Symantec uç nokta koruması ile kurumsal güvenlik

ImageSymantec, iki yeni çözümü Symantec Endpoint Protection 11.0 ve "Hamlet" proje adıyla geliştirilen Symantec Network Access Control 11.0'ı pazara sunarken Güvenlik 2.0 vizyonunda kaydettiği önemli bir aşamayı da duyurdu. Çoklu güvenlik teknolojilerini tek bir çözümde birleştiren ve tek bir konsoldan yönetim olanağı sağlayan yeni ürün, her ölçekteki kurumun güvenliğini güçlendirmeyi ve uygulamaları kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Symantec‘in yıllardır pazar lideri olan kurumsal antivirüs çözümünün en önemli güncellemesi olarak kabul edilebilen Symantec Endpoint Security çözümü, Symantec AntiVirüsü en gelişmiş saldırı önleme yöntemleriyle tek bir çözüm içinde birleştirerek malwarelere karşı diz üstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve sunucularda şimdiye kadar benzeri görülmeyen düzeyde bir koruma sağlıyor. Symantec Endpoint Security 11.0'ın beta sürümüne www.symantec.com/endpointsecurity adresi aracılığı ile erişilebilmektedir.

Symantec Endpoint Security, kullanıcıları hem bugünün hem de yarının potansiyel tehditlerine karşı korumayı sağlamak amacıyla, uygulama davranışlarını ve ağ ilişkilerini otomatik olarak analiz eden proaktif teknolojiler içeriyor. Kullanıcılar böylelikle, kurulumu ve yönetimi kolay tek bir çözümle, entegre edilmiş antivirüs, antispyware, güvenlik duvarı, kullanıcı ve ağ tabanlı saldırı önleme çözümleri (IPS) ile uygulama ve cihaz kontrolünü kapsayan gelişmiş bir güvenlik setine sahip oluyorlar.

Symantec Endpoint Security, Sygate, Whole Security ve Veritas'ın ödüllü teknolojilerini bir araya getirerek, birden fazla uç nokta güvenlik ürününün yönetiminden kaynaklanan yönetim maliyetlerini en aza indirgiyor. Platformlar arası çalışan ve tek bir sağlayıcı tarafından desteklenen bu ürün, operasyonel verimlilik sağlamasının yanı sıra, kullanıcılara, sınıfının en iyisi olarak nitelendirilebilecek, tümüyle entegre bir çözüm sunuyor. Çözüm, ayrıca, Symantec'in Global Bilgi Ağı (Symantec Global Intelligence Network) ile birlikte sekiz adet Symantec Güvenlik Yanıt Merkezi (Symantec Security Response Center), dört adet  Symantec Güvenlik İşlemleri Merkezi (Symantec Security Operations Center), 120 milyon sistem ve 180 ülkede görev yapan 40.000'den fazla sensör tarafından destekleniyor.

Symantec Endpoint Security, oldukça basitleştirilmiş bir yönetim konsolu, kutudan çıktığı gibi kullanılabilen bir Ağ Erşim Kontrolü ve iş ortakları ile kullanıcılar için çözümün uygulanmasını hızlandıracak bir dizi destek ve eğitim programları içeriyor.

Symantec Uç Nokta Koruması'nın yanı sıra Symantec, Symantec Network Access Control çözümünün yeni versiyonunu da duyurdu. Symantec Network Access Control 11.0, kullanıcıların uç noktalara ilişkin bir değerlendirme ve saptama yapmalarında büyük kolaylık sağladığı gibi en uygun ağ erişim tabanının oluşturulmasında ve güvenlik politikaları ile standartların birbiriyle uyum içinde olmasına imkan veren bir iyileştirme fonksiyonalitesinin sunulmasında da büyük olanak sağlıyor. Symantec Endpoint Security ve Symantec Network Access Control'ün yeni versiyonunun Eylül ayı itibariyle pazarda yerini alması bekleniyor.

Uç Nokta Güvenliğinde Büyük Atılım   

Symantec Endpoint Security, kullanıcılara tümüyle entegre bir ortam sunmak üzere tasarlanan ve nihayetinde çok daha kapsamlı ve güçlü bir uç nokta koruması sağlayan bir çözüm olarak nitelendiriliyor. Ayrıca, çözümün bellekte kapladığı alanının %80 oranında azaltılmasını sağlayacak tasarım da kullanıcılar için sunulan bir başka yeniliği oluşturuyor. Symantec Endpoint Security, imza-tabanlı antivirüs teknolojisi ile yeni proaktif tehdit saptama teknolojisini tek bir çözümde harmanlayarak hem alışagelen saldırılara hem de beklenen tehditlere karşı kapsamlı bir koruma sunuyor. Çözüm, aşağıda detaylandırılan özellikleri kapsıyor;

  • Gelişmiş Antivirüs ve Anti-spyware Teknolojisi – kapsamlı bir gerçek zamanlı malware saptaması, bloklama ve iyileştirme fonksiyonalitesi sağlıyor. Sahip olduğu yüksek performans özelliği ile yeni kullanıcı arayüzü ve Veritas'tan gelen derin-tarama teknolojisi vasıtasıyla tespit edilemeyen rootkitleri saptıyor ve uzaklaştırıyor.
  • Yeni Proaktif Tehdit Koruması – davranış-tabanlı tarama teknolojisinden faydalanarak bilinmeyen tehditlere ya da sıfır-gün tehditlerine karşı koruma sağlıyor. Algoritmalar, hem iyi hem de kötü davranışları kontrol ederek yanlış artılara ait oranı en aza indirgiyor. Whole Security'den gelen, imza olmaksızın malwareleri saptayan ve engelleyen eşsiz Proaktif Tehdit Tarama teknolojisi sayesinde saldırıları henüz gerçekleşmeden önlüyor. Cihaz Kontrolü ise belirlenen güvenlik politikalarına uygun olarak, kullanıcılara cihazlara erişimi kısıtlamaları konusunda olanak sunuyor ve böylelikle olası bir veri kaybını en aza indirgiyor.
  • Yeni Ağ Tehdit Koruması – malwareleri henüz sisteme girmeden engelelleyen, açık-tabanlı ve ağ düzeyinde gömülü eşsiz IPS teknolojisinden faydalanarak Generic Exploit Blocking (GEB) ile birleşiyor. Alışılagelmiş hareket-tabanlı IPS teknolojisinden farklı olarak GEB,  tüm yeni hareketleri tek bir imza ile engelleyerek kapsamlı bir saptama teknolojisi sunuyor. Buna ek olarak, Sygate'ten gelen kural-tabanlı yeni güvenlik duvarı vasıtası ile kapı ayarlarını düzenleyerek tehditlerin yayılmasını engelliyor ve hem şifreli hem de şifresiz ağ trafiğini kontrol ediyor.

Hem Kolaylık Hem Genişleme

Kurumsal kaynaklarda faaliyet gösteren kullanıcı sayısı arttıkça uç nokta güvenliğine duyulan ihtiyaç ve güvenlik politikalarına uygunluk zorunluluğu, birbirinden ayrı düşünülemez hale geliyor. Symantec Endpoint Security, Network Access Control ile bütünleşiyor ve kutudan çıktığı gibi kullanıma hazır olarak kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Ağ Erişim Kontrolü ve güvenliğin tek bir uç nokta çözümüne entegre edilmesiyle kullanıcılar, Symantec Network Access Kontrolü'nden daha hızlı ve daha kolay bir şekilde faydalanabilecekleri gibi bu uygulama, aynı zamanda tek bir yazılım kullanımı, politika güncellemesi, tek bir raporlama ve tek bir lisans ile bakım gibi önemli operasyonel verimlilikler de sağlıyor.

Symantec Global Hizmetler Birimi (Symantec Global Services), kullanıcıların ve iş ortaklarının yatırım değerlerini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olabilmek üzere Symantec Endpoint Security'nin yönetimi, kullanımı, operasyonu ve geçişi ile ilgili danışmanlık, eğitim ve destek hizmetleri sunuyor. Symantec Endpoint Secuity 11.0 ve Symantec Network Access 11.0 uygulama ve geçiş hizmetlerini kapsayan bu danışmanlık, eğitim ve destek hizmetleri, büyük ölçekli kurumlar için global yapıdaki çoklu ortamlara yaygınlaştırmayı, orta ve küçük ölçekli işletmeler için ise tek bir ortama kurulum için tasarlanmış bulunuyor.

Symantec Eğitim Hizmetleri (Symantec Education Services), Symantec Endpoint Security ve Symantec Network Access Control çözümlerine ilişkin gelişmiş teknolojiler, yönetim ve geçiş konularında uygulamalı teknik eğitim sunuyor. Bu eğitimleri tamamlamak ve devam eden öğrenme sürecine dahil olarak günümüz  teknolojilerine daha yakın olmak isteyen kullanıcılar, temel özellikler, sıkça sorulan sorular ve Symantec Endpoint Security ve Symantec Kurumsal Antivirüs çözümünü (Symantec Anti Virüs Corporate Edition) kapsayan özel konularla ilgili olarak  Symantec'in düzenli olarak güncellenen Uç Nokta Güvenliği Teknik Merkezi'ne (Endpoint Security Tech Center) üye olabilirler. Ayrıca, Symantec Kurumsal Destek Hizmetleri (Symantec Enterprise Support Services) kullanıcılara, küçük ölçekli işletmelerden büyük ölçekli işletmelere kadar kurumların ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış üç kurdan oluşan bir koruma eğitimi de sağlamaktadır.

Lisans ve Pazara Sunum

Symantec Endpoint Security 11.0 ve Symantec Network Access Control 11.0'ın Eylül ayından itibaren pazarda yerini alması bekleniyor. Çözüm, doğrudan ya da Symantec'in dünya çapındaki değer katan satıcıları, dağıtıcıları ve sistem bütünleyicileri aracılığı ile kullanıcıların erişime sunulacaktır. Bu ürünler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ya da Symantec Endpoint Security beta sürümünü indirmek için  www.symantec.com/endpointsecurity adresini ziyaret edebilirsiniz.

Security 2.0 Hakkında

Security 2.0, geleceğin güvenlik yaklaşımı için Symantec'in vizyonunu oluşturuyor. Güvenlik engelleyici olmaktan çok imkan veren olma yolunda gelişirken  güvenlik çözümleri, kullanıcı ve kurumları her bağlantıda korumalılar ve onlara bilgi ve etkileşimlerinin gittikleri her yerde korunduğuna dair güven duygusu aşılamalılar. Güvenlik 2.0, kullanıcıların kendilerini korumaları ve gittikçe birbiriyle bağlantılı hale gelen bu dünyada yeni fırsatlardan yararlanmaları konusunda her türlü kolaylığı ve yeniliği sunuyor.  

Başa dön tuşu