Oyun delisi Güney Koreli çocuklara durdurma kampanyası başlatıldı

Güney Kore’de genç yaştaki çocukların online oyun tutkusu korkutucu bir hal almaya başladı. Çocukların kendine zarar verdiğini düşünen hükümetin yeni kampanyası “Sindrealla Yasası” olarak adlandırılıyor. Bu konuyla ilgili harekete geçen Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı ile Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı 16 yaşından küçüklerin geceyarısından sabah 6’ya kadar oyun oynamasını yasaklıyor.

Çocuklarsa bu yeni yasağı pek umursamıyorlar. Çözüm olarak uyarılara kulak asmayan ya da hile yolları bulan çocuklar eski arkadaşlarının ya da ailelerinin hesaplarıyla oturum açıyorlar. Online durum takip edilip offline durum takip edilemediğinden tekli oyunları rahatça oynamaya devam edebilmekteler. “This Is Game” adı verilen bir panel sıkı kontrol için fikirler yürütüyor.

Bu yüzden Sindrella Yasası uygulamada geçerli değil ve sadece vergiler boşa harcanmış oluyor. Lakabı Maemi olan bir çocukla yapılan röportaja göre yan çözümler var ve ağır derslerden ötürü stres atmak için oyun oynamaları kaçınılmaz. İşin tuhafı çok dersleri varsa oyun oynayacak vakti nasıl buluyorlar? Yasaklama yerine bağımlılığı kesen yolların denenmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı