Teknoloji

Çocuğa Elektronik Hediye Seçenekleri

Çocuklar için yılbaşı hediyesi seçerken yeni nesil oyuncakları tercih ediyor ve çocuğa elektronik hediye almayı düşünüyorsanız sizin için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

Gelişen teknoloji ile çocukların oyun alışkanlıkları ve yönelimleri de değişiyor. Artık bir çocuğa teknolojik hediye almak standart hediyelerden çok daha fazla rağbet görüyor. Ancak çocuklar için teknolojik hediye seçerken güvenlik önlemlerinin alındığından, teknolojik hediyenin çocuğun yaşına uygun olup olmadığından ve çocuğun bu hediyeyi hangi amaçla kullanabileceğinden de emin olmakta fayda var. Teknolojik oyuncakları seven bir çocuğa yılbaşı hediyesi alırken dikkat etmemiz gereken detayları inceleyelim istedik.

Çocuklara uygun giyilebilir teknoloji hediyesi

Giyilebilir teknoloji ürünleri çoğunlukla spor yapanların kullandığı adım sayar, kalori takibi, GPS konum saptayıcı gibi özellikleri içinde barındıran teknolojilere sahip cihazları kapsıyor. Eğer çocuklar için akıllı saat gibi giyilebilir teknoloji içeren bir hediye almayı planlıyorsanız bu hediyenin çocuk için güvenli ve faydalı bir hale getirildiğinden emin olmakta fayda var. Giyilebilir teknolojiye sahip cihazlar arasında kameraları, akıllı gözlük ve takıları da saymak mümkün. Ancak söz konusu bir çocuk olduğunda bu liste içinden çocuk için en uygun giyilebilir teknoloji ürünü olarak akıllı saatlerden bahsetmek doğru olacaktır.

Bir çocuk için GPS özelliği olan ve veri toplayabilen bir akıllı saat almak çocuk için keyif verici olduğu kadar aynı zamanda çocuğun güvenliğin de sağlayabileceğimiz bir ürün seçmiş olmak anlamına geliyor. Yanında bir yetişkin olmadan dışarıda olma yaşına gelmiş, parkta veya bahçede kendi başına veya arkadaşları ile oynamaya başlamış bir çocuk için uygun bir hediye sayılabilen akıllı saat çocuğun o an nerede olduğunun ebeveynler tarafından rahatlıkla bilinmesini sağlayabilen ürünler arasında.

Çocuğun akıllı saat kullanması durumunda toplanan verilerin yalnızca aile tarafından görüntülenebildiğinden emin olmak, yabancı biri ile konumunu paylaşamaması ve yabancı birinin verilerine ulaşamaması gibi önlemlerin alınmasında fayda vardır. Veri deposunun yeterince güvenli olmaması durumunda çocuğun çevirim içi hareketlerini tanımadığı biriyle paylaşma olasılığının ortaya çıktığının bilinmesi oldukça önemlidir. Akıllı saatleri güvenli hale getirmek için cihazın bağlı olduğu hesapların belirlenmesi ve takip edilmesi, güçlü şifreler belirlenmesi, cihaz çıkartıldığından güvenli bir yerde durmasının sağlanması ve arkadaşla veri paylaşımlarının takip edilmesi oldukça hassas davranılması gereken güvenlik önlemleri arasındadır.

Tableti çocuk için güvenli hale getirmek

Eğer çocuğunuz için yalnızca onun kullanacağı bir tablet satın almak istiyor ancak tableti kullanırken oynayacağı oyunlar, izleyeceği videolar ve indireceği uygulamalar ile ilgili endişeleriniz varsa işe güvenlik önlemlerini alarak başlayabilirsiniz. Çocuklar için tablet almak beraberinde verilerin depolanması, çevirim içi oyunların oynanması ve yaşına uygun olduğundan emin olamadığımız videoların izlenmesi gibi gerçekleri de beraberinde getiriyor. Bu tip durumlara karşı çocuğu korumak için tabletin kurulumunda kullanılacak hesaba ait güvenlik önlemlerini almak gerekiyor.

Ebeveynlerin kendi bulut hesaplarına ek olarak bir çocuk hesabı açmaları, çocuklarının kendi cihazlarına yükleyecekleri oyunlara önce kendilerine gelecek bildirimlerle onay vermeleri alınabilecek önlemlerin başında geliyor. Kredi kartını çocuğun özgür kullanımı için açmamak, yaş sınırlarına uygun şekilde filtrelemelerin yapıldığını kontrol etmek ve çocuk ile ekran saati uygulamasının sınırları hakkında önceden konuşmak da oldukça kritik. Çocuklar için güzel bir hediye olabilecek olan çizim tableti Xiaomi Wicue 11 Özellikleri yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Drone kullanımını çocuk için güvenli hale getirmek

Son yılların en sevilen teknoloji ürünlerinden biri olan drone yetişkinler kadar çocukların da ilgisini çekiyor. 12 yaş altındaki herkesin kullanımı için uygun olan drone da yine veri toplama, GPS ve kişisel bilgileri saklama gibi özelliklere sahip olan droneları çocuklara yılbaşı hediyesi olarak almayı düşünüyorsanız yine güvenlik önlemlerinin alınması konusunda hassasiyet göstermenizde fayda var.

Drone kullanımı yalnızca kendimiz veya çocuğumuz ile ilgili güvenlik önlemleri konusunda hassasiyet göstermekle bitmiyor. Eğer bu yılbaşında bir çocuğa elektronik hediye olarak drone almayı düşünüyorsanız ona drone uçururken nelere dikkat etmesi gerektiğini, drone üzerinde bir kamera varsa kayıt halindeyken başkalarının mahremiyetine saygı duyulması gerektiğini ve drone kullanımını sırasında veri kullanımı konusundaki güvenlik önlemlerini aktarmakta fayda var.

Çocuğa kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Oyun dünyasının içinde olan, müzik dinlemeyi seven veya videoları izlerken mahremiyet isteyen çocuklar için teknolojik hediye önerileri arasında ilk sıralarda gelenlerden biri de kulaklıklar. Kablolu kulaklıklar, kablosuz kulaklıklar ve oyun kulaklıkları gbi farklı kategorilere ayrılan kulaklıklar konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ses konusu.

Sesin çok fazla açık olması uzun sürede duyma yetisine zarar verebileceğinden çocuğu bu konuda bilinçlendirmek oldukça kritik. Bununla birlikte özellikle çevirim içi oyunlar sırasında çocuğun tanımadığı kişilerle iletişime geçebilmesi, konuşabilmesi gibi durumlara karşı da önlem almakta, çocuğun kulaklık kullandığı zamanlarda ekranında ne olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir.

Çocuğa çevirim içi oyun hediye ederken nelere dikkat edilmeli?

Tablette veya bilgisayarda oynanan ve üyelik gerektiren oyunların birçoğu oyun içi satın almalara sahiptir. Eğer çocuklar için yılbaşı hediyesi olarak uzun zamandır istediği veya ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz bir oyun hediye etmek istiyorsanız yaşına uygun bir oyun olduğuna, çevirim içi iletişimde olacaksa bunun ebeveynleri tarafından onaylanan bir oyun türü olduğuna dikkat etmekte fayda var. Agresif oyunlar olarak kategorize edilen oyunlar yerine eğitici tarafının yüksek olduğu oyunları seçmek çocuğa elektronik hediye alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında yer alıyor.

Oyun satın alırken kredi kartının kullanım şartlarının ebeveynin veya kredi kartı tanımlanan kişinin mutlaka onayından geçmesine ve oyun listelemelerinde yaş gurubu özelliklerinin okunmasına dikkat edilmelidir. Oyunlar konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise oyunda geçirilen sürelerdir. Çocuğun yaşına ve oyunun türüne göre bir saat diliminin belirlenmesi, çocuk ile bu saatler konusunda doğru bir planlama yapılması çocuk gelişim uzmanlarının üzerinde hassasiyetle durduğu detaylar arasında yer alıyor. Çocuklar için en faydalı ve eğlenceli oyunları bulmanın yolu çocuklarla birlikte listelemeleri gözden geçirmeden önce kendiniz satın alınması uygun oyunlar listesi hazırlamak ve bu liste üzerinden birlikte bir eleme yapmak olacaktır.

Sanal gözlük çocuklar için güvenli mi?

Bilgisayar oyunlarını ve videoları oldukça farklı bir deneyime götüren sanal gözlükler yetişkinler kadar çocukların da ilgisini çeken cihazlar arasında yer alıyor. Eğer çocuklar için elektronik bir cihaz almak istiyorsanız ve listenizde sanal gözlükler de varsa bunun 12 yaş üzerindeki çocuklar için uygun olduğu detayını akılda tutmanızı öneririz. Tıpkı tüm oyunlar konusunda gösterdiğiniz güvenlik uygulamalarını sanal gözlüklerle oynanan oyunlar ve izlenen videolar için de göstermeniz gerekiyor.

Sanal gözlükler konusunda alınması gereken bir başka önlem ise izlenen görüntülerin çocukların beyin dalgaları üzerinde yaratması muhtemel olan tetiklerdir. Uzun süre kullanım ile gerçek ve sanal arasındaki köprünün zarar görmesi, çocuğun gerçeklik algısında oluşabilecek hasarlar ve denge sorunlarının olabileceğini göz önünde bulundurmak, sanal gözlük kullanımı konusunda da saat kısıtlamalarının doğru yapılması konusunda hassasiyet göstermek gerekiyor.

Başa dön tuşu