İnternet girişimcilerine faydalı tavsiyeler-1: Yapılmaması gerekenlere bir göz atalım

Milyarlar değerinde olabilecek bir fikriniz var ama bunu nasıl paraya dönüştüreceğinizi biliyorsunuz. Öyleyse başlangıç olarak, fikrinizi olgunlaştırmayı ve doğru biçimde sunmayı başarmalısınız.

Neredeyse herkes bir internet şirketi kurmaya başladı. Bir gazeteyi açıp da on sekiz yaşında bir gencin web sitesini milyonlarca dolara sattığını okumadığımız gün neredeyse yok ve birilerinin kulübesinde başlayıp bir ofiste milyarlarla biten internet öykülerine de hepimiz aşinayız herhalde.

İnternetten para kazanmak gazetelerin gösterdiği kadar da kolay bir iş değil ama yine de parlak bir fikri parlak bir işe çevirmek mümkün. Danıştığımız girişimlerin pek çoğu Web işi başlatmayı planlamamışlar. Genellikle web fikirleri bir ihtiyacın gözlenmesinden ortaya çıkıyor. Deneysel amaçla ve elit bir kesim tarafından kullanılarak başlayan siteler milyonlarca kullanıcı edinebiliyor.

Eğer ticaret yapmak ve babadan kalma dükkânı modern hayatın arenasına taşımak istiyorsanız çok kritik bazı önlemleri en baştan almalısınız. Sitenizin tasarımından, müşteri ilişkilerine kadar her konuda titizce sitenizi inşa ederken, şu 10 ölümcül günaha girmemeye özen gösterin:

E-iş sitesinde 10 ölümcül günah

 

 1. Kurtarılamayacak kadar kötü bir web tasarımı ve site içinde gezintiyi zorlaştıran engeller
 2. Anlaşılması güç içerik
 3. Yavaş ya da göçtü göçecek bir altyapı
 4. Şirket hakkında hiç bilgi verilmemesi
 5. Özensiz ürün bilgisi, fotoğraf olmaması ve fiyatların detaylı belirtilmemesi
 6. Ürünün yollanması konusunda bilgi belirsizliği
 7. Müşteri bilgileri için gizlilik politikasının olmaması
 8. Yetersiz güvenlik, güvenli olmayan sunucular, sertifika eksikliği
 9. İade politikası ya da müşteri hizmeti politikası olmaması
 10. Üçün şahıs kuruluşlardan ‘kalite işaretleri’ bulunmaması

Bir Yorum

 1. Erdal Kaplanseren. İnternet girişimcilerine faydalı tavsiyeler yazı serinizi itina ile okumaya başladım. verilen bilgiler ve kesinlikle bu yazıda katıldığım 10 ölümcül günah kıssa çok güzel açıklanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu