Ses Bağlantı Türlerini Tanıyalım

İster film, ister oyun, isterseniz de müzik meraklısı olun; sonuçta iyi bir ses sistemine ihtiyacınız olacak. Müzik konusunda üst seviye arayanlar için olmazsa olmaz haline gelen iyi ses sistemleri, görüntüye eşlik etmesi açısından da öneme sahip. Ses sistemlerine yaygın biçimde kullanılan, sık sık karşılaştığınız ses bağlantı türlerini ne kadar tanıyorsunuz? Bu hızlı rehberde size popüler ses bağlantı türlerini anlatıyoruz.

HDMIHDMI – Dijital Ses/Video
DVI ve PCI veriyolu özelliklerine sahip; RGB/YCbCr video, ses, Ethernet ve kontrol sinyalleri gibi çeşitli verileri taşıyabilen en yeni dijital bağlantı noktası. Kabloların üzerindeki sürüm numaralarına aldanmayın, onlar yalnızca cihazın yetenekleriyle ilgili. Medya cihazlarınızın TV ile bağlantısını kurarken en sık başvuracağınız bağlantı türlerinden biri HDMI.

Optik-S_PDIFOptik S/PDIF – Dijital Ses
İki kanal PCM veya sıkıştırılmış dijital ses taşıyabilen, nispeten yeni diyebileceğimiz dijital bağlantı noktası. Cihaz özellikleri nedeniyle, Blu-ray HD biçimindekilerin düşürülmesi gerekiyor. Optik kablolar pahalı, 6 metreyle sınırlı titreşim sorunu yaşayabiliyor.

Koaksiyel-S_PDIFKoaksiyel S/PDIF – Dijital Ses
Optik S/PDIF bağlantı noktasının RCA alternatifi olmasına rağmen, ilettiği sesle ilgili aynı kısıtlamalara sahip. Koaksiyel kablolar (coax) optik olanlara göre daha dayanıklı ve 10 metreye kadar uzanabiliyor. Parazite karşı hassas olmalarına karşın rahatlıkla korunabiliyorlar.

YAZININ DEVAMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı