İnternet girişimcilerine faydalı tavsiyeler-5: Purosunu tüttüren adamı ikna edin

Uluslararası bir iş kurup onu borsaya salmak istiyorsanız, bir yatırımcı ile konuşmanız lazım. Bu kuruluşlar yeni şirketlere devasa yatırımlar yapıyorlar ama geleneksel Venture Capitalists’in (VC) tersine, özellikle ‘dot com’lar için tasarlanmış şirketlerden bahsediyorum.

Ekibiniz mükemmel web becerilerine ya da teknik becerilere sahip olabilir. Mamafih aynı ekip pazarlama, müşteri hizmeti ya da finans konusunda hiç bir uzmanlığa sahip olmayabilir. Facebook listenize göz gezdirip işinize yaracak arkadaşlarınızla muhabbetinizi koyulaştırmanın zamanı gelmiştir.

Yatımcının size destek çıkması için merak edeceği noktaları önceden tahmin edip önlem almanız da gerekiyor. Fikrinizin gerçekten girişimci bir fikir olduğunu kanıtlamalısınız. Küresel bir potansiyeli var mı ve fikri sunan bireylerin piyasaları hakkında derinlemesine bir bilgileri var mı? Yatırımcının işinizle ilgilenme ihtimali bu soruların cevaplarına bağlı. İnsanları fikrinize yatırım yapmaları için ikna etmeye çalışıyorsanız, ev ödevinizi iyi yapmanız lazım. Araştırma yapmak ve sunduğunuz şeyin yapılabilir olduğunu kanıtlamak zorundasınız.  Desteklenebilir ve kâr edebilir bir iş yaratabilirler mi? Bu iş teklifi genel bir probleme eşsiz bir çözüm sunuyor mu? Demografik tablolar neyi gösteriyor?” Bu soruları yanıtlayamazsanız, sermaye aramaya hazır değilsiniz demektir.

Fikriniz üzerine araştırmalar yapmak devasa iş planları yazmanız anlamına gelmiyor. Bir iş planı yapmak çok zahmetli görünse de, yatırımcıya sunmak dışında da size faydaları olacaktır.

Eğer bir şirkete yatırım için yaklaşıyorsanız, onlar üzerine ev ödevinizi yaptığınızdan da emin olmalısınız. Yatırım yaptıkları diğer şirketlerle konuşun, pazarlama ve halkla ilişkilerin ötesini görmeye çalışın

Daha küçük siteler reklam satma yoluyla hayatlarını sürdürebilirler. Reklam gelirleri faturalarınızı ödeyebilir. Ama her web sitesi aynı para için yarışıyor ve reklam verenler yüksek boyutlu ve kitleleri çekemeyen sitelerle ilgilenmiyorlar. Her ne kadar sitenize reklam eklemenin pek çok yolu olsa da, iş büyük isimli reklamlara gelince, telefona geçip şirketleri doğrudan aramanın daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu