Turkcell Superonline fiber internet hızını 25 Mbps’ye yükseltiyor

Türkiye’yi 2008 yılında fiber internet teknolojisi ile tanıştıran Turkcell Superonline, “ışık hızında” 5. yılını kutluyor. Geçen 5 yılda abone sayısını 38 kattan fazla artırarak 425 bine çıkaran Turkcell Superonline, yüzde 66’lık abone payıyla fiber internet pazarının lideri oldu.

turkcell superonline isik hizinda 5 yil

Turkcell Superonline, en hızlı internet teknolojisi fiberin beşinci yıldönümünü kutluyor. 2008 yılından bu yana abone sayısını 38 kat artırarak 425 bine çıkaran Turkcell Superonline, Türkiye’deki toplam 645 bin abonelik fiber pazarında yüzde 66’lık payla lider haline geldi.

“Işık Hızında 5 Yıl” kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında, Turkcell Superonline’ın geçtiğimiz 5 yılda izlediği yol haritası, operasyonel performansı ve müşterilerine sunduğu hizmetler değerlendirildi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan’ın ev sahipliği yaptığı toplantıda, şirketin bireysel ve kurumsal segmentlerde elde ettiği başarının yanı sıra, Türkiye’yi küresel telekom ağının kesişim merkezi haline getirmek amacıyla üstlendiği rol ele alındı.

Ciliv: “Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz

Toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell Superonline ile yaptıkları yatırımın Türkiye’nin geleceğine yatırım anlamına geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Turkcell’in bir GSM şirketinden dünya ile rekabet eden bir iletişim ve teknoloji şirketine dönüşümünde 2008 yılı çok önemli bir eşik oldu. Fiberin geleceğin teknolojisinde ne kadar önemli rol oynayacağını görerek yatırımlarımızı yaptık ve Türkiye’yi dünya ile aynı anda fiber internet teknolojisi ile tanıştırdık. Beş yıllık süreçte toplam yatırım miktarımız 1,8 milyar TL’yi buldu, fiberoptik ağımız ise 31 bin kilometreyi geçti. Bugün Türkiye’ye 75 ilimize değen ve komşu ülkelerin sınırlarına kadar genişleyen bir fiber internet altyapısı kazandırmış durumdayız. ”

Fiber internette Türkiye’yle değil dünyayla yarıştıklarını belirten Murat Erkan ise şunları söyledi:

“2008 yılında bu yatırıma başladığımızda sadece DSL teknolojileri ile maksimum 8 Mbps’ye kadar internet servisi verilebiliyor, Türkiye’de internet kullancılarının yüzde 94’ü 1 Mbps ile bağlanıyordu. Turkcell Superonline olarak 5 yıl önce fiber teknolojisiyle 10 Mbps ile başlattığımız hız devrimini, Mayıs 2011’de minimum internet hızımızı 10 Mbps’den 20 Mbps’e çıkararak sürdürdük. Şimdi de beşinci yılımız şerefine fiber internette hız çıtasını minimum 25 Mbps’ye yükseltiyoruz. ”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı