakkında acımasızlık derecesinde dürüst olmalısınız. Bazı insanlar harika web tasarımcılarıdır, bazıları finans işlerinde rakipsizdir, kimisi satış işinde harikadır ama her şeyi yapabilen birini bulmak pek sık rastlanan bir durum değil. Nerede zayıf olduğunuzu bulmanız ve bu alanlarda tavsiyeler aramanız inanılmaz derecede çok yönlü olmaktan daha önemli. Yalnızca başarılı bir siteniz olduğu için, genel olarak e-iş konusunda çok iyi olduğunuzdan emin olmayın. Uzmanlığa sahip değilseniz, o konuda uzmanlığa sahip olan biriyle bağlantı kurun; uzun vadede çok yararını göreceksiniz.

İlk başlarda alabileceğiniz tüm yardımlara ihtiyacınız olacak. Yalnızca Web sayfanızla uğraşıyor olmayacak, ayrıca bir iş kurmanın tüm zahmetini de çekiyor olacaksınız. Size yardımcı olabilecek pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde müstakbel girişimciler için bedava kurslar ve seminerler düzenleniyor mu öğrenebilirsiniz. Özellikle üniversiteleri bu konuda kurcalamakta fayda var. Pek çok okul dersleri izleme konusunda size anlayış gösterecektir. İnsanın kendi işini kurarken neler yapması gerektiği konusuna ışık tutan kitapçıklar ve online kaynaklar bulmak da mümkün. Vergi ve benzeri sıkıcı şeylerin çaresine bakmak da önemli!

Bu size çok zahmetli bir iş gibi görünüyor değil mi, gerçekten de çok zahmetli olduğu içindir. Konuştuğum her girişimci sitesini bir araya getirmek için saatlerce uğraşmış, genelde o sırada çalıştığı işini de birlikte yürütmüş. Pek çok kişi de hayatları boyu biriktirdikleri parayı bu işe yatırmışlar. Risk almak, sosyal hayatınızdan feragat etmek ve hafta sonları Bebek Kahve’de pineklemekten vazgeçmek size göre değilse, o halde bu işler de size göre değil.

Başa dön tuşu