Bilgisayar Kullanan Herkesin Bilmesi Gereken Kavramlar

Bilgisayar satın alırken ve kullanırken karşınıza çıkan ve tam olarak ne anlama geldiğini bilmediğiniz terimler aslında çok gerekli olabilir. Bu yazımızda bilgisayar bilgisayar yapan bu temel kavramlara kısa kısa değiniyoruz.

İşlemci

İşlemci bilgisayarınızın beynidir. Daha iyi bir işlemciyle hem bilgisayarınız daha hızlı çalışır hem de aynı anda daha fazla işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni çıkan ikinci nesil Intel Core i3, i5, i7 ve AMD A serilerinde grafik işlemcisi, merkezi işlemciyle tümleşik şekilde geliyor. Bu sayede düşük bir bütçe ayırarak yüksek çözünürlüklü film izleyebiliyor, oyun oynayabiliyorsunuz.

Sabit disk, bütün dosya ve klasörlerinizi saklayan yüksek kapasiteli bir depolama aygıtıdır. Daha fazla kapasiteyle daha fazla dosya saklayabilirsiniz. Yeni dizüstü bilgisayarlarda sabit diskler çoğunlukla 160 GB’den başlayıp 1 terabayta kadar yükselebiliyor. 250 GB’lık bir sabit disk birçok kişi için oldukça yeterli bir alan sunar. 250 GB’lik alana binlerce fotoğraf ve geniş bir müzik koleksiyonunu sığdırabilirsiniz.

Bilgisayarınız çalıştığı sürece, bilgileri çok hızlı bir depolama alanı olan fiziksel bellekte depolar ve programlar bu bilgileri hızlıca çağırabilir. Bu çok hızlı belleğe RAM denir. Ne kadar fazla RAM olursa bilgisayar o kadar fazla “rezerve” veri depolayabilir. Bu şekilde bilgisayarınız daha hızlı tepki verir, program çalıştırırken ve internette gezinirken daha hızlı bilgi aktarımı sağlanır.

YAZININ DEVAMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı