Monitörler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilgisayar kullanım konforunu en fazla etkileyen donanımlardan biri şüphesiz monitör. Monitörleri yakından tanımak, sizin için ideal modeli tespit etmek için teknolojilerinin ne anlama geldiğini bilmek iyi bir yol olabilir. Bu yazıda monitör dünyasında adını sıkça duyduğumuz kavramlara değiniyoruz.

Panel tipi

Monitörün kalbi olarak adlandırabileceğimiz bu kısımla ilgili olarak üç ana seçenek bulunuyor: TN, IPS ve VA. TN paneller en ucuz olanı ve tepsi süresi çok düşük. Oyunlara öncelik verenler için TN paneller uygun. Diğer kullanıcılar içinse IPS panel tercih edilmeli çünkü TN panele kıyasla görüş açıları ve renkler çok daha iyi. Piksel tepki süresi TN panellerin çok fazla gerisinde değil ve bundan ötürü TN panellerin öne çıkan yanı kalmamaya başladı.

VA ise diğerlerinden farklı durumda. Kullanım oranı hayli düşük ama TN ve IPS panellere kıyasla daha keskin siyahlar, yüksek kontrast oranı, renk doğruluğu ve orta seviye görüş açıları için VA paneller tercih edilmeli.

Monitörler Hakkında Bilmeniz Gerekenler 1

Aydınlatma teknolojisi

Panel teknolojisindeki dramatik değişim için epeydir beklemedeydik ama bir türlü gerekli adım atılmıyordu. Son zamanlarda en azından arkadan aydınlatma sistemiyle ilgili gelişme gerçekleşti. Son yıllarda CCFL aydınlatmanın yerini LED aydınlatma aldı. Şimdilerde yeni monitörlerin neredeyse tamamı LED aydınlatma içeriyor. Bütün LED aydınlatma sistemleri aynı yapıda değil. Beyaz veya RGB LED’ler (kırmızı-yeşil-mavi LED) kullanılabiliyor. İkinci modelde renkler dana net ve berrak. Ayrıca renk aralığı daha geniş olabiliyor ama daha pahalı olduklarından çok fazla kullanılmıyorlar.

YAZININ DEVAMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı